[ATR] Aktualności Claas

Claas - Rentowność i obrót zwiększone

Data publikacji:
komnajn claas

W minionym roku obrachunkowym niemiecki producent maszyn rolniczych firma Claas odnotowała wzrost obrotu o 3,4% do nowego najwyższego poziomu wynoszącego 3,889 mld euro (rok ubiegły 3,761 mld euro). Wynik przed opodatkowaniem polepszył się przy tym o 42 mln euro do 226 mln euro.

Kontynuowaliśmy nasz wzrost w zmiennym środowisku rynkowym i ponownie znacząco poprawiliśmy naszą rentowność. Zwłaszcza z Niemiec i Europy Zachodniej nadeszły silne impulsy - powiedział Hermann Lohbeck, rzecznik kierownictwa koncernu Claas.
Według danych szacunkowych konsorcjum, pomimo regionalnych susz, światowy rynek profesjonalnej techniki rolniczej rozwijał się w ub. roku w sposób stabilny. W takich okolicznościach Claas poprawił znacząco obrót uzyskany w najważniejszych krajach takich jak Niemcy, Francja i Wielka Brytania. Natomiast w Europie Wschodniej osiągnięto delikatnie niższy obrót.

Wydatki na badania i rozwój na nowym najwyższym poziomie

W państwach pozaeuropejskich ukształtował się niejednolity obraz: podczas gdy obroty w Ameryce Północnej (w lokalnej walucie) wzrosły, Chiny w związku z brakiem bezpieczeństwa rynkowego odnotowały spadek. Inwestycje w badania i rozwój zyskały nowy najwyższy poziom - 233 mln euro (rok ubiegły: 217 mln euro) i w ciągu ostatnich dziesięciu lat podwoiły się.
Claas jako pierwszy producent wprowadził na rynek wraz z modelem Jaguar 960 Terra sieczkarnię zbierającą ze zintegrowanym gąsienicowym rozwiązaniem układu jezdnego. Nowa koncepcja oferuje wysoką ochronę gleby niezależnie od panujących warunków. Jaguar udoskonalony został przez nową przystawkę do kukurydzy Orbis, która zapewnia optymalny przepływ materiału oraz wysoką wydajność. Natomiast dzięki rozszerzonej palecie modeli kombajny zbożowe Tucano zapoczątkowały nową generację. Po raz pierwszy w tej serii produkcyjnej dostępne są modele, które mogą wyrównać boczne nachylenia podłoża o kątach do 18°.

Inwestycje w aktywa rzeczowe znacznie rosną

Claas zainwestował nie tylko w nowe produkty, lecz także w środowisko pracy sprzyjające innowacjom. Inwestycje rzeczowe odczuwalnie wzrosły. Odkąd rozpoczęto modernizację głównej linii montażowej w Le Mans, prognozy w zakresie produkcji ciągników pozostają nastawione na wzrost. Dalej rozbudowywana jest także działalność serwisowa i związana z częściami zamiennymi. W tym celu w Hamm powstaje nowy magazyn wysokiego składowania, dzięki któremu liczba miejsc dla palet podwoi się do 58 tys. W zakładzie w Harsewinkel ukończono nowe centrum testów i kontroli komponentów maszyn. Do tego dochodzą większe inwestycje dla nowych centrali dystrybucyjnych w Wielkiej Brytanii i Francji.

Światowa liczba pracowników delikatnie wzrosła

Światowa liczba pracowników wzrosła odrobinę i wyniosła 11 132 (rok ubiegły: 10 961). W Niemczech, gdzie trend był podobny, na koniec roku obrotowego zatrudnionych było 5295 pracowników (rok ubiegły: 5100). Liczba stażystów wzrosła w 2018 r. do 714 (rok ubiegły: 677).

Perspektywa

W aktualnym roku obrotowym 2019 przedsiębiorstwo pomimo regionalnych niepewności liczy na stabilny rozwój na globalnych rynkach techniki rolnej. Do motorów napędowych zalicza się nadal wzrastający popyt na profesjonalną technikę rolną. Główne ryzyka wynikają zwłaszcza ze światowych konfliktów handlowych, które obejmują również płody rolne. W obliczu takiej oceny rynkowej Claas oczekuje w aktualnym roku obrachunkowym obrotów na poziomie nieco wyższym niż w poprzednim roku oraz stabilnego wyniku przed opodatkowaniem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.