Technika

Efektywne zarządzanie z Agrinavia

Data publikacji:

W 2019 r. zaczął obowiązywać w Polsce „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” zwany popularnie Programem Azotanowym. Ma on na celu ochronę środowiska poprzez racjonalną gospodarkę nawozową, jednak dla wielu rolników stanowi problem.

    Efektywne zarządzanie z Agrinavia

Program azotanowy związany jest również z prowadzeniem przez jednostki administracyjne takie jak WIOŚ, PIORiN oraz ARiMR wyrywkowych, okresowych kontroli w gospodarstwach, podczas których sprawdzane są m.in. plany azotowe, ewidencja zabiegów azotowych oraz gospodarowanie nawozami organicznymi.

Dla rolników nieprzestrzegających ustawowych wytycznych, nieprowadzących wymaganej dokumentacji lub tych, którzy wykonują ją niepoprawnie przewidziane są niestety ustawowe kary finansowe w postaci cięć otrzymywanych dopłat. Wysokość kar wpisana jest w coroczne rozporządzenia i uzależniona jest od rodzaju stwierdzonych nieprawidłowości. W przypadku gospodarstw, zwłaszcza wielkopowierzchniowych, kary mogą być dotkliwe, dlatego warto skorzystać z dostępnego na rynku oprogramowania Agrinavia Field, które pozwala w łatwy sposób tworzyć i kontrolować wykonanie planów azotowych oraz przygotować odpowiednie raporty, akceptowane przez organy kontrolne.

Czym jest i jak działa?

Agrinavia Field jest pierwszym z programów profesjonalnego systemu Agrinavia Management do zarządzania gospodarstwem z produkcją roślinną. Jego zaletą jest stały rozwój, dopasowanie do potrzeb rolników zmieniającego się prawa i rozwoju technologii. Przykładowo, kilka razy w roku udostępniane są duże oraz kilkanaście razy małe aktualizacje, a dostępna baza środków ochrony roślin aktualizowana jest na bieżąco 12 razy w trakcie roku na podstawie zmian na stronie Ministerstwa.

Liczne funkcje w oprogramowaniu Agrinavia Field wspomagają rolnika w obliczaniu ilości nawozu, której potrzebuje pole i która jest zgodna z wymogami polskich władz, ponadto wspomagają użytkownika w zarządzaniu nawozami organicznymi i pozwalają automatycznie tworzyć odpowiednią dokumentację dotyczącą nawożenia w pliku PDF lub w Excelu. Pełną efektywność i największą oszczędność czasu daje wykorzystanie unikalnego systemu wprowadzania danych, kontroli oraz korekt wszelkich prac polowych.

Dzięki zaawansowanym algorytmom nie trzeba już wszystkich operacji wprowadzać manualnie, a dokonywane zmiany statusu zabiegów mają realny wpływ na wykaz środków dostępnych w magazynie. Ponadto bazując na zgromadzonych już danych, program automatycznie kalkuluje informacje podczas tworzenia nowego pola czy planu nawozowego, co zapewnia dużą oszczędność czasu. Dla bardziej zaawansowanych technicznie klientów dostępne są także mapy plonów i mapy aplikacji, z możliwością łączenia pól w większe kompleksy.

Co ważne, oprogramowanie Agrinavii przyczynia się bezpośrednio do obniżania kosztów produkcji i zwiększania uzyskiwanych plonów. Zbyt małe lub za wysokie dawki nawozów oraz złe bilansowanie składników generują wyższe koszty, a przy tym ograniczają plonowanie. Agrinavia w profesjonalny i praktyczny sposób pomaga w regulacji dawek, w przygotowaniu odpowiedniego nawożenia zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.