[ATR] Aktualności hardiopryskiwacze

Debiut Hardi Alpha Evo III w Polsce

Data publikacji:
Debiut Hardi Alpha Evo III w Polsce

Kilka tygodni po prezentacji na stoisku podczas targów Agrotech w Kielcach firma Hardi przeszła do fazy demonstracji polowych swojego nowego opryskiwacza samojezdnego Alpha Evo III 5100. Pierwszy pokaz w naszym kraju odbył się 12 kwietnia w Filipinowie koło Zwolenia na Mazowszu, na polu należącym do spółki Granoba.

Prezentowany podczas pokazu opryskiwacz samojezdny Hardi Alpha Evo III 5100 - 30 m Twin Force wyposażony był w zbiornik cieczowy o pojemności 5100 l oraz belkę roboczą o szerokości 30 m z pomocniczym strumieniem powietrza TwinForce. Model ten posiada system pneumatycznego zawieszenia, który oparty jest na trzech poduszkach powietrznych FloatRide oraz hydrauliczny rozstaw kół HAT z największym na rynku zakresie od 1,8 do 2,8 m. System AutoSelect umożliwia natomiast automatyczną zmianę rozpylaczy oraz cyrkulacji cieczy z poziomu kabiny.

Kilka słów o konstrukcji

Napęd opryskiwacza zapewnia 6-cylindrowy silnik marki Deutz o mocy 245 KM z zaawansowanym systemem zarządzania EcoDrive, który gwarantuje większą moc i elastyczność zarządzania momentem obrotowym. Zmniejsza również zużycie paliwa o ponad 30%. Hydrostatyczna przekładnia na 4 koła zapewnia standardowo prędkość poruszania się do 40 km/h. Nowy hydrostatyczny napęd EcoDrive ma teraz 2 pompy hydrauliczne typu Sauer, po 115 cm³ każda. W opcji warto zamówić system Diff-Lock, w którym przednia jak i tylna oś wyposażone są w jedną bądź we dwie pompy hydrauliczne. W przypadku pracy w podmokłym terenie, przy utracie trakcji, następuje rozdział mocy przez hydrostat na obie osie. Opcjonalnym rozwiązaniem jest także system SAPE do automatycznej, elektronicznej kontroli trakcji.

– Prezentowana maszyna ma bardzo dużą moc i sprawdzi się w najcięższych warunkach polowych

– wyjaśnia Szymon Koronowski z Hardi Polska.

Innowacyjny układ roboczy

Układ cieczowy z systemem DynamicFluid4 i szybko reagującym zaworem zapewnia bardziej precyzyjną aplikację w terenie. Funkcja automatycznego mieszania dostosowuje natomiast mieszanie do ilości cieczy w zbiorniku. Jeżeli są automatyczne zawory, opryskiwacz posiada funkcję AutoWash, czyli automatyczne przepłukiwanie belki, zbiornika oraz program pełnego mycia w trzech cyklach.

Zbiornik na wodę czystą umieszczony jest pod zbiornikiem głównym i ma pojemność 600 l. Opatentowany rozwadniacz typu TurboFiller ma tutaj pojemność 35 l. Jego wysoką wydajność uzyskuje się dzięki połączeniu wysokiej próżni i rotacji cieczy wytwarzanej wewnątrz leja. Zawór spustowy z wężem o długości 1 m może być używany do płukania leja lub napełniania pojemnika cieczą.

Pompa opryskiwacza o wydajności 334 l/min jest bardzo prosta konstrukcyjnie. Pojedyncza pompa membranowa spokojnie wystarcza też do sprawnej obsługi maszyny. Pompa jest smarowana smarem plastycznym i ma otwartą skrzynię korbową. Jeśli membrana ulegnie awarii, płyn może wypłynąć ze skrzyni korbowej, unikając kosztownych napraw wałów i łożysk oraz przestojów.

– Łożyska smarujemy co 50 godzin, pompy są bardzo żywotne, dużo zależy jednak od sposobu użytkowania. Serwis jest maksymalnie uproszczony, żeby wymienić membranę wystarczy odkręcić głowicę. Operator może to zrobić sam 

– podkreśla Szymon Koronowski.

Filtr ssący EasyClean o wydajności 450 l/min jest montowany w pozycji pionowej, co pozwala na łatwe serwisowanie z ziemi bez rozlewania. Samoczyszczący filtr ciśnieniowy ma z kolei unikalną funkcję doładowania, która umożliwia w razie potrzeby przepłukiwanie filtra „w ruchu”.

Zawsze optymalną stabilność wysięgnika zapewnia automatyczny system sterowania wysięgnikiem AutoTerrain, który reguluje jego wysokość, nachylenie, pochylenie i odchylenie. System AutoTerrain wykorzystuje czujniki ultradźwiękowe umieszczone na skrzydłach wysięgnika i czujniki przechyłu na środku. Monitoruje na bieżąco i koryguje ruchy wysięgnika, zanim położenie wysięgnika zostanie zakłócone.

Natryskiwanie wspomagane powietrzem gwarantuje lepszą penetrację i pokrycie natrysku niż w przypadku aplikacji konwencjonalnych - redukcja zużycia środków ochrony roślin może wynieść do 30%, zaś zużycia wody - do 50%. System TwinForce firmy Hardi daje operatorowi więcej możliwości kontroli, regulując prędkość i kąt kurtyny powietrznej. Dwie mocne dmuchawy dostarczają powietrze na lewą i prawą stronę wysięgnika. Każdą dmuchawę można bezstopniowo regulować do maksymalnej wydajności 2000 m³/h na metr wysięgnika i maksymalnej prędkości przepływu powietrza 35 m/s.

Polecamy powiązane produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.