Rolnictwo 4.0 Nowości

Drony NaviGate do nawozów i oprysku

Data publikacji:

Bezzałogowe statki powietrzne w rolnictwie to już nie obrazek rodem z filmów science fiction a rzeczywistość. Potwierdzają to doświadczeni w tym zakresie pracownicy firmy NaviGate, która oferuje drony do profesjonalnych zastosowań, innowacyjne rozwiązania pomiarowe dla GIS i geodezji, a także specjalistyczne szkolenia, autoryzowany serwis urządzeń i wsparcie techniczne.

Światowym liderem w produkcji dronów są Chiny. Stamtąd pochodzą też bezzałogowe statki powietrzne oferowane przez NaviGate. 

– Pojawiły się one na rynku europejskim w 2022 r. i od tego czasu cieszą się dużą popularnością. Firma DJI produkuje kilka modeli dronów, wyposażonych w zbiorniki o pojemności od 10 do 60 l – na targach Agrotech pokazaliśmy jeden z flagowych modeli, tj. Agras T30, który podobnie jak inne drony tej serii może aplikować ciecz roboczą przy pomocy systemu hydraulicznego, a także nawozy sypkie oraz nasiona przy pomocy zbiornika wyposażonego w specjalny aplikator. Konstrukcja platformy jest sześcioramienna, co daje możliwość unoszenia się bezpiecznie w powietrzu przez 20-30 minut, w zależności od typu – baterii. Co ważne, jest możliwość szybkiego ładowania akumulatorów w terenie na bieżąco – wyjaśnia Grzegorz Durło z firmy NaviGate.

Prezentowana platforma jest w całości zasilana elektrycznie, co dotyczy wszystkich funkcji – lotu, nawigacji, rozsiewania czy aplikacji cieczy. Oprócz tego statki tej serii wyposażone są systemy bezpieczeństwa takie np. jak systemy wizyjne dzięki którym pilot ma możliwość - obserwowania terenu wokół statku bezzałogowego. Ponadto, statek wyposażony jest w wielokierunkowy system radarowy który pozwala na zachowanie bezpiecznej wysokości nad terenem, odległości od zabudowy oraz unikanie przeszkód terenowych.

– Do tego dochodzi zaawansowany system planowania i zarządzania polem poprzez wprowadzenie danych wektorowych, które określają zasięg obszarowy prac wykonywanych przy użyciu tej platformy, a jednocześnie może ona podążać w te miejsca na mapie – pola, które w danych warunkach wymagają aplikacji. W efekcie zapewniamy dokładne pokrycie areału zadeklarowanego przez rolnika, a z drugiej strony bardzo precyzyjną aplikację w zakresie objętości cieczy dokładnie w tych miejscach uprawy, które tego w danej chwili wymagają – podkreśla Grzegorz Durło. 

Warto dodać, że bezzałogowe statki powietrzne wyposażone mogą być także np. w sensory optyczne np. kamery wielokanałowe, dzięki którym możemy pozyskać materiał zdjęciowy w celu określenia aktualnego stanu fizjologicznego roślin.

Gdzie szukać perspektyw do powszechnego wykorzystania dronów w rolnictwie? 

– Mogą być potrzebne np. do aplikacji w miejscach, które są trudniej dostępne lub w okresach roku gdzie praca ciągnikiem na polu może być trudna albo niemożliwa, choćby ze względu na warunki związane ze stabilnością gruntów czy z wilgotnością podłoża. Nie generujemy żadnych -ścieżek technologicznych, powierzchni manipulacyjnych czy uwroci – zwraca uwagę przedstawiciel NaviGate.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.