Nowości

Czysto wokół suszarni cz. 2

Data publikacji:

Konstruktorzy nowoczesnych obiektów suszarniczych dużo uwagi poświęcają zapewnieniu użytkownikom czystej pracy. Oznacza to znaczące ograniczenie ilości wyrzucanej na zewnątrz łuski czy innych zanieczyszczeń, co w wielu przypadkach może stanowić dużą uciążliwość. Przyjrzyjmy się zatem jakimi rozwiązaniami dysponują liczący się na naszym rynku producenci suszarni.

 

Agremo

Agremo to wiodący producent suszarni zbożowych, działający na rynku od ponad 30 lat. Do wszystkich swoich suszarni oferuje rozwiązania ograniczające emisję pyłów i zanieczyszczeń do otoczenia. W przypadku najpopularniejszych suszarni, nadmuchowych typu SU i podciśnieniowych typu SUP systemy aspiracji nie są standardowym wyposażeniem suszarni.

Składają się one z dodatkowej wieżowej konstrukcji stalowej, zespołu cyklonów i elementów połączeniowych. Rzecz jasna wiąże się to z koniecznością wygospodarowania dodatkowego miejsca w strefie suszarni, dlatego lepiej przewidzieć montaż takiego systemu na etapie projektu. Później może się to okazać niemożliwe. Suszarnie nadmuchowe SU wyposażane są w 2 cyklony podłączane do górnej części kolumny suszącej.

Wielkość i typ cyklonu dobierany jest indywidualnie do wielkości i wydajności suszarni. Z kolei suszarnie podciśnieniowe SUP wyposażane są w ilość cyklonów równą ilości wentylatorów wyciągowych zamontowanych w kolumnie suszącej. Wielkość i typ cyklonu dostosowany jest do wydajności wentylatorów. Zanieczyszczenia z cyklonów w obu przypadkach poprzez systemem rur sprowadzane są grawitacyjnie na dół i odbierane np. do worków big-bag lub innych pojemników.

Opcjonalnie można je transportować przenośnikiem mechanicznym np. wprost na przyczepę. Skuteczność obu rozwiązań jest wysoka. Systemy te skutecznie ograniczają emisję do otoczenia pyłów i innych lotnych frakcji powstających na etapie suszenia. Jest to szczególnie istotne w przypadku suszenia kukurydzy.

Jeśli zaś chodzi o najnowszej generacji energooszczędne suszarnie SU PRO-E, to są one standardowo skonstruowane w sposób ograniczający emisję pyłów i zanieczyszczeń do otoczenia. Suszarnie te są wyposażone w system rekuperacji (odzysku ciepła), co w połączeniu ze standardowym ociepleniem kolumny suszącej i zaawansowanemu systemowi automatyki, może dać oszczędności w zużyciu paliwa dochodzące nawet do 30%. Budowa suszarni SU PRO-E ogranicza też emisję hałasu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.