Technika

Dongfeng. W oczekiwaniu na Stage V

Data publikacji:

W tegorocznych zestawieniach sprzedaży ciągników rolniczych coraz częściej pojawia się chińska marka Dongfeng. Ciągniki, które sprzedawane są na naszym rynku pod dobrze znanym od kilkunastu lat brandem Prokmar, dystrybuowane są przez firmę Elrol, z siedzibą w Łęczeszycach koło Grójca, odpowiedzialną również za import ciągników Lovol do Polski.

    Dongfeng. W oczekiwaniu na Stage V

Prawa do marki Prokmar nabyliśmy w 2020 r., planujemy ożywienie tej marki i wprowadzenie jej z powrotem na rynek. Pod naszym logo Prokmar firmowane będą ciągniki ale także inne maszyny towarzyszące. Chińskie ciągniki Dongfeng sprzedawane są już pod tą marką, ale póki co jeszcze rejestruje się je jako DF z powodów homologacyjnych. Ich sprzedaż z miesiąca na miesiąc rośnie (udział w rynku ciągników o mocy do 50 KM po pierwszych pięciu miesiącach br. to już 5% - przyp. red.). Do końca 2023 roku sprzedawane są modele spełniające normę emisji Stage IIIA, co oznacza zdecydowanie niższą cenę. Ale jest to już końcówka serii - wyjaśnia Bartosz Pszczółkowski, właściciel firmy Elrol.

Wkrótce do sprzedaży trafią wersje ciągników spełniające najnowszą, europejską normę emisji Stage V. Na początek będzie to ciągnik DF 30 o mocy 25 KM (prognozowana cena tego modelu w wersji ROPS bez kabiny do 59,9 tys. zł brutto), ale obecnie trwają prace nad kolejnymi wersjami ciągników 50- i 40-konnego.

– Chcemy konkurować z graczami, którzy mocno liczą się na rynku. Myślę, że będzie to bardzo ciekawa oferta dla klientów - przy tej samej mocy ciągnik będzie większy i cięższy niż u konkurencji, zapewni większą siłę uciągu – przekonuje Bartosz Pszczółkowski.

DF 50 - ciągnik uniwersalny

Wróćmy jednak do bieżącej oferty ciągników Dongfeng (Prokmar), w której dużym wzięciem cieszy się m.in. model DF 50, przeznaczony dla małych i średnich gospodarstw rolnych, upraw sadowniczych czy warzywniczych, ale sprawdza się też jako ciągnik komunalny. Jego napęd stanowi 4-cylindrowy silnik o pojemności 3260 cm³, o mocy 49 KM przy 2400 obr./min (z opcją zwiększenia do 59 KM), spełniający normę Stage IIIA. Jak wspomniano, już wkrótce jednostka ta będzie zmieniona na Stage V.

Przenoszenie napędu zapewnia skrzynia biegów z rewersem mechanicznym i biegami pełzającymi. Oferuje w standardzie po 12 przełożeń przód/tył, ale w opcji jest aż 24 przełożeń w przód i w tył. Takie rozwiązanie zdecydowanie zwiększa możliwości wykorzystania traktora. Włączany mechanicznie napęd 4×4 zapewnia mu lepszą trakcję i przyczepność nawet w trudnych warunkach. Prędkość maksymalna ciągnika to ok. 30 km/h (z biegami pełzającymi 0,25-30 km/h). Dwusekcyjny układ hydrauliczny zasilany jest pompą o wydatku 34 l/min, ciśnienie robocze wynosi tutaj 180 barów. Udźwig podnośnika na końcówkach wynosi 1400 kg (910 kg w odległości 610 mm). Włączany elektrohydraulicznie WOM dysponuje standardową prędkością 540/1000 obr./min.

Ciągnik można wyposażyć w kabinę typu komfort polskiej firmy Naglak. Posiada ona wszystkie szyby uchylne, wycieraczki i spryskiwacz szyby przedniej, płaską podłogę, teleskopowe lusterka boczne oraz system oświetlenia LED na przód i tył. Wyposażenie kabiny operatora obejmuje również regulowana kolumna kierownicza (biegi z boku, rewers przy kole kierowniczym), radio z głośnikami i anteną, lampa błyskowa LED, system ogrzewania i klimatyzacja. W opcji dla ciągnika przewidziano ponadto przedni podnośnik TUZ, przedni WOM, instalację pneumatyczną I- i II-obwodową oraz ładowacz czołowy. Okres gwarancji na ciągnik wynosi 12 miesięcy lub 500 mth.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.