[ATR] Technika John Deeresieczkarnie

Długa sieczka w żywieniu bydła 

Data publikacji:
Sieczkarnia John Deere może być także wyposażona w układ aktywnej kontroli załadunku, wykorzystując do tego kamerę stereowizyjną.

Sieczkarnia John Deere może być także wyposażona w układ aktywnej kontroli załadunku, wykorzystując do tego kamerę stereowizyjną.

Oferta firmy John Deere w zakresie sieczkarni samojezdnych obejmuje modele z serii 8000 i 9000. Ich znakiem rozpoznawczym jest przede wszystkim bardzo wysoka wydajność będąca zasługą zastosowania kanału przepływu masy ProStream i zaktualizowanej konstrukcji głowicy tnącej. Amerykański koncern przygotował jednak szereg innych rozwiązań mających m.in. pozytywny wpływ na żywienie wysoko wydajnych krów mlecznych. 

Przejdźmy zatem do szczegółów. W przypadku sieczkarni z serii 8000 warto wymienić bowiem również m.in. zmodernizowany zgniatacz ziarna Premium KP, z nowymi, mocniejszymi walcami i możliwością uzyskania doskonałej jakości sieczki przy każdej długości rozdrabniania. Podczas produkcji liczą się również: mocniejszy silnik o większej pojemności, funkcjonalna kabina z intuicyjnymi elementami sterowniczymi i wyświetlaczami, układ napędowy ProDrive i prawdziwa „wisienka na torcie”, jaką jest niewątpliwie HarvestLab, pozwalający na dogłębną analizę jakości sieczki w czasie rzeczywistym.

Oczywiście można podnieść jeszcze wyżej poprzeczkę oczekiwań w zakresie nowinek technicznych. W tym zakresie za sprawą sieczkarni samojezdnych z serii 9000, cechujących się zaawansowanymi funkcjami analizy i dokumentowania jakości zbieranych upraw, opartymi na wytrzymałych, mocnych silnikach oraz nowych zgniataczach ziarna. Jest rzecz jasna również system przepływu plonu ProStream, który został wyposażony we wzmocnione komponenty i zapewnia płynny przepływ materiału roślinnego na całej długości kanału. W efekcie sieczkarnie John Deere 9000 to jedne z najbardziej inteligentnych maszyn na rynku.

Czujnik RowSense wykrywa np. rzędy kukurydzy i wzdłuż nich steruje maszyną, a co najważniejsze działa już po przejechaniu kilku metrów. Jeśli zabraknie rzędów, sterowanie układem kierowniczym przełącza się na odbiornik satelitarny zamontowany na  dachu (dokładność do 2,5 cm na terenie płaskim oraz pagórkowatym), który może być także wykorzystywany w kombajnach, opryskiwaczach czy ciągnikach. Sieczkarnia John Deere może być także wyposażona w układ aktywnej kontroli załadunku, wykorzystując do tego kamerę stereowizyjną. 

Przechodząc zaś do kwestii bardziej konwencjonalnych dodać należy, iż sieczkarnie mogą być wyposażone fabrycznie w różną liczbę noży - od 40 do 64 sztuk. Do wykorzystania są opcje długości cięcia w zakresie od 3 mm (pełny zestaw - 64 noże) do 52 mm (połowa zestawu - 40 noży). – John Deere oferuje dwie serie sieczkarni (8000 i 9000) i każda z nich ma możliwość konfiguracji z różną liczbą noży. Mamy maszyny przystosowane do produkcji sieczki o różnej długości, w zależności od potrzeb klienta. W firmie John Deere dążymy do opracowywania nowych technologii, które pozwolą zmniejszyć negatywny wpływ na środowisko naturalne, a jednocześnie zwiększyć wydajność dla naszych klientów – komentuje Mateusz Janicki, specjalista produktowy.

Lepszy TMR

Przykładem takich działań jest współpraca firmy John Deere z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, który przeprowadził badania związane z żywieniem krów mlecznych przy wykorzystaniu kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego cięcia. Prowadzony przez prof. dr hab. inż. Adama Cieślaka zespół przeprowadził badania w gospodarstwie rolnym rodziny Snelów w Baszkowie koło Krotoszyna (woj. wielkopolskie).

– Hipoteza badania zakładała, że stosowanie kiszonki z kukurydzy przygotowanej w technologii długiego ciecia w żywieniu wysoko wydajnych krów mlecznych ma pozytywny wpływ na wydajność mleka, jego skład i zmniejszenie emisji metanu. Wyniki potwierdziły hipotezę. Redukcja metanu przy użyciu długo ciętej kiszonki wyniosła 9%, odnotowano także wzrost wydajności - od jednej krowy około 1,5l mleka na dzień – mówi prof. dr hab. inż. Adam Cieślak, który kierował badaniami.

– Kolejną ważną rzeczą jest zaobserwowanie, że przy tradycyjnej dawce dla krów, żeby zbilansować dawkę, trzeba było dodawać słomę pociętą na odpowiednie odcinki, a przez to, że kiszonka jest długa, zapewnia strukturę TMR i jest lepsza dla krów - nie trzeba dodawać słomy, co zaoszczędza też rolnikom czas – przekonuje Mateusz Janicki.

– TMR to system żywienia krów mlecznych, w którym wszystkie pasze objętościowe, treściwe, mineralne i inne dodatki podawane są razem po wymieszaniu ze sobą jako pasza pełnoporcjowa – dodaje.


Wróćmy jednak do zbioru kukurydzy w technologii długiego cięcia sieczkarniami John Deere. W takim przypadku należy zastosować walce zgniatacza ziarna XStream KP, które charakteryzują się następującymi cechami: średnicą walców 250 mm, różnicą prędkości walców o 50%, piłokształtną Dura Line lub rolkami XCut, bardzo dobrym zgniataniem przy każdej długości cięcia, smarowaniem olejem pod ciśnieniem, czujnikiem temperatury łożyska zintegrowanym w wyświetlaczu, wzmocnioną obudową, a także hydraulicznym naciągiem pasa.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.