– PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój technologii biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach, umożliwiających produkcję zielonej energii elektrycznej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych po wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz pofermentu jako naturalnego nawozu, energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Przynosi ona korzyści całej lokalnej społeczności. Nowo otwarta inwestycja w miejscowości Bagdad jest tego doskonałym przykładem – wskazuje Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny Polskiej Grupy Biogazowej.
Biogazownia Bagdad stanowi bezpośrednią korzyść dla lokalnych rolników i przetwórców poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, które są przekształcane w czystą energię. Dzięki kogeneracji, obiekt produkuje energię elektryczną i cieplną, a także oferuje dodatkową usługę suszenia drewna, dedykowaną głównie dla lokalnych producentów mebli i stolarni. Poferment, produkt uboczny fermentacji metanowej, stanowi zaś ekologiczny nawóz, bogaty w azot, potas i fosfor, będący przyjazną dla środowiska alternatywą dla tradycyjnego obornika.
Plany ekspansji
Jeszcze w czwartym kwartale 2024 roku Polska Grupa Biogazowa planuje uruchomienie kolejnej inwestycji – biogazowni w miejscowości Półwieś, co zwiększy liczbę instalacji PGB do 20, osiągając łączną moc 21 MW. Obecnie we wszystkich swoich biogazowniach PGB produkuje rocznie 0,4 TWh energii. Do 2030 roku spółka planuje kilkukrotne zwiększenie tej produkcji.
– Na etapie zaawansowanych prac jest około 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania. Obecnie, we wszystkich swoich biogazowniach PGB produkuje 0,4 TWh energii rocznie. Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Należy pamiętać, że szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne – podkreśla Sabine Dujacquier, zastępca dyrektora Generalnego Polskiej Grupy Biogazowej.