Agremo
Agremo to wiodący producent suszarni zbożowych, działający na rynku od ponad 30 lat. Do wszystkich swoich suszarni oferuje rozwiązania ograniczające emisję pyłów i zanieczyszczeń do otoczenia. W przypadku najpopularniejszych suszarni, nadmuchowych typu SU i podciśnieniowych typu SUP systemy aspiracji nie są standardowym wyposażeniem suszarni.
Składają się one z dodatkowej wieżowej konstrukcji stalowej, zespołu cyklonów i elementów połączeniowych. Rzecz jasna wiąże się to z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca w strefie suszarni, dlatego lepiej przewidzieć montaż takiego systemu na etapie projektu. Później może się to okazać niemożliwe. Suszarnie nadmuchowe SU wyposażane są w 2 cyklony podłączane do górnej części kolumny suszącej.
Wielkość i typ cyklonu dobierany jest indywidualnie do wielkości i wydajności suszarni. Z kolei suszarnie podciśnieniowe SUP wyposażane są w ilość cyklonów równą ilości wentylatorów wyciągowych zamontowanych w kolumnie suszącej. Wielkość i typ cyklonu dostosowany jest do wydajności wentylatorów. Zanieczyszczenia z cyklonów w obu przypadkach poprzez systemem rur sprowadzane są grawitacyjnie na dół i odbierane np. do worków big-bag lub innych pojemników.
Opcjonalnie można je transportować przenośnikiem mechanicznym np. wprost na przyczepę. Skuteczność obu rozwiązań jest wysoka. Systemy te skutecznie ograniczają emisję do otoczenia pyłów i innych lotnych frakcji powstających na etapie suszenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku suszenia kukurydzy.
Jeśli zaś chodzi o najnowszej generacji energooszczędne suszarnie SU PRO-E, to są one standardowo skonstruowane w sposób ograniczający emisję pyłów i zanieczyszczeń do otoczenia. Suszarnie te są wyposażone w system rekuperacji (odzysku ciepła), co w połączeniu ze standardowym ociepleniem kolumny suszącej i zaawansowanemu systemowi automatyki, może dać oszczędności w zużyciu paliwa dochodzące nawet do 30%. Budowa suszarni SU PRO-E ogranicza też emisję hałasu.