Gospodarka i rolnictwo

Dlaczego drożeją jaja?

Data publikacji:

Od sierpnia 2017 r. obserwujemy na wspólnotowym rynku duży wzrost cen jaj. W większości krajów UE wzrosły w stosunku do lipca br. o ponad 30 proc.

Taka sytuacja wynika z ograniczenia  liczby kur niosek z powodu wykrycia fipronilu na fermach kur niosek w Holandii, Belgii, Niemczech, a następnie w innych krajach UE, a we Włoszech (największego producenta jaj) -  ptasiej grypy. Wzrost cen na rynku wspólnotowym spowodował zwiększoną podaż polskich jaj do krajów UE i mniejszą ich podaż na rynku krajowym.  Wcześniejsze zakupy jaj uruchomiła też branża spożywcza, w obawie przed brakami w okresie przedświątecznym. W ostatnim tygodniu października średnia cena sprzedaży jaj konsumpcyjnych w Polsce była jedną z najwyższych w UE i wynosiła 178,15 euro/100 kg (wyższa była tylko w Austrii), a w całej Unii średnia cena sprzedaży rośnie z każdym tygodniem o około 5 proc. Duże zapotrzebowanie na jaja do przetwórstwa ze strony branży spożywczej, a także branży kosmetycznej i innych, spowodowało, że ich cena na te cele rośnie w takim tempie, że zbliża się do ceny jaj konsumpcyjnych. W ostatnim tygodniu osiągnęła ona poziom 6 289 zł/tonę, co oznacza ponad dwukrotny wzrost ceny w stosunku do ubiegłego roku.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.