Aktualności

Ćwierć wieku Tobroco - Giant

Data publikacji:

Po pełnym wrażeń roku wzlotów i upadków, rok 2021 jest rokiem, w którym Tobroco - Giant obchodzi 25-lecie istnienia. To, co zaczęło się w 1996 roku jako firma zajmująca się ogrodzeniami ozdobnymi i wtryskiwaczami, rozszerzyło się dzięki dalszemu rozwojowi i produkcji maszyn GIANT w międzynarodową firmę z trzema własnymi oddziałami i ambicją znacznego wzrostu produkcji w nadchodzących latach do 9500 maszyn w 2025 roku.

Dyrektor i właściciel Toine Brock: – Ten kamień milowy nie mógłby zostać osiągnięty bez zaangażowania pracowników, sprzedawców i dostawców. I oczywiście od naszych klientów na całym świecie, którzy codziennie korzystają z naszych maszyn i są przekonani co do jakości maszyn i osprzętu Giant. Daje nam to pewność, że możemy nadal wzrastać w nadchodzących latach i być zajęci tym, co kochamy robić; opracowywać i budować maszyny, które spełniają wszystkie życzenia i wymagania klientów na całym świecie.
Od wtryskiwaczy po ładowarki kołowe.

Wszystko zaczęło się w 1996 r. od założenia firmy Tobroco, skrót od Toine Brock Construction. Pod tą nazwą zostały opracowane i zbudowane wtryskiwacze. Zostały one dobrze przyjęte i przez lata eksportowane do innych krajów europejskich. Do początku 2001 r., kiedy produkcja została całkowicie wstrzymana.
Ponieważ Toine jest prawdziwym przedsiębiorcą, natychmiast omówił rozwiązanie ze swoimi pracownikami. Ze względu na swoje rolnicze doświadczenie Toine wiedział już, że firmy w jego okolicy mogą dobrze wykorzystać wielofunkcyjny nośnik narzędzi, aby ułatwić pracę i wydajniej ją wykonywać. Narodził się pomysł na ładowarkę kołową Giant.

Szybki rozwój za granicą

W 2014 r. Tobroco - Giant zbudował 10-tysięczną maszynę. Firma potrzebowała 13 lat, aby osiągnąć ten kamień milowy. Kolejnych 10 tys. maszyn zajęło mniej czasu, ponieważ pod koniec 2018 r. licznik wynosił już 20 tys. W zeszłym roku wyprodukowano 25-tysięczną maszynę. Te kamienie milowe mają wiele wspólnego z szybkim rozwojem za granicą.
Frans van Asseldonk, kierownik ds. sprzedaży i marketingu: – Liczba krajów, w których sprzedawane są maszyny Giant wzrosła do 61 i w tych krajach Tobroco - Giant współpracuje z ponad 750 dilerami. W Afryce niedawno podjęto pierwsze kroki z nowym sprzedawcą w RPA. W 2016 r. ważnym krokiem było otwarcie własnego biura sprzedaży i serwisu w Ameryce. Coraz więcej firm w USA i Kanadzie decyduje się na kompaktowe ładowarki kołowe ze względu na wygodę, łatwość obsługi, oszczędność paliwa oraz fakt, że maszyny prawie nie uszkadzają podłoża. Ze względu na popularność maszyn, sieć dilerów w Ameryce Północnej w ciągu kilku lat wzrosła do 95, a liczba ta będzie nadal rosnąć w nadchodzących latach – wyjaśnia Van Asseldonk.

Oisterwijk jako baza

W 2003 r. możliwości produkcyjne w Haaren okazały się niewystarczające i zakupiono budynek na terenie przemysłowym Oisterwijk, aby móc dalej się rozwijać. Rozwój nastąpił dzięki dalszemu poszerzeniu portfolio maszyn o różne typy ładowarek kołowych, ale także wprowadzeniu pierwszej ładowarki teleskopowej Giant. Na przykład gama modeli w 2005 roku składała się już z 20 sztuk. Ponadto rosło zainteresowanie maszynami z innych sektorów, takich jak budownictwo, brukarstwo i ogrodnictwo.

Aby nadążyć za wzrostem i zaspokoić zapotrzebowanie na maszyny, w 2009 r. rozpoczęto budowę nowej fabryki o dwóch kondygnacjach i powierzchni 20 tys. m². Rok później ukończono nowy budynek i przeprowadzka do nowego zakładu produkcyjnego stała się faktem. Nie minęła chwila, gdy do programu dodano ładowarkę teleskopową, a sprzedaż wzrosła z 750 maszyn w 2009 r. do prawie 1500 sztuk w 2013 r.

