[ATR] Technika agro-tech junoszyn

Efektywna fermentacja kiszonki foliami firmy Agro-Tech Junoszyn

Data publikacji:

Przygotowanie wysokiej jakości kiszonki o odpowiednich wartościach odżywczych nie jest sprawą oczywistą, a wszelkie błędy w tym zakresie skutkują pogorszeniem stanu paszy, a nawet jej całkowitym zniszczeniem. Na temat warunków niezbędnych do efektywnego przebiegu procesu fermentacji wypowiedział się Roland Szymczak, właściciel firmy Agro-Tech Junoszyn.

Nie ma na świecie najlepszej nawet folii do kiszonki, która gwarantowałaby wysoką jakość paszy bez spełnienia określonych warunków – przekonuje Roland Szymczak. Prawidłowe warunki do zakiszania wymagają spełnienia kilku podstawowych acz niezwykle ważnych wymagań.

Po pierwsze należy zapewnić prawidłowy przepływ gazów, tak aby do wnętrza nie dostawał się tlen, który zaburza proces fermentacji oraz aby ograniczyć ulatnianie się dwutlenku węgla. Niestety, nawet najlepsze folie nieprzepuszczalne nie wyeliminują całkowicie wymiany gazowej, dlatego tak ważny jest też aspekt prawidłowego ułożenia i zabezpieczenia folii.

Newralgiczne są punkty kontaktu folii z silosem oraz materiału na kiszonkę z folią, tak aby nie było tam dostępu powietrza. Dobrą praktyką jest także każdorazowe dokładne uprzątnięcie i wyczyszczenie silosu przed produkcją nowej porcji kiszonki. W ten sposób ogranicza się możliwość zachodzenia procesów gnilnych i wynikających z tego strat paszy.

Potrzebna folia ścienna

Coraz popularniejsze staje się stosowanie folii ściennych w silosach do kiszonki. Również firma Agro-Tech Junoszyn proponuje to rozwiązanie ponieważ daje ono wymierne korzyści. Folia ścienna izoluje całkowicie kiszony materiał od tlenu i zapobiega psuciu się, stanowi też warstwę oddzielającą od ścian, które są nośnikiem drobnoustrojów oraz wilgoci z wody deszczowej. W przypadku pryzm robi się specjalne wzniesienie, po których woda spływa na boki, a więc efekt izolacji jest utrzymywany.

Woda deszczowa spływając na podłoże jest następnie odprowadzana poprzez kanał umieszczony na środku podłogi silosu lub jeszcze lepiej przy bocznych ścianach do wyznaczonego zbiornika. Nie ma więc kontaktu z kiszonym materiałem paszowym.

Tyle folii, ile trzeba

Ważne jest dostosowanie szerokości pasów folii okrywającej do ilości pobieranej kiszonki tak aby nie pozostawiać odkrytej paszy, która wówczas podatna jest na szybsze psucie. Dzięki zastosowaniu pasów dostosowanych do bieżącego poboru, pasza zawsze pozostaje świeża i czysta. Podobne znaczenie ma sam sposób pobierania. Stosowanie tradycyjnych chwytaków „krokodylowych” strzępi powierzchnię i otwiera w niej pory, którymi mają dostęp do wnętrza powietrze i drobnoustroje.

Jeżeli takie pobieranie odbywa się codziennie, nie stanowi to aż tak dużego problemu, ale przy okresowym poborze może pogarszać jakość paszy. Roland Szymczak zaleca więc stosowanie wycinaków blokowych, które pozostawiają prostą powierzchnię ścianki w pryzmie i pozwalają zachować dłużej wysoką jakość paszy. Na etapie sadowienia silosu/pryzmy warto zadbać też, aby strona otwierana nie znajdowała się w stale nasłonecznionym miejscu np. od strony południowej.

I wreszcie dochodzimy do najważniejszego. Prawidłowe ubicie/zagęszczenie oraz dociążenie folii na pryzmie ma decydujące znaczenie. W kwestii dociążenia folii należy sprawić, aby szczelnie dociskała materiał wewnątrz, aby nie tworzyły się kieszenie z powietrzem. Tradycyjnie stosowane opony mogą nie do końca spełniać to zadanie. Może być np. kłopotliwe układanie ich w bardzo dużych ilościach, ponadto na zewnętrznych krawędziach i wewnątrz siła docisku może być zbyt mała. Potrzebne są worki silosowe.

Kładąc worki wypełnione w 100% można uzyskać efekt podobny do tego z opon, czyli nierówny docisk na krawędziach. Worki wypełnione w 75% układa się na zakładkę przez co docisk jest równomierny, a uzyskana płaszczyzna jednolita. Worki należy także odpowiednio mocować aby nie zjeżdżały z pryzmy

– przekonuje właściciel firmy Agro-Tech Junoszyn.

 

Folia Blue 9

Agro-Tech Junoszyn oferuje oryginalną folię do kiszonki Böck Blue 9, która zapewnia niemal 100% barierę tlenową i przez to umożliwia właściwy proces fermentacji, a jednocześnie stabilizuje kiszonkę. Böck Blue 9 jest dostępna standardowo w szerokościach do 32 m i długościach do 200 m, na specjalne zamówienie w szerokościach do 64 m i długościach do 500 m. Folia składa się aż z 9 różnych warstw, podczas gdy standardowe folie mają ich od 3 do 5, a przy tym jej grubość wynosi jedynie 80 um.

Folia Blue 9 wykazuje wymaganą elastyczność i sprężystość, posiada warstwy wiążące, a warstwa nośna folii do okrywania jest odporna na zerwanie. Standardowe folie kiszonkarskie mają wytrzymałość na rozciąganie na poziomie 17-20 MPa, folia Blue 9 osiąga aż 28 MPa. Istotne jest również zastosowanie górnej, niebieskiej warstwy, która sprawia, że powłoka jest szczelna na światło i odporna na promieniowanie UV przez okres 18 miesięcy.

Dodatkowo zapobiega także nagrzewaniu się kiszonki. Folia Blue 9 może być stosowana w zakresie temperaturowym od -50 do aż +70°C, przede wszystkim do okrycia silosów i pryzm z kiszonką z kukurydzy. Materiały zastosowane do jej produkcji nadają się w 100% do ponownego zastosowania po procesie recyklingu.

 

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.