Opinie użytkowników

Dobre doświadczenia z marką Pöttinger

Data publikacji:

Nowoczesne technologie w rolnictwie stają się kluczowym elementem zwiększania efektywności i jakości produkcji. Doskonale zdają sobie z tego sprawę w gospodarstwie rolnym z miejscowości Krzykały pod Ornetą w województwie warmińsko-mazurskim, należącym do rodziny Kamińskich. Gospodarstwo rolne o powierzchni 550 ha, specjalizujące się w produkcji mleka, w ostatnich latach zainwestowało m.in. w maszyny marki Pöttinger, co znacząco wpłynęło na wydajność pracy oraz jakość zbieranej paszy.

    Dobre doświadczenia Pöttinger

Przed decyzją o zakupie przyczep zbierających marki Pöttinger, gospodarstwo korzystało z tradycyjnych metod zbioru zielonki, takich jak zbiór w baloty. Koszty związane z pracą, foliami oraz utylizacją balotów, a także nierówna jakość paszy, skłoniły jednak właścicieli do poszukiwania bardziej efektywnych rozwiązań. 

– Na testach mieliśmy maszyny kilku marek. Pöttinger sprawdził się jednak najlepiej, głównie pod względem szybkości wyładunku. Nie mniej ważna jest bliskość serwisu – do Kisielic, gdzie mieści się firma Agroperfekt, mamy 70 km. Zresztą współpracujemy z nią z powodzeniem od ponad 10 lat – mówi Patryk Kamiński, współwłaściciel gospodarstwa. 

Pierwsza przyczepa Pöttinger Jumbo 7450 na podwoziu tandem (pojemność DIN 45 m³) została zakupiona w 2021 r., a w kolejnym sezonie dołączyła bardziej zaawansowana wersja – największa w ofercie firmy - Jumbo 8520 (52 m³, współpracują z ciągnikami, odpowiednio Fendt 828 i Fendt 942). Dzięki tym maszynom, wyposażonym w inteligentną ścianę zagęszczającą, gospodarstwo mogło całkowicie zrezygnować z balotów na rzecz bardziej efektywnego pryzmowania​​. To kolejna z ważnych inwestycji przeprowadzonej w miejscowości Krzykały, po ukończeniu w 2021 r. nowej obory z dojarnią karuzelową firmy DeLaval na 40 stanowisk udojowych (łącznie stado liczy ok. 1000 sztuk, w tym 400 krów dojnych).

 

Korzyści z użytkowania

Maszyny Pöttinger przyniosły gospodarstwu wiele korzyści. Przyczepy te umożliwiają precyzyjne cięcie zielonki na długość 3-4 cm (w modelu Jumbo 8520 – ok. 2,5 cm, co okazuje się przydatne przy zbiorze lucerny), co znacznie poprawiło jakość paszy. W efekcie, jak zauważa Patryk Kamiński, po wprowadzeniu nowej technologii, produkcja mleka wzrosła o ok. 1000 litrów na krowę rocznie (do poziomu ok. 12,5 tys. litrów na sztukę). 

– Przyczepa Pöttinger naprawdę zrobiła różnicę – od momentu jej wprowadzenia wydajność wzrosła, a krowy zaczęły lepiej przyswajać paszę, która teraz ma jednakową strukturę – podkreśla rolnik. – Korzyści jest jednak znacznie więcej. Istotnie ograniczyliśmy czas pracy, a do tego rozwiązaliśmy problem kosztów folii i jej późniejszej utylizacji – dodaje.

 

W ramach inwestycji, gospodarstwo zakupiło również zgrabiarkę Pöttinger Marcento, która umożliwia zgrabianie traw z szerokości 18 m. Dzięki temu prace przygotowawcze stały się bardziej efektywne, co pozytywnie wpływa na tempo zbiorów. 

– Mamy teraz gruby wałek z 18 metrów, który przyczepa z podbieraczem o szerokości 2,3 m podbiera pełnym ciągiem, co znacznie przyspiesza pracę – mówi użytkownik​.

 

Warte każdej złotówki

Maszyny Pöttinger, choć jak przekonuje użytkownik praktycznie niezawodne (Jumbo 8520 w pierwszym sezonie zebrała materiał 500 razy), wymagają regularnej konserwacji. Codzienne smarowanie wałów i przegląd podstawowych elementów zajmuje ok. 1 h. Problemy techniczne zdarzają się rzadko i najczęściej dotyczą drobnych usterek, jak np. wymiana wtyczki Isobus.

– Nie mieliśmy większych problemów z maszynami, a drobne awarie były szybko usuwane przez serwis – relacjonuje właściciel gospodarstwa​​.

Właściciel gospodarstwa jest zadowolony z jakości wykonania maszyn Pöttinger, choć zauważa kilka aspektów, które mogłyby zostać usprawnione. 

– Przyczepy są solidne, ale czujnik napełnienia mógłby być bardziej precyzyjny. Czasami pokazuje, że przyczepa jest pełna, a w rzeczywistości można by jeszcze trochę doładować. Poza tym jest także ostrzałka do noży, której włączanie wymaga jednak zachowania dużej ostrożności – w przypadku dużej ilości suchej masy wystarczy iskra, aby powstało ryzyko pożaru – zauważa użytkownik. 

Dodatkowo, właściciel docenia serwis, który regularnie wprowadza ulepszenia i modernizacje, co pozwala na bieżąco poprawiać funkcjonalność sprzętu​. 

– Maszyny Pöttinger są warte każdej zainwestowanej złotówki – podsumowuje współwłaściciel gospodarstwa​.

 

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.