[ATR] Gospodarka i rolnictwo

Dopłaty bezpośrednie - Zaliczki na kontach rolników

Data publikacji:

Już ponad 1,3 mln rolników otrzymało 70-procentowe zaliczki na poczet płatności bezpośrednich za 2017 r. Na ich konta trafiło ponad 9,18 mld zł.

Zadowolenia z  takiej realizacji  zadania nie krył minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel podczas konferencji prasowej, która odbyła się 1 grudnia w Centrali Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Szef resortu podziękował kierownictwu i pracownikom ARiMR, a w szczególności Biur Powiatowych, za sprawną realizację tego zadania. Prezes Agencji Maria Fajger podkreśliła, że rolnicy pozytywnie oceniają fakt, że większość pieniędzy należnych im w ramach dopłat bezpośrednich otrzymują już jesienią, bo to daje im swobodę podejmowania działań biznesowych i inwestycyjnych. Z danych Agencji wynika, że w bieżącym roku wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 1,342 mln rolników. Całkowita pula środków przeznaczona na ten rok wynosi 14,8 mld zł, a realizacja 70-proc. zaliczek odbywała się w terminie od 16 października do 30 listopada. W tym czasie ARiMR naliczyła zaliczki dla ponad 1,314 mln rolników na kwotę ponad 9,191 mld zł. Różnica między naliczoną kwotą a wypłaconą  wynika przede wszystkim z dokonanych potrąceń zadłużeń rolników odnotowanych w Księdze Dłużników. Dla około 28,5 tys. rolników, którzy złożyli wnioski o tegoroczne wypłaty, zaliczki nie zostały naliczone z różnych powodów, np. śmierci wnioskodawcy, niezakończonej kontroli na miejscu lub trwającego postępowania administracyjnego w sprawie stwierdzonych nieprawidłowości. 1 grudnia ARiMR rozpoczęła wypłaty końcowych płatności bezpośrednich, na co ma ustawowo czas do 30 czerwca 2018 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.