Technika

Do pracy w suszarniach

Data publikacji:

W ostatnich latach polski przemysł powoli przestawia się na pozyskiwanie (na razie częściowe) energii z odnawialnych źródeł. Tradycyjne spalanie tanich flotów węglowych czy też miału nie jest już dopuszczalne ze względów pro środowiskowych dlatego dobrym rozwiązaniem może być wykorzystanie biomasy pochodzenia roślinnego jako odnawialnego źródła energii w suszarnictwie. Poniżej przedstawiono ofertę producentów kotłów i nagrzewnic zasilanych właśnie biomasą.

Zobacz także: Z mulczerem na kukurydzę

Gizex

Firma Gizex z wielkopolskiego Pleszewa już od 1990 r. zajmuje się techniką ciepłowniczą. Gizex był prekursorem w opracowaniu i wprowadzeniu na rynek ekologicznych i ekonomicznych w użytkowaniu kotłów do spalania biomasy (kotły na słomę, siano, drewno, pellet).

Obecnie w ofercie firmy są m.in. nagrzewnice z serii BIO-PAL AIR oraz BETA AIR, które ze względu na wysoką efektywność stosowane są w suszarnictwie. Nagrzewnice powietrza firmy Gizex reprezentują najwyższą klasę urządzeń tego typu. Są to nowoczesne i zaawansowane systemy, które wyróżnia szybkość działania, łatwość obsługi, a także gwarancja oszczędności, dzięki którym inwestycja zwraca się w krótkim czasie.

BIO-PAL AIR to nagrzewnice o nominalnej mocy od 300 do 3000 kW, zasilane słomą zbożową, rzepakową, odpadami z produkcji zielarskiej, drewnem kawałkowym i karpami drzew. Mają zastosowanie w suszarniach ziaren zbóż, ziół, drewna itd. i przystosowane są do współpracy z wszystkimi najczęściej stosowanymi suszarniami, zarówno istniejącymi jak i nowobudowanymi.

Dla zapewnienia ciągłości grzania, nagrzewnice BIO-PAL AIR wyposażone są w  dwie komory paleniskowe, które pozwalają na załadunek zarówno balotów słomy jak i kostek typu heston. Producent zaleca jako najbardziej efektywne spalanie słomy o wilgotności do 15% i kaloryczności od 12 do 15 MJ/kg. Nagrzewnice BIO-PAL AIR posiadają jedno- lub dwukomorowy korpus paleniskowy (jednokomorowe są mniejsze nagrzewnice o mocy 300 i 500 kW), wymiennik wodny służący do schładzania komory paleniskowej i wstępnego podgrzewania powietrza wlotowego do generatora, wymiennik ciepła typu spaliny - powietrze, system sterowania, wentylatory komór spalania oraz wentylator główny nadmuchu nagrzewnicy.

Wydajność nagrzewnicy to w zależności od modelu od 8,4 tys. do 95,7 tys. m³/h gorącego powietrza przy sprężu dyspozycyjnym na wylocie od 500 do 700 Pa. Maksymalne ciśnienie robocze wynosi 0,05 MPa. W ofercie Gizeksu ostatnio pojawiły się też nagrzewnice typu BIO-PAL AIR HEPTA o mocy od 1 do 3 MW wyposażone w pojedynczą długą komorę spalania, umożliwiającą współpracę z zewnętrznym palnikiem olejowym lub gazowym. BIO-PAL AIR HEPTA są przeznaczone do współpracy z suszarniami o dużej wydajności, są to nagrzewnice bezwodne, co ma duże znaczenie kiedy instaluje się je poza budynkiem lub wykorzystuje w pracach przerywanych na okres jesienno-zimowy.

Drugą oferowaną grupą nagrzewnic są modele BATA AIR o mocy od 300 do 1000 kW (indywidualnie dostępne są także większe moce) zasilane np. ekogroszkiem lub peletem drzewnym. Nagrzewnice BETA AIR to urządzenia bezwodne posiadające pojedynczą komorę paleniskową z wewnętrznym palnikiem. Paliwo dostarczane jest w sposób ciągły do palnika za pośrednictwem podajnika ślimakowego. Wyposażenie nagrzewnicy obejmuje również wentylator obsługiwany przez programowalny regulator.

W zależności od wybranego modelu, nagrzewnice BETA AIR oferują wydajność od 9 tys. do 32 tys. m³/h. BETA AIR ma zastosowanie w suszarniach ziaren zbóż, ziół, drewna, piasku itp. i przystosowana jest do współpracy z wszystkimi najczęściej stosowanymi suszarniami.

Rozwiązania oferowane przez firmę Gizex są stosowane w całej Polsce, a także w innych krajach europejskich. Jako przykład można tutaj podać ostatnie realizacje na terenie Litwy. Są to nagrzewnice: BETA AIR 2000 o mocy 2000 kW, zasilana pelletem i drewnianymi zrębkami oraz BIO PAL AIR wykorzystująca do spalania słomę i siano. Druga wspomniana inwestycja to 2 generatory o mocy 3000 kW każdy, które pracują w suszarni w układzie kaskadowym.

MetalERG

Firma MetalERG z Oławy jest producentem nagrzewnic i kotłów na biomasę w tym: słomę zbożową, kukurydzianą i rzepakową, wierzbę energetyczną, drewno, zrębki drewna i trociny. Co ciekawe producent opracował również systemy oczyszczania spalin takie jak mini i multicyklony lub elektrofiltry, które pasują do każdego kotła oraz nagrzewnicy.

Na bazie kotłów na słomę typu EKOPAL RM opracowana została konstrukcja typoszeregu nagrzewnic powietrza, w których można ogrzewać powietrze nawet do 120ºC. Seria nagrzewnic EKOPAL S obejmuje 8 modeli o mocy od 60 do 1000 kW, natomiast typoszereg nagrzewnic EKOPAL RS-A 5 to wielkości mocy od 700 do 1500 kW. System spalania w prezentowanych nagrzewnicach jest identyczny, jak w kotłach EKOPAL RM. Jest to system przeciwprądowy ze wstępnym zgazowywaniem słomy i późniejszym końcowym spalaniem powstałego gazu.

Nagrzewnice EKOPAL są przystosowane do spalania różnych rodzajów balotów słomy, w tym najmniejszych kostek o wymiarach 80x40x40 cm...

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 23/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.