Uwaga na drgania
Podczas eksploatacji ogumienia niekorzystnym zjawiskiem jest podskakiwanie, które występuje zwłaszcza podczas transportu drogowego. Występuje ono jednak rzadko w oponach do upraw rzędowych ze względu na ich niski bok. Jeśli jednak wystąpi, ważne jest przeprowadzenie dokładnej analizy w celu określenia przyczyn tego efektu, które mogą być różne.
Aby to przeanalizować, konieczna jest interwencja technika, wyposażonego w oprzyrządowanie, które potrafi odczytać drgania spowodowane ugięciem boku opony. W ciągnikach najnowszej generacji, które przekraczają prędkość 30 km/h, zastosowano amortyzatory na przedniej osi, które mogą pochłaniać krytyczne drgania opon i w ten sposób eliminować podskakiwanie. Przy niskich prędkościach ten efekt może być również tworzony przez niedokładne zamocowanie opon na obręczy lub przez małe niedoskonałości kształtu jednego lub dwóch elementów składowych koła.
Gdy dodamy do siebie te dwie niedoskonałości, nawet jeśli są minimalne, generują większy problem, który może powodować drgania koła. Zjawisko to rozwiązuje się poprzez dopasowanie opony i felgi w celu skompensowania dwóch niedoskonałości. Z tego powodu konieczne jest skontaktowanie się z technikiem ekspertem, który może wyeliminować zakłócenia również poprzez bezpośrednią interwencję.
Przestrzenie i rozmiary
Rozmiary i rodzaje opon montowanych na opryskiwaczach są różne, w zależności od szerokości i wysokości, z jaką musi zmierzyć się pojazd, aby móc wykonywać zabiegi w różnych rodzajach upraw. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku opryskiwania wzdłuż wąskich rzędów konieczne jest posiadanie opon o odpowiedniej szerokości. Jeśli natomiast opryski i odchwaszczanie odbywają się na długim otwartym polu - jak np. w uprawach kukurydzy, to biorąc pod uwagę, że odległość między rzędami wynosi 75 cm, konieczne jest zamontowanie opon, których szerokość nie uszkadza rzędów. Przy innych okazjach najważniejszym parametrem jest jednak ograniczenie ugniatania gleby, gdzie wówczas zaleca się stosowanie opon o większej objętości, które zapewniają dobrą nośność i obniżone ciśnienie w oponach.
Dla każdego coś innego
Oferta opon marki BKT do opryskiwaczy jest szeroka - cechą charakterystyczną wszystkich produktów z tym znakiem jest trwałość. Sztandarowym produktem firmy BKT w tym segmencie rynku jest Agrimax Spargo, linia do upraw rzędowych wyposażona w technologię VF, która pozwala na większy ładunek przy tym samym ciśnieniu lub mniejszy nacisk przy tym samym obciążeniu.
Opona dostępna w 7 rozmiarach jest produktem wszechstronnym, dobrze sprawdzającym się zarówno na polu, jak i na drodze. Indyjski koncern do zastosowań w uprawach rzędowych i do oprysków dedykuje również oponę radialną Agrimax RT 955, charakteryzującą się bardzo dobrą nośnością, trakcją i zdolnością do samooczyszczania. Podobne cechy posiada również model Agrimax RT 945, dostępny w 8 różnych rozmiarach i wyposażony w wąski bieżnik chroniący uprawy.
Jego właściwości samoczyszczące sprawiają, że jest on również bardzo dobry do jazdy po drogach. Listę produktów zamyka Agrimax RT 855 - opona dostępna w 47 rozmiarach, która może być również wykorzystywana do oprysków oraz do kombinowanego transportu drogowego i polowego. Jest to opona radialna, która łączy wysoką nośność z niskim zagęszczeniem gleby.