Aktualności

Claas Polska testuje kombajn Trion

Data publikacji:

Firma Claas Polska przetestowała obecny od niedawna na naszym rynku kombajn Trion, który zbiera bardzo pochlebne recenzje. W ramach tzw. Demo Tour kombajn był sprawdzany na polach trzech rolników: w woj. zachodniopomorskim, wielkopolskim i małopolskim. Rolnicy byli bardzo zadowoleni nie tylko z wąskiego pokosu i wysokiej jakości pozyskanej słomy i ziarna, ale także komfortowej kabiny oraz automatyki sterowania.

Kombajn Claas Trion przeznaczony jest do prac w gospodarstwach każdej wielkości, a także do użytkowania przez firmy usługowe. Wśród jego licznych zalet należy wymienić wysoką wydajność, komfortowe warunki pracy, ławą obsługę oraz zmniejszone zużycie paliwa. Kombajn można też łatwo skonfigurować na wiele sposobów, w zależności od potrzeb danego gospodarstwa i zaadaptować do zbioru różnych roślin - od zboża, rzepaku po kukurydzę, trawę czy soję.

Zwiększona efektywność

Kombajny Trion łączą w sobie wysoką wydajność i produktywność. Za stan ten odpowiada sprawdzona już technologia omłotu APS w połączeniu z systemem czyszczenia Jet Stream. Podczas testów na polu rzepaku Łukasza Czupryna w woj. zachodniopomorskim kombajn Trion 660 uzyskał wydajność od 17 do 18 t/h, ponadto bardzo dobrą jakość ziarna oraz niskie straty, nieprzekraczające 1%.

Z kolei Jerzy Kubacki z woj. wielkopolskiego zwrócił uwagę na wysoką jakość słomy oraz równy i wąski pokos, a podczas pracy na polu Marcina Zagały w Małopolsce szczególnie przydatna okazała się funkcja automatycznego przestrajania ustawień do zmiennych warunków polowych. W kombajnie Trion istotne są także wielkość zbiornika, gdzie dostępne są pojemności od 8 tys. do 12 tys. l oraz szybkość rozładunku do 130 l/s.

Szeroki zakres zastosowań, łatwe czyszczenie i szybka konserwacja

Bardzo ważną cechą maszyn rolniczych jest ich uniwersalność. W tym względzie kombajny Trion mają dużo do zaoferowania, gdyż bez problemów można je łączyć z wieloma przyrządami roboczymi Claas. Wśród dostępnych rozwiązań można wymienić przyrządy żniwne ze ślimakiem Cerio ze stałym stołem, przyrządy żniwne Vario, przyrządy żniwne taśmowe Convio oraz przyrządy żniwne składane.

Do zbioru upraw rosnących blisko ziemi, takich jak groch czy soja przewidziano serię Max-lex ze ślimakiem wciągającym oraz taśmowy Convio Flex, oba z elastycznym stołem. Asortyment Claas uzupełniają zrywacze Corio do zbioru kukurydzy na ziarno oraz Sunspeed do zbioru słonecznika. Co równie ważne, przezbrojenie maszyny odbywa się szybko i łatwo dzięki funkcji automatycznego rozpoznawania przyrządu roboczego. Kombajn sam identyfikuje zamontowany osprzęt i automatycznie dostosowuje do niego wymagane ustawienia.

Inżynierowie Claas zadbali także o to, aby ułatwić czyszczenie i konserwację kombajnu. Dostęp do podzespołów jest bardzo dobry, na młocarni, po obu stronach, znajdują się duże otwory konserwacyjne, wokół skrzyni sitowej, rotorów i zbiornika ziarna jest również wystarczająca ilość wolnego miejsca dla obsługi.

Nowa kabina operatora

Kabina operatora została całkowicie przeprojektowana i w porównaniu do tej znanej z serii kombajnów Tucano zapewnia o wiele więcej miejsca. Docenić należy oferowane wyposażenie, które w standardzie obejmuje klimatyzację z całkowicie nowym prowadzeniem powietrza, duże schowki, aktywnie chłodzony pojemnik na napoje oraz wyświetlacz Cebis o wysokiej rozdzielczości.

Wyświetlacz przedstawia wszystkie parametry dotyczące pracy kombajnu, a także samouczącego się systemu Cemos Automatic, którego funkcje automatyki wspierają operatora podczas pracy. Na podstawie wielkości takich jak jakość ziarna, jakość omłotu, czystość, jakość słomy i przepustowość, system Cemos sprawdza czujniki i ustawienia, a następnie samoczynnie optymalizuje działanie kombajnu.

Operator ma również pełne wsparcie w postaci dostępnych trzech systemów sterowania. Są to cyfrowy Auto Pilot, sterowany satelitarnie GPS Pilot Cemis 1200 oraz elektroniczno-optyczny Laser Pilot, który  można dodatkowo wyposażyć w Field Scanner.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.