Wartość sprzedaży w roku finansowym 2017 wyniosła 3,76 mld euro (3,63 mld rok wcześniej), a zysk przed opodatkowaniem sięgnął 184 mln euro (93 mln w 2016). – Udało nam się znacząco poprawić rentowność. Silny wzrost nastąpił głównie na rynku wschodnioeuropejskim, gdzie dobre zbiory doprowadziły do wyraźnie większego popytu na nowoczesną technikę rolniczą – wyjaśnia Hermann Lohbeck, rzecznik zarządu Grupy Claas.
Światowy rynek profesjonalnej techniki rolniczej odnotował w ub. roku wzrost. Jednak mimo bardzo pozytywnych zmian w Europie Wschodniej i Ameryce Południowej, w pozostałej części Europy i na innych kontynentach obraz był bardziej zróżnicowany. Podczas gdy np. w Niemczech Claas osiągnął nieznaczny wzrost sprzedaży, we Francji sprzedaż znacząco spadła po zniesieniu specjalnej ulgi podatkowej dla rolników. Dalsze spadki odnotowały także duże rynki, takie jak Chiny i USA.
W roku 2018 Claas spodziewa się umiarkowanej poprawy, a czynnikami zwiększającymi popyt na profesjonalną technikę ma być wzrost cen mleka i
spodziewane odbicie rynku we Francji. Claas oczekuje zresztą wzrostu rentowności gospodarstw na całym świecie i związanego z tym pozytywnego trendu w sprzedaży i stabilnych dochodów.
Inwestycje w rozwój
W ciągu ostatnich 10 lat Claas podwoił inwestycje w badania i rozwój, które w roku 2017 były na podobnym poziomie (217 mln euro) jak rok wcześniej (221 mln). Ponad 11% pracowników firmy jest obecnie zatrudnionych w dziale badań i rozwoju, regularnie dostarczającym innowacje techniczne nagradzane na największych targach rolniczych. Tylko w ub. roku Class zdobył jeden złoty i cztery srebrne medale wystawy Agritechnica, a nowy ciągnik Axion 900 i opracowana z firmą Liebherr ładowarka teleskopowa Scorpion zostały wybrane na „Maszyny Roku”. Claas inwestuje także w bazę produkcyjną sprzyjającą innowacjom, czego wyrazem jest m.in. ukończenie budowy nowego centrum rozwoju elektroniki w Dissen w Dolnej Saksonii, stanowiącego
kolejny krok w kierunku cyfrowej przyszłości.
SS