Technika

Doglebowa aplikacja gnojowicy. Optymalnie dla gleby

Data publikacji:

Nawozy naturalne, czyli obornik i gnojowica, od wieków były cenione i z powodzeniem stosowane w nawożeniu pól. W obecnej sytuacji rynkowej, gdy ceny nawozów mineralnych biją kolejne rekordy, nawożenie organiczne nabiera jeszcze większego znaczenia. W gospodarstwach prowadzących chów zwierząt czy to w systemie ściółkowym, czy rusztowym, nawóz naturalny nie jest już więc tylko produktem ubocznym, lecz cennym surowcem. Dysponując wystarczającą ilością nawozu naturalnego, taką aby zapewnić zalecane dawki azotu, fosforu, potasu oraz ważnych mikroelementów, należy mieć również na uwadze optymalizację samego procesu nawożenia. Jest to o tyle istotne, że przy wszelkich nieprawidłowościach nawożenie może przynieść więcej strat niż korzyści, niszcząc strukturę gleby czy uszkadzając rośliny.

    Doglebowa aplikacja gnojowicy. Optymalnie dla gleby

W Polsce popularna jest jeszcze metoda rozbryzgowa, w której gnojowica jest rozlewana bezpośrednio na powierzchni gleby. Jednak ma ona wiele wad. Nawet jeżeli rolnik zapewni prawidłowy okres homogenizacji gnojowicy, prawidłowy czas prowadzenia zabiegu oraz dawkę, już sam sposób aplikacji stwarza problemy.

Do wad metody rozbryzgowej zalicza się przede wszystkim wysokie straty azotu, w ekstremalnych przypadkach nawet do 100%, duże emisje amoniaku i związków odorowych, zanieczyszczenie roślin, wód. Nowocześniejsze metody to rampy z wężami wleczonymi, z płozami, aplikatory płytko nacinające powierzchnię podłoża oraz najskuteczniejsze aplikatory doglebowe. Oczywistym jest, że aplikacja doglebowa, płytka lub głęboka, wymaga stosowania specjalnego sprzętu. Jednak taka inwestycja jest opłacalna z powodu ograniczania strat azotowych, zachowania lepszej struktury gleby oraz znacząco mniejszej emisji niekorzystnych substancji do środowiska. Co zatem oferują czołowi producenci sprzętu rolniczego w kwestii aplikacji gnojowicy?

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.