W lutym 2023 r., w Auzeville - Tolosane, niedaleko Tuluzy (Francja), na World Fira spotkało się ponad 2000 specjalistów w dziedzinie robotyki rolniczej w celu zintensyfikowania technologicznego transferu pomiędzy nauką i przemysłem. 70 wystawców zaprezentowało swoje autonomicznie działające maszyny, przeznaczone przede wszystkim do upraw specjalnych.
Poza sympozjum naukowym na temat „Technologia robotyczna bez barier” odwiedzający targi mieli po raz pierwszy możliwość uczestniczenia w prezentacjach na żywo, które odbywały się na terenie o powierzchni całkowitej 1,5 ha, z czego 2000 m² były zadaszone. Zademonstrowano ponad 20 produkowanych seryjnie urządzeń i prototypów.
Valera Ant Robotic
Robort Valera, oferowany przez niemiecki start-up Ant Robotic, jest urządzeniem przeznaczonym do transportu owoców i warzyw, które autonomicznie przekazuje pełne skrzynie do punktów zbiorczych. Dwa koła są napędzane silnikami elektrycznymi, które swoją energię czerpią z akumulatora 24 V o pojemności 120 Ah. Akumulator jest ładowany przy pomocy paneli słonecznych na platformie ładunkowej. Robot podąża za pracownikiem polowym z prędkością 3 km/h, podczas gdy ten napełnia platformę skrzyniami.
Tipard 350 Digital Workbench
Pojazd transportowy Tipard 350 niemieckiej firmy Digital Workbench może być używany do różnych celów. Ważący 350 kg prototyp o ładowności 150 kg posiada stały napęd na wszystkie koła i może poruszać się z prędkością do 6 km/h. Pozycjonowanie odbywa się za pomocą dualnego odbiornika RTK-GNSS. Każde koło może obracać się o 360°. Kamery 3D wspomagają sterowanie. Teleskopowe osie umożliwiają ustawienie szerokości w przedziale od 1,2 do 1,6 m. Prześwit jest regulowany ręcznie lub automatycznie, do wysokości 1,5 m. Urządzenie może być użytkowane przez 4 h.
Arboto Exobotic Technologies
Belgijska firma Exobotic Technologies oferuje bogaty wybór robotów o różnorodnym zastosowaniu. Dysponujący napędem na wszystkie koła Arboto zaprojektowano z myślą o ogrodach i szkółkach drzewnych. Jego zadanie polega na regularnej kontroli średnicy krzewów. Podczas przejazdu pojazdem firmy Exobotic Technologies kamera zamontowana na słupie mierzy przekrój każdego pnia z dokładnością do 3 mm. Urządzenie o masie 250 kg posiada obustronnie centralne zawieszenie różnicowe, co oznacza, że koła zawsze mają kontakt z podłożem. Robot polowy Arboto firmy Exobotic Technologies osiąga maksymalną prędkość 5 km/h, nawiguje przy pomocy RTK-GPS i systemu Lidar.