Technika

Dobrze dobrane ogumienie może pomóc

Data publikacji:

Prawidłowe użytkowanie opryskiwacza zależy od wielu czynników. Są to szczególne elementy wyposażenia maszyny, charakteryzującej się znacznie wyżej położonym środkiem ciężkości niż inne urządzenia rolnicze, które oprócz pracy w polu musi przemieszczać się po drogach z bardzo dużym obciążeniem.

    BKT Dobrze dobrane ogumienie może pomóc

Często operatorzy pracujący na tych maszynach przejeżdżają przez sady, pola z uprawami o różnej wysokości, położone na bardzo różnych rodzajach gleby, o różnym nachyleniu. Dlatego w tych środowiskach bezpieczeństwo jazdy staje się zmienną, która wpływa na ogólne osiągi pojazdu. Ta ostatnia zależy od wielu czynników, ale także od wyboru odpowiedniej opony w zależności od rodzaju pracy, okresu i ustawienia maszyny.

Poniżej szereg wskazówek firmy BKT dotyczących komfortu pracy operatora prowadzącego opryskiwacz, jak i gamy opon odpowiednich do rodzaju wymaganych osiągów i środowiska pracy.

Właściwe ciśnienie w oponach

Prawidłowe ustawienie ciśnienia w oponach jest ważne, aby zminimalizować dyskomfort podczas jazdy. W przypadku upraw rzędowych pierwszą wskazówką BKT jest stosowanie opon VF, czyli Very High Flexion. Mają one bowiem o 40% większą nośność przy tym samym ciśnieniu, co ten sam standardowy rozmiar. Dzięki temu opryskiwacz ma odpowiednią nośność, minimalizując drgania podczas transportu. Ważne będzie wtedy ustawienie ciśnienia w oponach na podstawie całkowitej masy, którą opony będą musiały udźwignąć. 
Ze względu na zmniejszoną objętość tych opon do upraw rzędowych, BKT zaleca częstsze kontrole niż w przypadku innych opon rolniczych, które z reguły są szersze. 

Uwaga na drgania

Podczas eksploatacji ogumienia niekorzystnym zjawiskiem jest podskakiwanie, które występuje zwłaszcza podczas transportu drogowego. Występuje ono jednak rzadko w oponach do upraw rzędowych ze względu na ich niski bok. Jeśli jednak wystąpi, ważne jest przeprowadzenie dokładnej analizy w celu określenia przyczyn tego efektu, które mogą być różne.

Aby to przeanalizować, konieczna jest interwencja technika, wyposażonego w oprzyrządowanie, które potrafi odczytać drgania spowodowane ugięciem boku opony. W ciągnikach najnowszej generacji, które przekraczają prędkość 30 km/h, zastosowano amortyzatory na przedniej osi, które mogą pochłaniać krytyczne drgania opon i w ten sposób eliminować podskakiwanie. Przy niskich prędkościach ten efekt może być również tworzony przez niedokładne zamocowanie opon na obręczy lub przez małe niedoskonałości kształtu jednego lub dwóch elementów składowych koła. 

Gdy dodamy do siebie te dwie niedoskonałości, nawet jeśli są minimalne, generują większy problem, który może powodować drgania koła. Zjawisko to rozwiązuje się poprzez dopasowanie opony i felgi w celu skompensowania dwóch niedoskonałości. Z tego powodu konieczne jest skontaktowanie się z technikiem ekspertem, który może wyeliminować zakłócenia również poprzez bezpośrednią interwencję.

Przestrzenie i rozmiary

Rozmiary i rodzaje opon montowanych na opryskiwaczach są różne, w zależności od szerokości i wysokości, z jaką musi zmierzyć się pojazd, aby móc wykonywać zabiegi w różnych rodzajach upraw. Ogólnie rzecz biorąc, w przypadku opryskiwania wzdłuż wąskich rzędów konieczne jest posiadanie opon o odpowiedniej szerokości. Jeśli natomiast opryski i odchwaszczanie odbywają się na długim otwartym polu - jak np. w uprawach kukurydzy, to biorąc pod uwagę, że odległość między rzędami wynosi 75 cm, konieczne jest zamontowanie opon, których szerokość nie uszkadza rzędów. Przy innych okazjach najważniejszym parametrem jest jednak ograniczenie ugniatania gleby, gdzie wówczas zaleca się stosowanie opon o większej objętości, które zapewniają dobrą nośność i obniżone ciśnienie w oponach.

Dla każdego coś innego

Oferta opon marki BKT do opryskiwaczy jest szeroka - cechą charakterystyczną wszystkich produktów z tym znakiem jest trwałość. Sztandarowym produktem firmy BKT w tym segmencie rynku jest Agrimax Spargo, linia do upraw rzędowych wyposażona w technologię VF, która pozwala na większy ładunek przy tym samym ciśnieniu lub mniejszy nacisk przy tym samym obciążeniu.

Opona dostępna w 7 rozmiarach jest produktem wszechstronnym, dobrze sprawdzającym się zarówno na polu, jak i na drodze. Indyjski koncern do zastosowań w uprawach rzędowych i do oprysków dedykuje również oponę radialną Agrimax RT 955, charakteryzującą się bardzo dobrą nośnością, trakcją i zdolnością do samooczyszczania. Podobne cechy posiada również model Agrimax RT 945, dostępny w 8 różnych rozmiarach i wyposażony w wąski bieżnik chroniący uprawy.

Jego właściwości samoczyszczące sprawiają, że jest on również bardzo dobry do jazdy po drogach. Listę produktów zamyka Agrimax RT 855 - opona dostępna w 47 rozmiarach, która może być również wykorzystywana do oprysków oraz do kombinowanego transportu drogowego i polowego. Jest to opona radialna, która łączy wysoką nośność z niskim zagęszczeniem gleby.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.