[ATR] Nowości Claas

Claas - Nowości zielonkowe 2018

Data publikacji:

Inżynierowie Claas pracowicie spędzili ostatnie miesiące, bowiem na rok 2018 zapowiedziano cały wysyp nowości w ofercie niemieckiego producenta. Wiele z nich dotyczy szerokiej oferty pras Claasa. Mowa zarówno o konstrukcjach zwijających, jak i kostkujących.

Zgarniacz w Rollancie 620
Rollant 620 to duża stałokomorowa prasa zwijająca opracowana w studiu projektowym Claasa. To konstrukcja, która sama w sobie nie jest nowa. Jednak na sezon 2018 oferta Rollant 620 została zmodernizowana, ponieważ pojawi się w niej model z systemem zgarniacza. Celem takiego zabiegu było osiągnięcie wysokiej przepustowości przy niewielkim zużyciu paliwa. Jak informuje producent, minimalne zapotrzebowanie na moc ciągnika będzie wynosiło 80 KM.

Nowa prasa, wyposażona będzie w podbieracz o szerokości 1,85 m. Zadaniem zagarniaczy będzie zbieranie i transport pobranej masy z podbieracza do komory prasującej o średnicy 1,5 m. Tam z kolei materiał będzie poddany łagodnej obróbce (nie będzie cięty). Dzięki temu użytkownik otrzymuje paszę wysokiej jakości. Nowy model prasy Rollant 620 będzie oferowany wraz z terminalem Claas Operator ułatwiający kontrolę pracy prasy.

Folia i siatka
W ofercie Claasa są również wyjątkowej urody prasoowijarki. Mowa o serii Rollant Uniwrap. Modele z serii Rollant 400 Uniwrap doczekały się kilku zmian przed sezonem 2018. Claas opracował bowiem nowy system owijania balotów w komorze prasującej. W efekcie, oprócz możliwości owijania siatką będzie również możliwość owijania folią pokrywającą. Warto zaznaczyć, że tradycyjne owijanie siatką będzie wciąż dostępne. Zmiana z jednego systemu owijania na drugi nie będzie wymagała przebudowy Rollanta. Wystarczy zmiana konfiguracji systemu za pomocą terminala oraz załadowanie odpowiedniego materiału. W terminalu można również ustawić stopień rozciągnięcia folii podczas owijania.
Zasada działania w obu przypadkach jest niemal identyczna. Po sprasowaniu i przygotowaniu balotu jest on owijany maksymalnie ośmioma warstwami folii. Operator może ustawić liczbę warstw między 1,2 i 8. Zmiany można dokonać w dowolnym momencie bez opuszczania kokpitu. To, co będzie odróżniać ten proces od dostępnego wcześniej owijania siatką, to fakt, że warstwy folii wystają kilka centymetrów poza boczne krawędzie balotu.

Producent podkreśla, że podczas owijania folią do balotu przedostaje się mniej tlenu co pozytywnie wpływa na proces fermentacji. Co więcej owijanie folią pokrywającą sprawia, że nie trzeba później “walczyć” z balotem podczas rozdzielania siatki i folii. Praca zatem ma przebiegać płynniej.
Kolejna zmiana w prasoowijarkach Rollant 400 Uniwrap to standardowe montowanie umieszczanej z boku składanej rampy, która ma ułatwiać dokładanie nowych rolek o masie do 50 kg. Nowe modele Rollanta 400 Uniwrap dostępne będą w sezonie żniwnym 2018.

Innowacje w prasach kostkujących
Zmiany w ofercie Claasa nie ominęły również pras kostkujących Quadrant. Zmodernizowane prasy pojawią się na rynku w przyszłym roku i będą to modele Quadrant 4200, 5200 i 5300. Wszystkie trzy konstrukcje zostaną wyposażone w zintegrowaną wagę do balotów oraz oświetlenie LED High-End. Zintegrowana waga ma usprawnić kontrolę nad jakością prasowanych kostek. Sam proces ważenia odbywa się w trakcie pracy i obejmuje każdy przygotowany balot. Wszystko po to, aby uniknąć niepotrzebnych przestojów. System zachowuje pełną funkcjonalność podczas jazdy z maksymalną prędkością 20 km/h. Przy czym granica błędu wynosi +/- 5 kg. Urządzenie zamontowane jest w rampie balotów.
O tym jaka jest masa danego balotu operator jest informowany za pomocą komunikatu na terminalu w kabinie ciągnika. Co więcej system komputerowy umożliwia zapisanie wszystkich odczytów i sklasyfikowanie ich względem zlecenia lub pola. Korzystając z systemu Claas Telematics można również obliczać wydajność dla każdego pola oddzielnie. Warto dodać, że układ wskazuje na mapie miejsce odłożenia, masę oraz wilgotność pojedynczych balotów.
Wszystkie trzy wspomniane wyżej modele pras Quadrant będzie można również wyposażyć w opcjonalne oświetlenie LED High-End. Obejmuje ono siedem dodatkowych reflektorów wysokiej jakości. Z kolei prasę Quadrant 4200 będzie można wyposażyć wysuwaną szufladę noży, dobrze znaną z modeli Quadrant 5200 i 5300, gdzie dostępna jest w ramach wyposażenia standardowego.
bk
Fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.