[ATR] Nowości Ropa

Doczyszczarko-ładowarki Maus firmy Ropa

Data publikacji:

Wśród maszyn do szybkiego załadunku na środki transportu doczyszczonych buraków cukrowych prym wiodą bez wątpienia doczyszczarko-ładowarki z rodziny Maus firmy Ropa. Przy dużym zanieczyszczeniu korzeni ziemią czy kamieniami sprawdzi się zwłaszcza wyposażony w zbiornik model BunkerMaus 5, skonstruowany specjalnie do pracy w trudnych warunkach.

Samojezdna maszyna BunkerMaus 5 to kolejna wersja doczyszczarki przeładunkowej Ropa ze zbiornikiem o pojemności 12 m³, która w odróżnieniu od samozaładowczych modeli EuroMaus wymaga do pracy ładowarki kołowej lub koparki z łyżką przeładunkową.

Solidne czyszczenie

Z kosza zasypowego z taśmowym przenośnikiem podłogowym, podpartego z przodu dwoma kołami, buraki trafiają na 8 walców doczyszczających (głównie gwiazdowych z tworzywa), stanowiących podstawowy zespół odsiewający ziemię (pod zespołem znajduje się ślimak rozgarniający odseparowaną glebę spadającą na podłoże). Dalej buraki dostają się na dolny przenośnik o szerokości 80 cm z zabierakami z trwałego tworzywa, transportujący je szybko pod kabiną (łatwa obserwacja strumienia buraków) do kolejnego zespołu czyszczącego. Standardowo jest to odsiewający przenośnik prętowy o szerokości 90 cm, który daje dobry efekt na glebach lekkich i średnich. W opcji dostępny jest zespół przeciwbieżnych walców spiralnych, zapewniający wydajne doczyszczanie nawet na ciężkich glebach z dużym udziałem chwastów, a także rolkowy separator-odkamieniacz usuwający z buraków praktycznie wszystkie kamienie i grudy.
Następnie buraki zabiera szeroki na 80 cm prętowy przenośnik załadunkowy, o zasięgu aż 15 m i wysokości wysypu do 6 m, pozwalający napełniać nawet największe środki transportu. Aby zachować stabilność przy tak dużym wysięgu, BunkerMaus 5 wyposażono podobnie jak inne modele z rodziny Maus w specjalne ruchome przegubowe ramię o długości 9 m, umieszczone naprzeciw przenośnika załadunkowego, zakończone przeciwwagą w postaci dodatkowego stalowego zbiornika paliwa.

Łatwe sterowanie

Napędzana oszczędnym silnikiem Mercedes o mocy 260 kW/354 KM, ważąca około 31 t i długa na prawie 15 m doczyszczarko-ładowarka BunkerMaus 5 jest łatwa w obsłudze. Złożenie maszyny do jazdy po drodze do tylko 3 m szerokości (i rozłożenie do pozycji roboczej) odbywa się automatycznie (uruchamianie jednym przełącznikiem) i trwa niespełna minutę.
Znakomitą widoczność, także w trudnych warunkach (wycieraczki na szybach i drzwiach, dobre oświetlenie LED), wysoki komfort i ergonomiczne stanowisko robocze zapewnia podnoszona na 5,1 m dobrze wyciszona i klimatyzowana kabina.
Operator ma do dyspozycji przyjazną w obsłudze konsolę sterującą, scaloną z obrotowym, amortyzowanym i podgrzewanym (opcja) fotelem, obejmującą panel z dotykowym ekranem, wielofunkcyjny dżojstik ze zintegrowanym minidżojstikiem (plus drugi dżojstik z lewej strony fotela), przyciski i pokrętła wyboru funkcji i regulacji, monitor systemu wizyjnego z 2 kamerami. Wyposażenie standardowe ułatwiające pracę i obsługę maszyny uzupełniają m.in. elektrycznie ustawiane lusterka oraz układ centralnego smarowania. Wśród opcji, oprócz alternatywnych układów doczyszczania, dostępne są także m.in. dwa systemy ważenia buraków, pozwalające uniknąć przeciążenia napełnianych pojazdów, dodatkowe kamery na głównym zespole czyszczącym i wysięgniku załadowczym, dodatkowe lampy LED, napęd jazdy 40 km/h (standard 32 km/h), zraszacz wodą ze zbiornikiem o pojemności 400 l.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.