Technika

Efektywne przygotowanie paszy dla zwierząt

Data publikacji:

Przygotowanie pełnowartościowej paszy dla zwierząt jest jednym z podstawowych warunków udanego chowu. Dzisiejszy hodowca poszukuje więc rozwiązań pozwalających uzyskać pożądaną jakoś paszy, którą można łatwo i szybko przygotować. Urządzeniami spełniającymi te wymagania są gniotowniki (zgniatacze) do ziarna na paszę.

Przeznaczone są one do sprawnego i szybkiego miażdżenia ziarna różnych rodzajów zbóż np. jęczmienia, owsa, pszenicy oraz żyta, roślin strączkowych przeznaczonych na pasze treściwe, a także dużych nasion takich jak kukurydza oraz groch. Co ważne technologia przygotowania pasz oparta na zgniataniu ziarna ma znaczącą przewagę nad metodą śrutowania. Zapewnia uzyskanie wysokiej jakości paszy o dużym poziomie przyswajalności na poziomie 95% (wobec 70% ze śrutowania), wymaga mniejszych nakładów energii, a także zmniejsza zawartość frakcji pylistych w paszy. Rozwiązania stosowane w zgniataczach sprawiają także, że pasza nie traci swoich wartości odżywczych ponieważ niska temperatura procesu nie niszy struktury białek. Niniejsza publikacja zawiera zestawienie różnorodnych rozwiązań oferowanych na polskim rynku.

Agripak

W ofercie firmy Agripak jest m.in. gniotownik Renn Mill z prasą silosującą. Rozwiązanie to ma usprawnić proces produkcji pasz, a także poprawić ekonomikę żywienia bydła ponieważ koszt zgniecenia i zakiszenia tony kukurydzy w rękawie foliowym może stanowić nawet 30% kosztów jej usługowego suszenia. Gniotownik Renn Mill w zależności od wilgotności ziarna i stopnia rozdrobnienia oferuje wydajność od 15 do 35 t/h, co pozwala na jego wykorzystanie zarówno w indywidualnych gospodarstwach, jak również przez firmy usługowe. Jego maksymalne zapotrzebowanie na moc wynosi 130 KM, a napęd realizowany jest przez WOM o prędkości obrotowej 1000 obr./min. Według deklaracji producenta zastosowane w gniotowniku walce z utwardzonej stali mają największą średnicę wśród urządzeń tej klasy, dzięki temu uzyskana większa powierzchnia robocza podnosi wydajność maszyny. Dyferencjał walców sprawia, że ziarno jest dokładnie i równomiernie rozdrobnione. Układ roboczy wyposażony jest ponadto w specjalny, zamontowany bezpiecznik zabezpieczający wały przed kamieniami, które mogłyby uszkodzić ich powierzchnię, precyzyjny mechanizm do ustawienia odległości między walcami oraz regulowane listwy czyszczące walce. Pożądany stopień rozdrobnienia ziarna uzyskuje się poprzez pokrętło do ustawiania odległości między walcami. Uchylany kosz zasypowy daje łatwy dostęp do walców, a zamontowane w nim okienka inspekcyjne umożliwiają bezpośrednią kontrolę stopnia wypełnienia wnętrza. Kosz zasypowy wyposażony został również w magnesy do wyłapywania ewentualnych kawałków metalu, które mogły dostać się do obrabianego materiału. Gniotownik Renn Mill posiada tunel o średnicy 1,95 m na rękaw o pojemności od 110 do 140 t ziarna. Dzięki hydraulicznie regulowanym hamulcom tarczowym, można ustawić siłę nabicia w rękawie. Standardowe wyposażenie gniotownika obejmuje ponadto: szerokie opony z poprzecznym antypoślizgowym bieżnikiem i windę do ustawiania beczki z konserwantem na podeście. W opcji producent oferuje możliwość zamontowania gniotownika z tunelem 5 ft (1,5), a także aplikator środków kiszących oraz adapter do pakowania wysłodek, ziarna, młóta i wytłoczyn.

Rolmako

Firma Rolmako ma w swojej bogatej ofercie również zgniatacz ziarna. Prezentowana maszyna przeznaczona jest do przygotowania komponentów paszy ze wszystkich rodzajów zbóż oraz roślin strączkowych. Jest to niewielkie urządzenie przeznaczone ze względu na swoją charakterystykę oraz wydajność dla rolników indywidualnych. Masa własna maszyny wynosi 335 kg. Maszyna napędzana jest silnikiem elektrycznym o mocy 7,5 kW. Napęd przekazywany jest na układ walców za pomocą pasa. Wydajność zgniatacza w zależności od ustawionej szerokości szczeliny roboczej wynosi od 900 do maksymalnie 2500 kg/h...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 09/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz lub prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.