[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Eksport nabiału z UE rośnie. Bilans wymiany handlowej nabiałem na świecie

Data publikacji:

Wszyscy analitycy rynku mleczarskiego bacznie przypatrują się wymianie handlowej z Chinami. Najnowsze statystyki pokazują, że po raz pierwszy od maja 2017 roku import z Chin za luty 2018 roku osłabł o 10% w porównaniu do lutego 2017 roku. W ogólnym rozrachunku sytuacja nadal wygląda dobrze: Chiny zaimportowały bowiem o 16% więcej nabiału tj. o 375 tys. ton. Lutowe obniżenie można zaś tłumaczyć rekordowym obrotem w styczniu br.

Jak podaje Fonterra produkcja w Nowej Zelandii pozostaje w trendzie spadkowym, w marcu spadła o 3% do 143 tys. ton. Fonterra rekompensuje gorszy wynik aktywnością w Australii, gdzie podniosła skup o 32% do 11 tys. ton.
Całoroczny wolumen importu pozostałej części Azji wzrósł o 1% czyli o 31 tys. ton (okres 2017 roku). Bliski Wschód odnotował spadek o 2% w skali całego roku tj. o 72 tys. ton. Ameryka Łacińska zaimportowała zaś o 1% więcej nabiału tj. o 16 tys. ton.
Najbardziej dynamicznie rósł eksport USA i krajów UE. W okresie 12 miesięcy kończącym się w styczniu 2018 roku UE wysłała zagranicę o 6% więcej nabiału, a USA w okresie 12 miesięcy kończącym się w lutym również 6% więcej. Eksport z Nowej Zelandii i Australii był stabilny u nie zmienił się (dynamika 0% za 12 miesięcy, w okresie kończącym się w lutym 2018 roku).

Źródło: forummleczarskie.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.