Rolnictwo 4.0 Technika

Efektowna parada robotów polowych cz.2

Data publikacji:

W lutym br. już po raz siódmy zorganizowano we Francji, w pobliżu Tuluzy targi robotyki rolniczej World Fira, podczas których zaprezentowano większość dostępnych dzisiaj seryjnych produkcji i prototypów podczas pracy w terenie. Choć od tego wydarzenia upłynęło kilka miesięcy, warto w specjalnym wydaniu atr express przybliżyć prezentowane wówczas maszyny.

 

    Efektowna parada robotów polowych cz.2

Traxx Concept H2 firmy Exxact Robotic

Exxact Robotics po raz pierwszy zaprezentował prototyp swojego robota Traxx Concept, który jest wyposażony w wodorowe ogniwo paliwowe i akumulator o mocy 35 kW. Wyglądem robot przypomina swój odpowiednik z napędem dieslowskim. Podwozie zostało jednak wydłużone, dzięki czemu w górnej części mogą być transportowane dwa zbiorniki z wodorem. Maszyna została zaprojektowana tak, że czas jej użytkowania wynosi maksymalnie 10 h. Można ją stosować w uprawie roli lub uprawie winorośli jako urządzenie do rozprowadzania środków ochrony roślin. Wprowadzenie robota na rynek zaplanowano na rok 2025.

FD 20 Farmdroid

Robot FD 20 jest obecny na rynku już od 10 lat - jest dostępny również w Polsce, a jego dystrybucją zajmuje się firma Farmsystems. Aktualnie pracuje już ponad 350 maszyn tego typu. Robot jest przeznaczony do siewu i mechanicznego pielenia upraw rzędowych - buraka, cebuli, kapusty (białej i pekińskiej), jarmużu, różnego rodzaju ziół, marchewki, pietruszki, kopru i wielu innych. W pełni elektryczne urządzenie waży 900 kg i jest wyposażone w duży panel słoneczny, który ładuje przechowywane z tyłu akumulatory. Przez to generuje znikome koszty eksploatacyjne (wykorzystuje wyłącznie energię elektryczną produkowaną przez siebie z paneli), a także zerowy ślad węglowy. Urządzenie jest dopuszczone do użytku wyłącznie w terenie. Jego prędkość wynosi niespełna 1 km/h, pracuje przez 24 h/dobę i może obsłużyć w sezonie do 40 ha. FD 20 jest sterowany jedynie za pomocą RTK-GPS i posiada przewód peryferyjny, który powoduje zatrzymanie awaryjne w przypadku wzrostu napięcia.

Haribot Haritech

Multifunkcjonalny robot Haribot węgierskiej firmy Haritech jest przeznaczony do użytku w szkółkach drzewnych. Pompa hydrauliczna jest napędzana wyprodukowanym przez Kubotę silnikiem Diesla o mocy 25 KM. Robot wyposażono w hydraulicznie napędzane urządzenie wielokrotnego wiercenia na tylnym podnośniku. W określonych odstępach wiercone są otwory o średnicy od 10 do 40 cm i maksymalnej głębokości 40 cm. Robot porusza się z prędkością od 3 do 5 km/h. Orientację zapewniają mu dwie anteny GPS z korekcją RTK i system Lidar. Zbiornik paliwa o pojemności 30 l gwarantuje autonomię na 8-10 h.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.