Nowości Ochrona i nawożenie

Dwutarczowe rozsiewacze Sipma Optima

Data publikacji:

W ofercie firmy Sipma znajdują się nowe, zawieszane, dwutarczowe rozsiewacze RN 1000 Optima oraz Optima Pro, które przeznaczone są do powierzchniowego rozsiewu nawozów mineralnych granulowanych i krystalicznych na użytkach rolnych w nawożeniu podstawowym oraz pogłównym. Rozsiewacze z serii Optima Pro wyposażone są w topowe rozwiązania dla precyzyjnego wysiewu nawozów - system wagowy oraz sterowanie elektroniczne Isobus, tarcze wysiewające z dwoma parami łopatek, co pozwala na rozsiew nawozów w zakresie szerokości roboczej od 10 do 24 m oraz od 18 do nawet 32 m.

    Dwutarczowe rozsiewacze Sipma Optima

Rozsiewacze RN o masie 440 lub 480 kg zbudowane są na solidnej ramowej konstrukcji, kosz o niewielkiej wysokości napełniania wykonany jest ze spawanych stalowych blach o grubości 3 mm. Standardowa pojemność zbiornika wynosi 1000 l, można jednak zastosować dodatkową jedną lub dwie nadstawki, zwiększając pojemność do 1500/2000 l. Nadstawki stanowią wyposażenie dodatkowe i są w łatwy sposób montowane/demontowane. Maksymalna ładowność rozsiewaczy wynosi 2300 kg.

Konstrukcja ramy pozwala na łatwą i szybką agregację rozsiewacza z ciągnikiem. Bardzo pomocne okazują się tutaj: niewielka wysokość napełniania, skala napełnienia kosza z dużymi wziernikami, wskaźniki pochylenia, osłony przeciwbłotne, oświetlenie drogowe LED oraz proste, komfortowe i beznarzędziowe systemy ustawiania dawki i szerokości roboczej. Rozsiewacze Optima wyposażone są też w komplet łopatek do niższego zakresu rozsiewu, zestaw do próby kręconej oraz tabele wysiewu.

Wspomnieć należy wysoką jakość zastosowanych materiałów, zwłaszcza w newralgicznych miejscach rozsiewacza. Elementy narażone na korozję takie jak tarcze wysiewające, łopatki, zasuwy na dnie kosza oraz osłony wykonane są ze stali nierdzewnej, przez co gwarantują długotrwałą i niezawodną pracę. Konstrukcja kosza jest śrutowana, gruntowana KTL, lakierowana podkładem oraz lakierowana proszkowo docelowo. Rozsiewacz wyposażony jest ponadto w dodatkowe elementy wydłużające jego okres bezawaryjnego użytkowania.

Równomierne dozowanie

Układ wysiewający wykonany został w całości ze stali nierdzewnej. Jego tarcze wysiewające wyposażone zostały w dwie pary łopatek, które zapewniają równomierne dozowanie nawozu. W opcji znajdują się ponadto tarcze do wysiewu granicznego, system siewu granicznego Limes umożliwiające dokładne rozsiewanie nawozu na skraju pola.

Sterowanie rozsiewaczem RN 1000 Optima realizowane jest standardowo poprzez układ hydrauliczny. System podwójnych zasuw dozujących i zamykających obsługiwany jest niezależnie dla obu stron. Dwukierunkowe zasuwy zamykające można szybko otwierać i zamykać na końcach pola za pomocą rozdzielacza. Dawka nawozowa regulowana jest manualnie. W przypadku problemów z układem hydraulicznym ciągnika zawór odcinający zapobiega otwarciu zasuw podczas jazdy.

W wyposażeniu opcjonalnym znajduje się sterowanie elektroniczne - Arete. Optima Pro wykorzystuje sterowanie elektroniczne oparte o system Isobus firmy Topcon z systemem wagowym oraz funkcjami zmiennego dawkowania sekcji i wyłączenia wysiewu dla połowy maszyny.

Oferowane wyposażenie

Rozsiewacz Optima seryjnie wyposażony jest we wskaźniki pochylenia, osłony przeciwbłotne, oświetlenie drogowe LED oraz tablice ostrzegawcze. W opcji są: montowana na zbiorniku pokrywa stelażowa lub rolowana, otwierane za pomocą dźwigni i blokowane z wykorzystaniem gumowych naciągów, a także system siewu granicznego Limes, sterowany mechanicznie lub elektronicznie.

Wykonany ze stali nierdzewnej Limes pozwala na pracę przy granicach pola zgodnie z przepisami o nawożeniu, jednocześnie zapewniając dostarczenie prawidłowej dawki nawozu do samej granicy pola oraz eliminuje straty ekonomiczne wynikłe z przenawożenia lub z rozsiewu nawozu na sąsiednie pola. Wersja rozsiewacza ze sterowaniem elektronicznym pozwala na ręczny lub automatyczny tryb pracy, automatyczną regulację dawki wysiewu zależnie od prędkości jazdy, pomiar prędkości jazdy za pomocą modułu GPS, możliwość wysiewu połowicznego i korekty dawki podczas jazdy, a także uruchamianie siewu granicznego ze zredukowaną jednostronnie dawką i sterowanie zasuwami dozującymi siłownikami Thomson. 

Należy też wymienić możliwość przeprowadzenia próby kręconej, pomiar obsianego areału i przepracowanych godzin, wyświetlanie optymalnych ustawień łopatek po wybraniu szerokości roboczej, możliwość wysiewu połowicznego, obsługę siewu granicznego poprzez redukcję dawki na daną tarczę - funkcja dla tarcz siewu granicznego oraz systemu siewu granicznego Limes sterowanego mechanicznie, obsługę systemu siewu granicznego Limes w wersji elektronicznej, prostą funkcję próby kręconej oraz symetrii, możliwość korekty dawki podczas jazdy, funkcję opróżniania kosza.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.