Aktualności

Claas - Na ścieżce wzrostu

Data publikacji:

Ubiegły rok Claas zamknął lepszymi wynikami niż poprzedni. W bardziej sprzyjających warunkach rynkowych producent nieznacznie zwiększył swoją sprzedaż, jednocześnie podwajając niemal dwukrotnie zysk przed opodatkowaniem. Choć nie we wszystkich rejonach jednakowo, wskaźniki ekonomiczne napawają raczej optymizmem, podobnie jak prognozy na rok 2018.

    claas ciągnik

Wartość sprzedaży w roku finansowym 2017 wyniosła 3,76 mld euro (3,63 mld rok wcześniej), a zysk przed opodatkowaniem sięgnął 184 mln euro (93 mln w 2016). – Udało nam się znacząco poprawić rentowność. Silny wzrost nastąpił głównie na rynku wschodnioeuropejskim, gdzie dobre zbiory doprowadziły do wyraźnie większego popytu na nowoczesną technikę rolniczą – wyjaśnia Hermann Lohbeck, rzecznik zarządu Grupy Claas.
Światowy rynek profesjonalnej techniki rolniczej odnotował w ub. roku wzrost. Jednak mimo bardzo pozytywnych zmian w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej, w pozostałej części Europy i na innych kontynentach obraz był bardziej zróżnicowany. Podczas gdy np. w Niemczech Claas osiągnął nieznaczny wzrost sprzedaży, we Francji sprzedaż znacząco spadła po zniesieniu specjalnej ulgi podatkowej dla rolników. Dalsze spadki odnotowały także duże rynki, takie jak Chiny i USA.
W roku 2018 Claas spodziewa się umiarkowanej poprawy, a czynnikami zwiększającymi popyt na profesjonalną technikę ma być wzrost cen mleka i
spodziewane odbicie rynku we Francji. Claas oczekuje zresztą wzrostu rentowności gospodarstw na całym świecie i związanego z tym pozytywnego trendu w sprzedaży i stabilnych dochodów.

Inwestycje w rozwój

W ciągu ostatnich 10 lat Claas podwoił inwestycje w badania i rozwój, które w roku 2017 były na podobnym poziomie (217 mln euro) jak rok wcześniej (221 mln). Ponad 11% pracowników firmy jest obecnie zatrudnionych w dziale badań i rozwoju, regularnie dostarczającym innowacje techniczne nagradzane na największych targach rolniczych. Tylko w ub. roku Class zdobył jeden złoty i cztery srebrne medale wystawy Agritechnica, a nowy ciągnik Axion 900 i opracowana z firmą Liebherr ładowarka teleskopowa Scorpion zostały wybrane na „Maszyny Roku”. Claas inwestuje także w bazę produkcyjną sprzyjającą innowacjom, czego wyrazem jest m.in. ukończenie budowy nowego centrum rozwoju elektroniki w Dissen w Dolnej Saksonii, stanowiącego
kolejny krok w kierunku cyfrowej przyszłości.

SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.