[ATR] Nowości ClaasKombajny zbożowe

Claas Lexion drugiej generacji

Data publikacji:
claas lexion

Podczas lipcowych pokazów we francuskim Crucheray firma Claas przedstawiła drugą generację popularnych i cenionych kombajnów Claas Lexion. Celem firmy jest spełnienie wysokich wymagań klientów w zakresie wydajności pracy oraz jakości pozyskanej słomy. Niemiecki producent przedstawił 7 nowych modeli hybrydowych oraz 6 wytrząsaczy słomy. Moc prezentowanych maszyn w zależności od wybranego modelu wynosi od 313 do 790 KM.

Nowe kombajny firmy Claas zostały wyposażone w niezwykle wydajne jednostki omłotu APS Synflow Hybrid i APS Synflow Walker, funkcjonalny system wspierania operatora Cemos Automatic wraz z nowym, ergonomicznym podłokietnikiem Cebis, który posiada ekran dotykowy i oferuje bardziej zintegrowane funkcje oraz niezwykle łatwą obsługę. Zastosowana nowa koncepcja napędu z mniejszą liczbą napędów pasowych zapewnia maksymalną niezawodność i dyspozycyjność maszyny.

Rozwiązania Claasa

Zastosowane w kombajnach zespoły młócące APS Synflow gwarantują o wiele wyższą wydajność omłotu i separacji ziarna. Wspomniane zespoły posiadają bęben młócący o średnicy 755 mm wraz z 10 prętami zgarniającymi. Wersja Synflow Walker (Lexion 5000 i 6000) ma dodatkowy bęben separacyjny o średnicy 600 mm umieszczony za bębnem młócącym. W wersji Synflow Hybrid (Lexion 7000 i 8000) średnica bębna podajnika (prędkość obrotowa bębna od 160 do 920 obr./min) została zwiększona do 660 mm, tak aby zapewnić optymalny przepływ materiału do wirników. Kombajny Lexion posiadają również funkcję czyszczenia Jet Stream. Zwiększenie powierzchni sitowej i zastosowanie 6 lub 8 turbinowych wentylatorów skutecznie oczyszcza ziarno od plew. Sterowanie pracą sit i wentylatorów odbywa się z kabiny operatora. System czyszczenia może aktywnie kompensować nachylenie boczne nawet do 20%. Zastosowane nowe zbiorniki na ziarno mają obecnie pojemność do 18 tys. l, dzięki czemu pozwalają na dłuższą pracę. Przy szybkości rozładunku do 180 l/s (możliwość redukcji do 90 l/s) mogą zostać opróżnione w czasie poniżej 2 minut. Hydraulicznie uruchamiane suche sprzęgło moduluje napędy rozładunkowe. Gdy rozładunek jest zatrzymywany, ślimaki podajnika w zbiorniku ziarna są najpierw automatycznie dezaktywowane dla całkowitego opróżnienia rury wyładowczej, przez co ogranicza się obciążenie i stopień zużycia podzespołów. Rura rozładunkowa ma kąt obrotu do przodu 105°, a to zapewnia doskonały wgląd na proces rozładunku z kabiny operatora.
Zaimplementowany w maszynach Lexion system Cemos Automatic automatycznie optymalizuje maszynę i każdy z jej procesów. Operator musi tylko uaktywnić automatykę. Ciekawie prezentuje się funkcja Field Scanner, dzięki której maszyna jest precyzyjnie prowadzona wzdłuż krawędzi uprawy lub toru jazdy za pomocą wiązki lasera. Laser ten jest zainstalowany na dachu kabiny operatora i wykorzystuje sygnał funkcji automatycznego wykrywania obiektów, właściwie dostosowując swoje reakcje. Funkcja Quantimeter z kolei automatycznie podaje dokładną wielkość zbioru. Pomiar przepustowości odbywa się zależnie od zbieranej rośliny. Wilgotność ziarna sprawdzana jest na bieżąco i w razie potrzeby może być wyświetlana na terminalu kontrolnym. System corocznie musi być kalibrowany dla każdego rodzaju uprawy. Czynność tę wykonuje operator maszyny. Zapisane współczynniki kalibracji dla różnych rodzajów upraw mogą być przechowywane w pamięci maszyny i łatwo zmieniane w razie potrzeby.
Projektanci firmy Claas dokonali też zmian w kabinie operatora. Doskonała widoczność na cały obszar roboczy, duża ilość miejsca i ochrona akustyczna mają zapewnić operatorowi pełen komfort podczas pracy. Podłokietnik wyposażony jest w regulowany terminal dotykowy Cebis i bardzo dużą liczbę zintegrowanych funkcji, dzięki czemu umożliwia szybką i intuicyjną obsługę maszyny. Przykładowo redukcja prędkości bębna młócącego lub rozdrabniacza słomy może być teraz realizowana z poziomu kabiny. Przeprojektowaniu uległa także konstrukcja napędu. Obecnie wymaga ona mniejszej liczby napędów pasowych, a wszystkie wariatory zostały wzmocnione i można je podłączyć do centralnego układu smarowania. We wszystkich modelach Lexion zaimplementowano system Dynamic Cooling, który zapewnia równomierne chłodzenie przy jednoczesnym zmniejszeniu wymaganej mocy czyszczenia filtra powietrza. Dopełnieniem całości jest system Dynamic Power, który elastycznie dostosowuje moc silnika do warunków pracy. Wykorzystanie różnych krzywych mocy w zależności od bieżącego zapotrzebowania pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na paliwo i tym samym ogranicza koszty operacyjne i emisje gazów spalinowych do atmosfery. Dla ochrony gleby i komfortowego poruszania się w nieraz trudnym terenie, większość modeli Lexion jest dostępnych z napędem gąsienicowym Terra Trac. Maksymalna, deklarowana prędkość poruszania się wynosi 40 km/h. Wsparcie użytkownika i minimalizowanie okresów przestoju zapewnia firmowy system Remote Service.

Flagowa seria

Nowa linia kombajnów Lexion obejmuje modele z flagowej serii 7000 oraz 8000, oferowane z wysokiej klasy silnikami wysokoprężnymi firmy MAN i Mercedes-Benz. Zastosowane silniki spełniają obowiązującą od początku br. normę emisji spalin Stage 5 dzięki filtrom cząstek stałych DPF i katalizatorom SCR. Moc silników w zależności od modelu waha się w zakresie od 408 do 549 KM dla serii 7000 oraz od 585 do nawet 790 KM w najmocniejszych modelach z serii 8000. Należy wspomnieć, że Lexion 8900 ma moc o ponad 160 KM większą w porównaniu do poprzednika, modelu 780. Kombajny Lexion 7000 i 8000 wyposażone są w zbiorniki ziarna o pojemnościach od 10 tys. do 18 tys. litrów.

Mniejsze z serii 5000 i 6000

Claas zaprezentował również zupełnie nową linię kombajnów z wytrząsaczami słomy z serii Lexion 5000 i 6000. W prezentowanej serii kombajnów niemiecki producent zastosował wysokoprężne silniki diesla MAN oraz Mercedes-Benz. Są one zgodne z najnowszą normą emisji spalin Euro Stage V. Moc silników wynosi odpowiednio od 313 do 408 KM dla serii Lexion 5000 oraz od 354 do 507 KM dla serii Lexion 6000. Nowe kombajny Lexion posiadają duże zbiorniki na ziarno o pojemności od 9 tys.do 13,5 tys. l.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.