Gospodarka i rolnictwo

E-wniosek Nowoczesność wypiera tradycję

Data publikacji:

Od 20018 roku rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności bezpośrednich oraz płatności obszarowych PROW będą składali wnioski tylko przez Internet. Taki obowiązek na kraje członkowskie nałożyła Komisja Europejska.

Wnioski w tradycyjnej  formie papierowej można byłoby składać  tylko w uzasadnionych i szczególnych przypadkach. W odpowiedzi na te oczekiwania resort rolnictwa przygotował projekt specjalnej ustawy, natomiast ARiMR, chcąc przygotować rolników (zwłaszcza tych, którzy nie posługują się komputerem i nie potrafią korzystać z Internetu), planuje przeprowadzenie akcji informacyjno – promocyjnej propagującej zalety nowej formy składania wniosków i praktyczne przygotowanie rolników i doradców do korzystania z nowej aplikacji poprzez prezentację jej wersji demonstracyjnej oraz filmów instruktażowych. Rolnicy nieposiadający Internetu będą mogli korzystać ze stanowisk komputerowych biur powiatowych Agencji oraz pomocy jej pracowników. Składaniu wniosku w formie elektronicznej służyć ma aplikacja eWniosekPlus z wykorzystaniem tzw. kreatora wypełniania  dokumentu, który przeprowadzi rolnika przez cały ten proces.  Wśród wielu zalet korzystania z e-wniosku są m.in. takie, jak możliwość jego złożenia w uproszczonym trybie przez rolników spełniających określone kryteria, wyświetlanie na bieżąco wskazówek w zakresie uzupełniania pól i dołączania wymaganych załączników, a także komunikatów o stwierdzonych brakach i błędach , co pozwoli na ich poprawienie czy uzupełnienie przed wysłaniem do Agencji i uniknięcie zmniejszenia kwot płatności ze względu na stwierdzone nieprawidłowości. Poza tym prawidłowo wypełnione wnioski w aplikacji eWniosekPlus nie będą wymagały dodatkowych wyjaśnień składanych przez rolników, co w konsekwencji przyspieszy obsługę wniosku i da szansę na wcześniejszą wypłatę płatności.  Dodatkową zaletą nowej aplikacji jest możliwość złożenia wniosku przy wykorzystaniu tabletu lub smartfonu.  

W projekcie ustawy przygotowanej przez MRiRW, która wprowadza uproszczony tryb ubiegania się o przyznanie płatności bezpośrednich i obszarowych z PROW dla rolników z tych gospodarstw, których sytuacja nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim rokiem, zawarto przepis przejściowy. Zgodnie z nim w 2018 r., zamiast wniosku o przyznanie płatności, rolnik będzie mógł złożyć w biurze powiatowym ARiMR papierowe oświadczenie, w którym potwierdzi brak zmian w porównaniu do wniosku o dopłaty z poprzedniego roku. Termin składania takich oświadczeń wyznaczono na okres od 15 lutego do 14 marca 2018 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.