[ATR] Wywiady [ATR] Aktualności

Dilerzy maszyn rolniczych - Szybkie dostosowanie do warunków

Data publikacji:

Jak w roku szerokich ograniczeń związanych z pandemią radzą sobie na rynku czołowe firmy handlowe sprzedające ciągniki i maszyny rolnicze? Wbrew pozorom nastroje towarzyszące dilerom nie są złe - oczywiście te odnoszące się do teraźniejszości. Bo już najbliższe miesiące i kolejne lata spowite są chmurą niepewności, o której rozwianiu trudno mówić w sytuacji trudnego wykonywania kompromisu w sprawie nowej unijnej perspektywy finansowej na lata 2021-2027.

Jakim rokiem dla Państwa firmy jest 2020 rok? Jak to wygląda w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - pod względem obrotów oraz dynamiki sprzedaży?

Jan Skrzypczak, współwłaściciel firmy Agromarket: Rok 2020 pomimo wszystkich zawirowań związanych z pandemią i spowolnieniem gospodarki uważam za udany pod względem obrotów firmy Agromarket. Zwłaszcza drugi kwartał zaskoczył nas pozytywnie znacznym progresem sprzedaży.

Grzegorz Jankowski, prezes zarządu Agroperfekt: Rok 2020 jest dla naszej firmy inny, ale też wyjątkowy. Przede wszystkim zmieniliśmy markę ciągników rolniczych i aktualnie sprzedajemy ciągniki marka Steyr. Wybuch pandemii wiosną tego roku zamroził planowane przez nas działania wprowadzające nową markę w regionie. Jednak Agroperfekt nie złożył „broni”, co zaowocowało pierwszymi dostawami ciągników z Austrii już w czasie tegorocznych żniw. Nasza firma posiada grono wyjątkowych dostawców, co zapewniło utrzymanie ciągłości wysokiego poziomu przychodów. Strategia firmy polegająca na współpracy ze specjalistami w swojej dziedzinie jakimi są: Steyr, Pöttinger, JCB, McHale, Väderstad czy Krukowiak sprawia, że klienci posiadają dostęp do najbardziej wyjątkowych maszyn i technologii w branży.

Adam Seliga, prezes zarządu AMG: W naszym przypadku obroty są na podobnym poziomie. Może pod tym względem jesteśmy specyficzną firmą, ale ma to szerokie i różnorodne podłoże.

Bartosz Pszczółkowski, właściciel firmy Elrol: Rok 2020 dla firmy Elrol jest rokiem szczególnym. Mimo pandemii, która objęła cały kraj, wdrożyliśmy bardzo wiele zmian w strukturach naszej firmy. Zmodernizowano dział serwisu oraz dział sprzedaży części zamiennych do ciągników Foton, Lovol oraz Prokmar (Dong Feng). Poszerzyliśmy liczbę autoryzowanych dilerów marki Lovol w Polsce o trzech nowych partnerów. Poza tym w maju 2020 r. nastąpiła zmiana głównej siedziby firmy. Znajduje się ona obecnie w Łęczeszycach koło Grójca na Mazowszu. Zdecydowanie po raz kolejny poprawiliśmy wyniki sprzedażowe ciągników Lovol oraz zwiększyliśmy udział w rynku. Jest to wzrost o około 40% w porównaniu z rokiem ubiegłym. Obroty firmy również wzrosły, ale na ostateczne podsumowanie jest jeszcze za wcześnie. Mamy przed sobą miesiąc grudzień, w którym corocznie notujemy dobre wyniki sprzedażowe ciągników komunalnych.

Mateusz Kunert, współwłaściciel spółki Kunert: Rok 2020 zamkniemy ze wzrostem obrotów w stosunku do roku ubiegłego. Zatem pomimo iż było sporo obaw na początku tego roku przez wzgląd na sytuację związaną z Covid-19, to finalnie udało się wygenerować wzrost w stosunku do roku ubiegłego.

Marek Kunce, prezes zarządu Roltop: Bieżący rok okazał się wyjątkowo dobry wbrew zapowiedziom i niespodziewanej pandemii. Wszyscy uczyliśmy się żyć i funkcjonować w nowych warunkach i jak okazało się z upływem czasu, branża obroniła się przed epidemią, wskazując zwiększone obroty w sprzedaży maszyn - w naszym wypadku jest to wzrost o 15% do 2019 r. Na pewno we wzroście sprzedaży duży udział miał PROW i jego realizacja z uprzednio złożonych wniosków.

Kamil Mitura, wicedyrektor Techmlek: Rok jest bardzo dobry. Obroty mamy o około 30% wyższe niż w roku 2019. Pomimo rosnących kosztów przekłada się to również na zyski. Wprawdzie w końcówce roku sprzedaż odrobinę wyhamowała, lecz i tak jestem bardzo zadowolony.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 24/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.