Od kilku lat współpracujemy z Uniwersytetem Przyrodniczym we Wrocławiu. Pierwszym elementem współpracy było dostarczenie w 2020 r. do gospodarstwa pomocniczego Agroekologii i Produkcji Roślinnej ciągnika Kubota z serii M5. Była to maszyna przekazana przez naszą firmę na testy nieodpłatnie i pracowała w gospodarstwie od marca do października. Testy zakończyły się podsumowaniem parametrów pracy, a ciągnik okazał się oszczędnym niezawodnym i wszechstronnym narzędziem w szerokim spektrum prac.
Kolejnym krokiem było dostarczenie w 2021 r. na zamówienie Instytutu Inżynierii Rolnictwa oprogramowania służącego do nauki rolnictwa precyzyjnego na bazie systemu Isobus. W tym samym roku dostarczyliśmy również zestaw Demo Case, wysokiej klasy komputer ISO Match Tellus Pro Isobus z makietą rozsiewacza i zestawem oprogramowania symulującym różne maszyny. Z kolei w ub. roku dostarczyliśmy ciągnik Kubota M5092 z komputerem Isobus i anteną GPS oraz zestaw dydaktyczny do siewu zbóż, którego sterowanie również oparte jest o system Isobus - wymienia Leszek Szczygieł, dyrektor handlowy Agromat.
Pokazuje to, iż w ramach współpracy dostarczono na zamówienie UP kilka nowoczesnych urządzeń opartych o technologię Isobus z elementami do nauki rolnictwa precyzyjnego (oprogramowanie, symulatory, komputery do sterowania maszynami, makiety maszyn, ciągnik) Są to nowoczesne rozwiązania umożliwiające naukę w oparciu o najnowsze technologie dostępne na rynku. Przede wszystkim zwiększają wydajność pracy w gospodarstwie, ograniczają zużycie środków chemicznych, oszczędzają czas przy jednoczesnym zwiększeniu precyzji wykonywanych zabiegów.
Dopełnieniem dotychczasowych działań był wykład o tematyce rolnictwa precyzyjnego przeprowadzony przez specjalistów produktowych Kuboty: Jakuba Czerwiaka (ciągniki) i Grzegorza Chrzanowskiego (maszyny towarzyszące). W dalszej części odbył się warsztat na hali maszyn - uruchomienie zestawu do siewu zbóż wraz z ciągnikiem Kubota M5092. Podczas warsztatu prezentowano funkcjonowanie nowoczesnego siewnika przy wykorzystaniu komputera Isobus, różne warianty ustawień i możliwości ww. rozwiązania.
– Instytut Inżynierii Rolniczej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od wielu lat współpracuje z firmami branży rolniczej. Firmy te dostarczają nam najnowsze maszyny i pojazdy rolnicze, które są prezentowane na zajęciach dydaktycznych. Firma Agromat jest najlepszym przykładem tej współpracy. Pełen profesjonalizm, fachowa wiedza pracowników tej firmy oraz rzetelność obsługi sprawia, że współpraca będzie kontynuowana w następnych latach, zapewne z korzyścią dla obu stron
– mówi dr hab. inż. Jarosław Czarnecki, prof. Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.