Gospodarka i rolnictwo

Debata na temat przepisów UE dotyczących transportu zwierząt

Data publikacji:

Podczas przeprowadzonej w dniu 24 czerwca br. dyskusji na temat propozycji przepisów Komisji Europejskiej dotyczących transportu zwierząt, ministrowie rolnictwa krajów UE wyraźnie pokazali różne priorytety w tej kwestii. Podczas gdy niektóre państwa członkowskie domagały się znacznie wyższych standardów, inne, szczególnie te na granicach UE, koncentrowały się na ochronie interesów ekonomicznych.

    Debata na temat przepisów UE dotyczących transportu zwierząt

 

Różnice w podejściu krajów UE

Niemcy, Dania, Holandia, Austria i Luksemburg opowiadają się za ambitniejszym podejściem. Przedstawiono argumenty, że obywatele UE oczekują surowszych standardów dotyczących dobrostanu zwierząt. 

Sekretarz stanu Niemiec, Silvia Bender, powiedziała: 

– Potrzebujemy przede wszystkim lepszych przepisów dotyczących transportu na duże odległości, zarówno ciężarówkami, jak i statkami, zwłaszcza jeśli chodzi o młode zwierzęta. Luksemburg zaapelował o zakaz eksportu zwierząt rzeźnych poza UE, argumentując, że europejskie normy nie będą przestrzegane w państwach trzecich. Z kolei Francja sprzeciwiła się ograniczeniom eksportu żywych zwierząt do państw trzecich.

Kraje popierające mniej rygorystyczne przepisy

Do grupy państw, które opowiadają się za mniej rygorystycznymi przepisami, należy Czechy. Wskazywano na potrzeby rolników i ich niedawne protesty. Bułgaria i Rumunia domagały się dłuższych okresów przejściowych dla nowych przepisów, przy czym Rumunia zwróciła uwagę na dodatkowe koszty, które wynikają z bardziej rygorystycznych zasad w porównaniu z obecnymi. Polska przypomniała o konsekwencjach dla konsumentów i producentów, wzywając do ostrożności i przemyślanych decyzji.

 

Obawy krajów na obrzeżach UE

Hiszpania również wyraziła wątpliwości wobec obecnych propozycji. Najwięcej obaw mają jednak państwa położone na obrzeżach lub wyspach UE. Irlandia obawia się, że nowe przepisy mogą odciąć ją od jednolitego rynku europejskiego. Cypr i Grecja podkreśliły swoje specyficzne uwarunkowania geograficzne. Finlandia uznała, że wymóg, aby temperatura na zewnątrz podczas transportu trwającego ponad 9 h nie spadała poniżej -5° jest niepraktyczny.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.