Nowość niemieckiego producenta może być wyposażona w redlicę jednotalerzową RoTeC lub w dwutalerzową TwinTeC Special. Sterowany przez Isobus model Centaya 3000 Special zastępuje nabudowany siewnik AD-P Special.
Konstruktorzy Amazone segmentową głowicę rozdzielającą umieścili w siewniku Centaya Special za zbiornikiem ziarna, bezpośrednio ponad redlicami. Korzyścią takiego rozwiązania są krótkie odcinki transportowe ziarna. Poza tym zbiornik znajduje się blisko ciągnika, przez co zapewnia optymalne położenie środka ciężkości. Głowica rozdzielająca jest przy tym łatwo dostępna przez pomost załadunkowy i dzięki temu może być regularnie kontrolowana. Problemu nie nastręcza również regulacja systemu ścieżek technologicznych.
Idźmy jednak dalej. Niska konstrukcja zbiornika daje kierowcy lepszy przegląd maszyny. Duży otwór napełniania o wymiarach 2,3×0,84 m umożliwia szybkie i bezproblemowe napełnianie zbiornika przy użyciu big-baga, szufli ładowacza czołowego, jak również materiału siewnego w workach. Dzięki ostro zakończonemu dołowi i stromym ścianom zbiornika nasiona bezproblemowo trafiają do dozownika - nie pozostają prawie żadne resztki.
Wygodna kalibracja
Kalibrację zbiornika ziarna można wykonać bez żadnych przeszkód, korzystając przy tym z pomostu załadowczego. Łatwo dostępny dozownik na dnie zbiornika zapewnia równomierne dozowanie materiału siewnego. Nasiona są zbierane do naczynia kalibracyjnego i ważone za pomocą wagi dostępnej w wyposażeniu standardowym. Warto dodać, iż Amazone oferuje kilka kaset dozujących współpracujących z Centaya Special - do różnych nasion lub norm wysiewu.
Do wymiany kaset dozujących wystarczy zaś poluzować dwie śruby bezpośrednio na dozowniku za pomocą seryjnego narzędzia. stępne dozowanie, kalibrację i opróżnianie z resztek nasion niewątpliwie upraszcza pakiet Comfort z TwinTerminal 3.0 w połączeniu z terminalem obsługowym AmaTron 4. Terminal ten jest zamocowany za pomocą magnesu w pobliżu dozownika. W efekcie kalibracja odbywa się bezpośrednio na maszynie i nie ma potrzeby wielokrotnego wchodzenia i wychodzenia z ciągnika. Do sterowania poprzez Isobus agregatem uprawowo-siewnym można stosować na życzenie terminal AmaTron 4, AmaPad 2 Amazone bądź dowolny terminal Isobus innego producenta.
Redlica do wyboru
Siewnik Centaya Special może być wyposażony w redlicę jednotalerzową RoTeC pro lub dwutalerzową TwinTeC. Pierwsze z nich są bezobsługowe i przystosowane do efektywnej pracy także przy dużej ilości słomy i resztek roślin. Tworzenie redlin wysiewu i optymalne prowadzenie w glebie odbywa się z jednej strony przez tarczę wysiewającą a z drugiej przez czubek redlicy. Tarcza ograniczająca głębokość Control 10 lub Control 25 zapobiega przywieraniu gleby do tarczy wysiewającej i zapewnia utrzymywanie ustawionej głębokości siewu. Dostępne rozstawy rzędów to 12,5 i 15 cm.
Z kolei redlica dwutalerzowa TwinTeC Special jest bardzo precyzyjna i wytrzymała. Przy średnicy talerza 340 mm i nacisku 40 kg redlica umożliwia dokładne i czyste odkładanie nasion nawet przy dużych prędkościach i na zmiennych glebach. Dzięki nadążnej rolce ograniczającej głębokość zapewnione jest dobre zamknięcie rowka, co zapewnia optymalne odkładanie nasion. Rozstaw rzędów wynosi 15 cm.
System szybkiego łączenia QuickLink
Siewnik nabudowany Centaya Special można bardzo łatwo, szybko i bez użycia narzędzi połączyć z różnymi maszynami uprawowymi Amazone za pomocą systemu szybkiego łączenia QuickLink. W zależności od warunków glebowych możliwe jest połączenie z bronami wirnikowymi KE 02 lub kultywatorami wirnikowymi KG i KX. Na bardzo lekkich glebach siewnik Centaya Special może być używany z kompaktową broną talerzową CombiDisc.