Rolnictwo 4.0 Technika

Dobra inwestycja w nawigację CHCNAV na czas kryzysu

Data publikacji:

Gospodarstwa rolne w Polsce sygnalizują problem z uzyskaniem opłacalności produkcji rolnej, powodowane m.in. bardzo niskimi cenami produktów i wysokimi kosztami produkcji. Co może zrobić rolnik wewnątrz swojego gospodarstwa aby skutecznie walczyć z tym problemem? Rozwiązań jest rzecz jasna wiele, a jednym z nich – wartym do rozważenia bez żadnych opóźnień – jest zakup nawigacji RTK do ciągnika.

    Dobra inwestycja w nawigację CHCNAV na czas kryzysu

Plusy takiej inwestycji wydają się oczywiste, ale na potrzeby niniejszej publikacji przypomnijmy najważniejsze. Nawigacja do ciągnika, często oparta na technologii GPS, pozwala na precyzyjne prowadzenie maszyn rolniczych. Dzięki temu rolnik może dokładniej wykonywać prace polowe, co przekłada się na lepsze wykorzystanie powierzchni uprawnej i mniejsze zużycie nasion, nawozów czy środków ochrony roślin. I chociaż to inwestycja początkowa, w dłuższej perspektywie nawigacja może przynieść konkretne oszczędności – przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa i użytkowanej maszyny. Poza tym praca z nawigacją jest mniej męcząca, ponieważ maszyna wykonuje wiele zadań automatycznie. 

To może zmniejszyć ryzyko popełnienia błędów ludzkich i pozwolić na dłuższą pracę bez utraty jakości. Idźmy jednak dalej, dokładne dozowanie środków ochrony roślin czy nawozów nie tylko oszczędza pieniądze, ale też jest lepsze dla środowiska. Mniejsza ilość użytych chemikaliów oznacza mniejsze ryzyko zanieczyszczenia gleby i wód gruntowych. Jest to ochrona mikroorganizmów i żyzności gleby w kolejnych latach. Dodatkowo nowoczesne systemy nawigacji często integrują się z oprogramowaniem do zarządzania gospodarstwem, co pozwala na lepsze planowanie i analizę prac polowych, zaś ciągniki wyposażone w systemy nawigacji RTK mogą mieć wyższą wartość na rynku wtórnym. No i na koniec, w czasach kryzysu, kiedy każdy grosz ma znaczenie, efektywność i oszczędność mogą być kluczowe dla utrzymania rentowności gospodarstwa. Efektywność i oszczędność możliwe do uzyskania dzięki zakupowi nawigacji CHCNAV.

–Nawet 70% rynku w Chinach należy do CHCNAV. Sukces wziął się z jakości i chęci pracy tej 21-letniej firmy z 1700-osobową kadrą odpowiedzialną za rozwój produktów. Obecnie producent chce awansować do Top 3 sprzedaży nawigacji na świecie. Myślę, że jest to możliwe ponieważ panuje tam wyjątkowa atmosfera współpracy i zrozumienia. A jak na tym tle sytuuje się firma Navi Polska? Podczas niedawnej konferencji w Szanghaju odebraliśmy właśnie szereg nagród z rąk właściciela CHCNAV: za bycie numerem jeden na rynku polskim i jednym z liderów sprzedaży w Europie. Było to o tyle proste ponieważ jako użytkownicy od 4 lat widzimy jakość w produkcie jak i w samym wsparciu producenta. Obecnie producent powiększa wsparcie na Europę poprzez powiększenie biura na Węgrzech oraz w Polsce - wyjaśnia Przemysław Kowalczewski z Navi Polska.

Nowości, nowości

Oferta CHCNAV obejmuje pełną gamę produktów dla geodezji (i93) czy szerokiego obrazowania terenów (LiDAR), także dla przyszłej autonomiczności. Wśród nich pojawił się szereg nowości. Smart Farm System CHCNAV, to bezpłatny system który pozwala na dostęp do nawigacji z poziomu telefonu. Określa czas pracy obszar wykonywanych prac i wiele innych pożytecznych danych, pozwala nadzorować maszynę czy też pracownika. Do tego należy też zaliczyć rozwój nowych protokołów satelitarnych które pozwalają pracować stabilnie CHCNAV nawet w utrudnionych warunkach i zakłóceniach wojskowych, liniach energetycznych, turbinach wiatrowych oraz dużych odległościach do anten GNSS (antena widzi maksymalnie nawet 50 satelitów). 

Kolejną nowością jest szereg linii krzywych przydatnych w nieregularnych polach oraz użyteczne szczególnie w nieregularnych kwaterach sadów i winnic czy wśród plantacji owocowych (linie technologiczne łącznie z zakrętami). Uzupełnieniem jest możliwość wyboru dowolnej linii do której chcemy zawracać, co jest bardzo przydatne dla szerokich i długich zestawów maszyn. Nastąpił także dalszy rozwój systemu nawigacji Can-Ready (Steer Ready) dla ciągników fabrycznie przygotowanych pod nawigację. 

– W kolejnych miesiącach będzie do dyspozycji Isobus z Section Control w opcji 2D lub 3D. A w kolejnych darmowych aktualizacjach każdy będzie miał dostęp do nowych odsłon programu nawigacji. Bardzo użyteczną nowością jest klawisz zmiany ścieżki w danym polu: jednym kliknięciem na ekranie głównym pozwala przenieść się do linii do kolejnego boku pola, kolejność i nazwy także można łatwo zmieniać. W ofercie pojawiły się mniejsze kierownice oraz wielofunkcyjny pilot czy też klawisz jedno-przyciskowy. Na głównym ekranie mamy także nie tylko możliwość pauzy w nawigowaniu ale także auto-zawracania w prawo lub w lewo – uzupełnia Przemysław Kowalczewski.

Co godne podkreślenia, rozwiązania oferowane przez Navi Polska są bardzo przystępne cenowo a przy zastosowaniu opcji jedna nawigacja na kilka maszyn koszty jednostkowe są jeszcze bardziej korzystne (2 maszyny obsłużone jedną nawigacją - koszt 15 tys zł/maszyna).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.