Rolnictwo 4.0 Technika

Efektowna parada robotów polowych cz.4

Data publikacji:

W lutym br. już po raz siódmy zorganizowano we Francji, w pobliżu Tuluzy targi robotyki rolniczej World Fira, podczas których zaprezentowano większość dostępnych dzisiaj seryjnych produkcji i prototypów podczas pracy w terenie. Choć od tego wydarzenia upłynęło kilka miesięcy, warto w specjalnym wydaniu atr express przybliżyć prezentowane wówczas maszyny.

    Efektowna parada robotów polowych

Robot One firmy Pixelfarming 

Robot One firmy Pixelfarming ma 2,2 m wysokości oraz 3,7 m szerokości, waży 2 t i wyposażony jest w 12 kamer, dzięki którym stale skanuje podłoże. W urządzenie wbudowano 10 indywidualnie sterowanych ramion. Może ono wykonywać różnego rodzaju prace, np. potrafi siać lub zwalczać chwasty przy pomocy laserowego systemu termicznego. Akumulatory rozładowują się po 6-8 h. Mogą być ładowane przy pomocy kabla lub można je wymienić w ciągu zaledwie kilku minut. Moduły solarne są pomocne w procesie załadunku. Obrót kół o 90° ustawia robota w pozycji transportowej, dzięki czemu całkowita szerokość wynosi 1,8 m.

POM firmy Sabi Agri

Założona w 2017 r. firma Sabi Agri prezentuje lekki i autonomiczny modułowy nośnik narzędzi o nazwie POM. W urządzeniu są napędzane dwa lub wszystkie koła. Może ono pracować przez 5 do 10 h. Czas ładowania wynosi 1,5 h. Z przodu umiejscowiono kilkustopniowy Lidar, który rozpoznaje ludzi.

Trektor Sitya

Ważący 3 t Trektor firmy Sitya jest wyposażony w silnik Diesla, który ładuje akumulator przez całe 3 h (koncepcja zasilania hybrydowego napędu elektrycznego). Akumulatory z kolei zaopatrują silniki elektryczne, które napędzają oba główne koła. Zbiornik paliwa ma pojemność 25 l. Z przodu i z tyłu znajduje się podnośnik oraz różne złącza hydrauliczne do osprzętu. Jest też wtyczka. Robot porusza się z prędkością do 9 km/h. Modele są dostępne w 3 rozmiarach, przeznaczonych do uprawy winorośli, owoców i warzyw. Rozstaw kół jest zmienny, można go zmieniać nawet podczas jazdy. Minimalny prześwit to 30 cm.

Soft Rover e-K18 firmy Softivert

Zwinny prototyp Softi Rover e-K18 opracowany przez firmę Softivert może być wykorzystywany do różnych prac, takich jak uprawa roli, siew, nawożenie czy opryski. Urządzenie ma elektryczny napęd na wszystkie koła. Każda oś jest napędzana. Robot może pracować z prędkością do 8 km/h. Nawigacja odbywa się przy pomocy sygnału GPS-RTK i czujników Lidar. Wymienne akumulatory o masie 400 kg i mocy 60 kWh umożliwiają pracę przez ok. 5 h, w zależności od stopnia trudności wykonywanych prac. Jak twierdzi producent, napęd elektryczny dostarcza moc, która odpowiada 30 KM silnika Diesla. Pompa hydrauliczna napędza siłowniki układu kierowniczego oraz podnośnik. Podczas prezentacji model ten był wyposażony w 3-rzędowy siewnik pneumatyczny Monosem. Wprowadzenie robota do sprzedaży zaplanowano za 5 lat. Zanim to nastąpi, będzie on szczegółowo testowany z różnymi narzędziami rolniczymi innych producentów.

Weta Robot firmy Teyme

Weta Robot hiszpańskiego producenta Teyme opracowano z myślą o rozprowadzaniu środków ochrony roślin w winnicach położonych na bardziej stromych terenach. Robot porusza się też po płaskiej powierzchni. Wszystkie koła są napędzane elektrycznie. Urządzenie czerpie energię z akumulatorów. Zapotrzebowanie na moc powinno wynosić 1,2 kW. Nawigacja odbywa się przy pomocy umiejscowionego z przodu systemu Lidar. Dysze z modulacją szerokości impulsu są zamontowane po obu stronach łuku. Robota opracowano przy wsparciu ze środków UE w ramach programu Skorpion.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.