Rolnictwo 4.0

Drony czy ciągniki w rolnictwie precyzyjnym - co wybrać?

Data publikacji:

Organizowana tradycyjnie w środku zimy przez firmę Agrocom Polska (przy współpracy z Claas Polska) konferencja poświęcona tematyce rolnictwa cyfrowego doczekała się swojej dwudziestej edycji. Fachowców, pasjonatów oraz rolników zainteresowanych tym obszarem wiedzy jak zwykle gościł w dniach 14-16 stycznia Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego w Kamieniu Śląskim.

    Drony czy ciągniki w rolnictwie precyzyjnym

Dobrym zwyczajem tej konferencji jest bardzo bogaty program merytoryczny, w którym udział biorą praktycy oraz naukowcy z Polski i z zagranicy. Nie inaczej było tym razem – wiele wątków poruszonych w ramach konferencji zaprezentujemy w najbliższych wydaniach atr express.

Tym razem przybliżymy zaś wyniki badań przeprowadzonych w sezonie 2024 przez Centrum Innowacji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, który przeanalizował efektywność zastosowania dronów oraz ciągników w siewie, nawożeniu i opryskach roślin. Badanie miało na celu nie tylko ocenę ekonomiczności i ekologiczności technologii, ale także zidentyfikowanie ich mocnych stron i ograniczeń. Jak podkreśliła Karolina Woźnica (UR w Krakowie): 

– Celem tego doświadczenia było sprawdzenie, co możemy robić i co musimy robić, aby zintegrować drony z rolnictwem precyzyjnym.

Wyniki ekonomiczne i środowiskowe

Przeprowadzone badania wykazały, że koszty użytkowania dronów są znacznie niższe w porównaniu do ciągników. W siewie pszenicy koszt pracy urządzenia w przypadku drona wynosił 52,68 zł na godzinę, podczas gdy w przypadku ciągnika wyniósł 72,74 zł/h. Różnica ta była jeszcze bardziej widoczna w zabiegach oprysku, gdzie koszt drona to 38,72 zł/h, a ciągnika – 69,70 zł/h. Jak stwierdził prof. Tomasz Czech: 

– Zdecydowanie niższe koszty mieliśmy z wykorzystaniem drona do realizacji poszczególnych zabiegów.

Pod kątem emisji gazów cieplarnianych przewaga dronów była równie wyraźna. Łączna emisja CO₂ wynosiła 24,17 kg/ha dla drona, podczas gdy dla ciągnika było to 99,04 kg/ha. Prof. Tomasz Czech zwrócił uwagę na znaczenie tych wyników: 

– Bilans emisji jednoznacznie wskazuje na przewagę dronów w ograniczeniu śladu węglowego w rolnictwie.

Funkcjonalność i ograniczenia

Drony wykazały się dużą wszechstronnością, szczególnie w trudno dostępnych miejscach. – Dron dociera tam, gdzie ciągnik ma ograniczenia wynikające z ukształtowania terenu – zauważyła Karolina Woźnica. Automatyzacja dronów umożliwia zdalne nadzorowanie pracy, co również stanowi ich przewagę. – Możliwość nadzorowania pracy zdalnie to istotna zaleta dronów – dodał prof. Tomasz Czech.

Mimo tych zalet, ciągniki pozostają niezastąpione w zabiegach wymagających kontaktu z glebą, takich jak orka czy inne zabiegi agrotechniczne. 

– W niektórych aspektach przewagę mają standardowe metody, takie jak ciągniki, których nie da się zastąpić w pracy mechanicznej – podsumował Tomasz Czech.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.