Rolnictwo 4.0 Technika

Efektowna parada robotów polowych cz.3

Data publikacji:

W lutym br. już po raz siódmy zorganizowano we Francji, w pobliżu Tuluzy targi robotyki rolniczej World Fira, podczas których zaprezentowano większość dostępnych dzisiaj seryjnych produkcji i prototypów podczas pracy w terenie. Choć od tego wydarzenia upłynęło kilka miesięcy, warto w specjalnym wydaniu atr express przybliżyć prezentowane wówczas maszyny.

    Efektowna parada robotów polowych

SentiV Meropy

Robot SentiV francuskiej firmy Meropy skanuje powierzchnię pola. Dwie kamery wykrywają chwasty i różne choroby. Na tej podstawie jest sporządzana dokładna mapa pola, zgodnie z którą będą wykonane odpowiednie zabiegi. Oba koła są napędzane silnikiem elektrycznym. Balans uzyskuje się za pomocą zakrzywionego pręta podtrzymującego. Prędkość wynosi od 7 do 10 km/h. Dzięki skanowaniu 2-metrowej szerokości roboczej wydajność urządzenia wynosi 20 ha na dobę. SentiV waży dokładnie 15 kg, jest łatwy w transporcie, a w razie potrzeby można go zdemontować. Akumulator rozładowuje się dopiero po 10 h pracy na płaskiej powierzchni lub po 6 h na pagórkowatym terenie.

Orio z Naïo Technologies

Dystrybuowany w Polsce przez firmę Agrihandler robot Orio jest najnowszym osiągnięciem firmy Naïo Technologies - to solidny nośnik narzędzi do uprawy warzyw i innych prac rolniczych. Ważące 1450 kg urządzenie charakteryzuje się ramą portalową, do której można przymocować różne maszyny rolnicze ważące nawet 600 kg, takie jak pielniki. Chwasty są wykrywane przy użyciu kamer o wysokiej rozdzielczości. Maszyna, której 4 koła są napędzanie silnikiem elektrycznym o mocy 2500 W każde, osiąga prędkość nawet do 5,5 km/h. Jest sterowana za pomocą technologii GPS - RTK. Urządzenie rozładowuje się po upływie 7-9 h. Bezpieczeństwo eksploatacji gwarantują amortyzatory, czujniki Lidar oraz wirtualnie sterowane bariery.

Slopehelper firmy Pek Automotive

Pochodząca ze Słowenii firma Pek Automotive opracowała robota terenowego Slopehelper przeznaczonego do winnic i sadów. Urządzenie jest sterowane umiejscowionym na nim radarze 120 GHz oraz dodatkowymi czujnikami bocznymi o dokładności 10 mm. Dostępna jest również wersja z dualną anteną GPS. Robot osiąga prędkość do 4 km/h. Slopehelper może poruszać się po terenie o nachyleniu do 42° i wykonywać przy tym różnego rodzaju prace. Samo urządzenie bez oprzyrządowania waży 1,75 t i ma 1,6 m szerokości. Może być transportowane na samochodzie dostawczym.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.