Przechodząc zaś do kwestii bardziej konwencjonalnych dodać należy, iż sieczkarnie mogą być wyposażone fabrycznie w różną liczbę noży - od 40 do 64 sztuk. Do wykorzystania są opcje długości cięcia w zakresie od 3 mm (pełny zestaw - 64 noże) do 52 mm (połowa zestawu - 40 noży). – John Deere oferuje dwie serie sieczkarni (8000 i 9000) i każda z nich ma możliwość konfiguracji z różną liczbą noży. Mamy maszyny przystosowane do produkcji sieczki o różnej długości, w zależności od potrzeb klienta. W firmie John Deere dążymy do opracowywania nowych technologii, które pozwolą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zwiększyć wydajność dla naszych klientów – komentuje Mateusz Janicki, specjalista produktowy.
Lepszy TMR
Przykładem takich działań jest współpraca firmy John Deere z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, który przeprowadził badania związane z żywieniem krów mlecznych przy wykorzystaniu kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia. Prowadzony przez prof. dr hab. inż. Adama Cieślaka zespół przeprowadził badania w gospodarstwie rolnym rodziny Snelów w Baszkowie koło Krotoszyna (woj. wielkopolskie).
– Hipoteza badania zakładała, że stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego ciecia w żywieniu wysoko wydajnych krów mlecznych ma pozytywny wpływ na wydajność mleka, jego skład i zmniejszenie emisji metanu. Wyniki potwierdziły hipotezę. Redukcja metanu przy użyciu długo ciętej kiszonki wyniosła 9%, odnotowano także wzrost wydajności - od jednej krowy około 1,5l mleka na dzień – mówi prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, który kierował badaniami.
– Kolejną ważną rzeczą jest zaobserwowanie, że przy tradycyjnej dawce dla krów, żeby zbilansować dawkę, trzeba było dodawać słomę pociętą na odpowiednie odcinki, a przez to, że kiszonka jest długa, zapewnia strukturę TMR i jest lepsza dla krów - nie trzeba dodawać słomy, co zaoszczędza też rolnikom czas – przekonuje Mateusz Janicki.
– TMR to system żywienia krów mlecznych, w którym wszystkie pasze objętościowe, treściwe, mineralne i inne dodatki podawane są razem po wymieszaniu ze sobą jako pasza pełnoporcjowa – dodaje.
Wróćmy jednak do zbioru kukurydzy w technologii długiego cięcia sieczkarniami John Deere. W takim przypadku należy zastosować walce zgniatacza ziarna XStream KP, które charakteryzują się następującymi cechami: średnicą walców 250 mm, różnicą prędkości walców o 50%, piłokształtną Dura Line lub rolkami XCut, bardzo dobrym zgniataniem przy każdej długości cięcia, smarowaniem olejem pod ciśnieniem, czujnikiem temperatury łożyska zintegrowanym w wyświetlaczu, wzmocnioną obudową, a także hydraulicznym naciągiem pasa.