Podwojenie powierzchni

Docelowa produkcja 9500 maszyn do 2025 r. wymaga dodatkowej przestrzeni roboczej, aby zwiększyć produkcję i utrzymać podstawową jakość. Dlatego firma Tobroco - Giant zainwestowała już 18 mln euro od 2018 r. w rozbudowę zakładu produkcyjnego, magazyn wysokiego składowania oraz budowę nowych linii produkcyjnych. Nowy magazyn został oddany do użytku we wrześniu, a najnowsze linie produkcyjne zostaną ukończone na początku 2021 r. Hala produkcyjna została powiększona o 8 tys. m², co daje łącznie 30 tys. m².

Toine Brock wyjaśnia: – Ostatnia ekspansja nie wystarczy, aby móc kontynuować rozwój firmy w nadchodzących latach. Dlatego powierzchnia firmy zostanie podwojona. Budowa nowej hali o powierzchni 6 tys. m² rozpocznie się w styczniu. Ponadto jest gotowy plan budowy nowej hali magazynowej o powierzchni 2,5 tys. m² do 2022 r.

Jednocześnie w 2021 r. zostanie otwarty wielofunkcyjny budynek, który będzie służył jako showroom i centrum doświadczeń. W 2020 r. zakupiono w tym celu działkę o powierzchni 25 tys. m². Po gruntownym remoncie klienci mogą tutaj testować swoje nowe maszyny od końca 2021 r., ale dilerzy mogą również odbyć tutaj różne szkolenia.
– Nie tylko w Holandii, ale także na Węgrzech będziemy ciężko pracować nad ekspansją w nadchodzących latach. Dziesięć kilometrów od obecnej fabryki zakupiono w Füzesabony działkę o powierzchni 18 tys. m². Nowa hala z biurami o powierzchni 8 tys. m² zostanie tu ukończona w 2022 r. Pozostała powierzchnia umożliwia dalszą rozbudowę w przyszłości, jeśli zajdzie taka potrzeba – mówi Toine Brock.

Szeroki portfel

Tobroco - Giant oferuje szerokie portfolio maszyn i osprzętu. W tej chwili składa się z 30 różnych modeli o masie od 750 do 6000 kg i mocy od 20 do 76 KM. A jeśli chodzi o osprzęt, istnieje szeroki wybór obejmujący ponad 200 różnych narzędzi. Brock: – Liczba różnych typów znacznie wzrośnie w przyszłości wraz z wprowadzeniem nowych modeli. Ponadto gama modeli elektrycznych będzie dalej poszerzana w nadchodzących latach, aby zaoferować klientom zarówno wersję z silnikiem wysokoprężnym, jak i alternatywę elektryczną tego samego modelu.
Przy opracowywaniu nowych model wyraźnie uwzględnia się zapotrzebowanie rynku. Najnowszym modelem, który zostanie wprowadzony w najbliższym czasie, jest G2300 (X-TRA) HD.

Model ten został opracowany, ponieważ istnieje zapotrzebowanie na model pomiędzy istniejącymi G2200 HD + i G2500 HD. Maszyny wyposażone są w silnik Kubota o pojemności 1500 cm³ z 4 cylindrami i wysokim momentem obrotowym. Hydrostatyczny napęd na cztery koła z samochodowym układem kierowniczym i 8-tonowymi osiami planetarnymi (wersja Heavy Duty) zapewnia maszynom siłę uciągu 23 kN. G2300 HD ma ciężar roboczy 2300 kg i obciążenie wywracające 1595 kg. G2300 X-TRA HD ma ciężar roboczy 2350 kg i obciążenie wywracające 2260 kg. Oba modele wejdą do produkcji w lutym tego roku.

Co więcej, Tobroco - Giant wprowadzi pięć nowych modeli Tele w 2021 r. Obecnie asortyment obejmuje wariant Tele najmniejszego modelu (D204SW Tele) oraz dwa największe modele (G3500 Tele i G5000 Tele). Wraz z wprowadzeniem modeli G1500 Tele, G2200 Tele, G2300 Tele, G2500 Tele i G2700 Tele, dostępna będzie pełna linia ładowarek teleskopowych.

Jeśli chodzi o modele elektryczne, istniejąca gama została poszerzona o G2500E i G2500E X-TRA. Obie maszyny pracują w klasie wyższej niż G2200E (X-TRA) o masie roboczej 2500 kg. To sprawia, że maszyny doskonale nadają się do transportu na przyczepie i oferują użytkownikowi dużą elastyczność. W 2020 r. rozpoczęto również rozwój maszyn w klasie 1,5 i 3,5 t.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.