Nowości

Dammann - Innowacje do wzięcia

Data publikacji:

Spośród wdrażanych przez producentów nowości dużym zainteresowaniem cieszą się rozwiązania, które można zastosować także w już użytkowanych maszynach. Takie innowacje oferuje również firma Dammann, która na bieżący sezon przygotowała m.in. automatyczny system ciągłego czyszczenia opryskiwacza CID oraz wskaźnik odczynu i temperatury cieczy.

    Dammann części

System CID różni się od innych układów płuczących tym, że jego działanie jest uzależnione od poziomu napełnienia zbiorników. Dzięki temu nie ma obaw, że np. płukanie zbiornika głównego rozpocznie się za wcześnie lub że na którymś etapie czyszczenia zabraknie wody.

Praca automatyczna

System CID startuje automatycznie, gdy ciecz w zbiorniku głównym osiągnie minimalny poziom. Wówczas ze zbiornika na czystą wodę dodatkowa pompa membranowa tłoczy wodę do dysz myjących lub do obrotowego mieszadła z dyszami mieszająco-płuczącymi (system RRW) w zbiorniku głównym. CID kończy pracę automatycznie, gdy w zbiorniku z czystą wodą pozostanie tylko 100 l. Dzięki temu po wypłukaniu zbiornika głównego wszystkie obwody układu cieczowego można także przepłukać czystą wodą. Proces czyszczenia jest przerywany również wtedy, gdy objętość cieczy w zbiorniku głównym przekroczy 180 l, a CID sam wznawia pracę po ponownym osiągnięciu jej minimalnego poziomu. Oprócz łatwej obsługi oraz oszczędności czasu i wody, wśród głównych zalet systemu CID jest bezpieczeństwo operatora (aktywacja z kabiny, brak kontaktu z cieczą) i środowiska oraz możliwość zastosowania w starszych opryskiwaczach.
W testach wykonanych przez Instytut Juliusa-Kühna wydajność systemu CID okazała się nadzwyczaj dobra, przy współczynniku rozcieńczenia wynoszącym aż 3359, co odpowiada stężeniu pozostałości pestycydów na poziomie 0,03%. Obecne przepisy określają tymczasem wymagany minimalny współczynnik rozcieńczenia na 400, co odpowiada stężeniu resztkowemu 0,25%, czyli ponad 8-krotnie większemu.

Odczyn pod kontrolą

Większość środków ochrony roślin działa najlepiej przy pH 4-6 (odczyn kwaśny lub lekko kwaśny), a przy pH powyżej 7 ulega nieodwracalnej hydrolizie alkalicznej (zmydlaniu). Zależnie od substancji aktywnej i pH, w ciągu zaledwie kilku minut degradacji może ulec nawet 50% składnika czynnego, przy czym podatniejsze na zmydlanie są generalnie insektycydy niż fungicydy i herbicydy. Ważna jest również temperatura wody. Wiele pestycydów oraz nawozów, zwłaszcza w formie soli, lepiej i szybciej rozpuszcza się w wodzie ciepłej.
Problemom tym pomaga zaradzić nowy indykator cieczy firmy Dammann - urządzenie do pomiaru jej pH i temperatury. Czujnik indykatora jest zamontowany równolegle do kolektora dolotowego, a wartości pH i temperatury cieczy na bieżąco pokazuje dobrze widoczny wyświetlacz. Dzięki temu operator ma oba parametry pod stałą kontrolą i gdy są niekorzystne, może szybko reagować już podczas napełniania i mieszania. Nowy system zwiększa skuteczność środków ochrony roślin i zapobiega uodparnianiu się patogenów na substancje czynne preparatów (czemu sprzyja ich obniżona przez złe pH skuteczność). Wyklucza też potrzebę użycia pasków testowych (pH) i bezpośredniego pomiaru temperatury (brak kontaktu operatora z cieczą), a dzięki optymalizacji pH eliminuje zatykanie się dysz i filtrów produktami zmydlania preparatów.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.