Aktualności

Claas - Lexion drugiej generacji

Data publikacji:

Nowe kombajny Lexion drugiej generacji zostały zaprezentowane w sierpniu 2019 r. we francuskiej miejscowości Crucheray nieopodal Le Mans, gdzie znajduje się jeden z najsłynniejszych torów wyścigowych na świecie. Maszyny te wyznaczają nowe standardy w zakresie wydajności omłotu oraz separacji w nowoczesnych kombajnach zbożowych.

Potwierdzają to nie tylko niezależne instytucje ale także rolnicy, którzy wskazują na wysoką wydajność, jakość ziarna oraz bardzo niskie zużycie paliwa. W drugiej połowie 2019 r., w ponad 100 miejscowościach w Polsce, odbywały się indywidualne pokazy nowych kombajnów Lexion drugiej generacji, podczas których każdy zainteresowany miał możliwość poznać z bliska nową technologię omłotu. 78 pokazów odbyło się w zbożach, a 33 w kukurydzy. Lexion był testowany w różnych regionach Polski i warunkach polowych, kosząc łącznie ponad 2500 ha. Warty podkreślenia jest również fakt, że nowe kombajny pracowały w różnych rodzajach upraw, wśród nich: rzepak, zboże, soja oraz kukurydza.

Na co zwracali uwagę rolnicy?

W kombajnach Lexion 8700 szczególną uwagę rolników testujących kombajny zyskał nowy system wspomagania operatora: Cemos Automatic z Grain Quality Cammera. – Gwarantuje on czystość ziarna, łatwość ustawienia kombajnu oraz optymalną prędkość jezdną. Powoduje to, że maszyna posiada wyższą wydajność oraz jakość ziarna i w znaczy stopniu odciąża operatora. Przykładem jest kamera, zamontowana na głowicy przenośnika ziarnowego, analizująca jakość ziarna. System automatycznie optymalizują pracę kombajnu według strategii wybranej przez operatoramówi Andrzej Kulczyński z Claas Polska. 

Inny atut tego modelu wskazywany przez rolników to bardzo szybki wyładunek ziarna 180 l/s, za pomocą rury wyładowczej, która wychyla się o 105°. Gwarantuje to bardzo dobrą widoczność na wysypywane ziarno. Obsługa maszyny jest teraz jeszcze łatwiejsza. Wszystko dzięki m.in. 12-calowemu dotykowemu wyświetlaczowi, na którym bardzo precyzyjnie możemy zmieniać ustawienia maszyny. Oczywiście dla tradycjonalistów pozostały przyciski zapewniające szybki dostęp do podstawowych funkcji na podłokietniku nowego kombajnu Lexion.

W testowanych nowych kombajnach Lexion drugiej generacji często rolniczy podkreślali bardzo niskie zużycie paliwa, wynikające z niskiego zakresu prędkości obrotowej silnika na poziomie 1800 obr/min, systemu chłodzenia Dynamic Cooling oraz zarządzania mocą silnika Dynamic Power, a także nowej koncepcji napędu. Inne podkreślane zalety to małe obciążenie silnika oraz wysoka jakość ziarna, dzięki prostoliniowemu przepływowi materiału.

– Dla rolników często duże znaczenie miała również wysoka jakość sieczki oraz jej równomierny rozrzut, który wynika z systemu czujników wiatru, dbającego o prawidłowy rozrzut resztek pożniwnych na stokach oraz podczas wietrznych warunkówdodaje przedstawiciel Claas Polska. Osoby testujące kombajny, wskazywały również na duży zakres ustawień z poziomu kabiny i małą ilość uszkodzonych ziaren.

Kombajny z serii Lexion 6000 charakteryzują się rekordową wysoką przepustowością, potwierdzoną przez testy niezależnych instytucji, podczas których model Lexion 6900 osiągnął średnią wydajność 44 t/h podczas 8-godzinnego omłotu w pszenicy. Doceniony został również system Auto Slope, który na nierównym terenie gwarantuje optymalną czystość ziarna i minimalne straty.

Wysoka wydajność jest również efektem pracy systemu Cruise Pilot, który zapewnia pełne wykorzystanie maszyny w zależności od zmieniających się warunków na polu, dzięki stałemu równemu wypełnieniu maszyny masądodaje Andrzej Kulczyński z Claas Polska. Warto wspomnieć również o niskim zużyciu paliwa, które wynika m.in. z małego obciążenia silnika. Podczas pokazów w Polsce odnotowany został wynik 1,16 l/t pszenicy o plonie ponad 10 t/ha i wilgotności 15%. W kukurydzy ten sam kombajn uzyskał wynik 0,71 l/t w plonie ponad 16 t i wilgotności 26,9%. Gdy dodamy do tego wysoką jakość ziarna oraz słomy i jej łagodne traktowanie oraz przestronną, komfortową i wyciszoną kabinę wówczas mamy kombajn, który musi przypaść do gustu najbardziej wymagającym operatorom.

Co istotne, wszyscy klienci podkreślali wysoką wartość maszyny używanej na rynku wtórnym, dzięki czemu znacznie łatwiej można ją odsprzedać. Potwierdzają to przedstawiciele Centrum Maszyn Używanych Claas Polska z okolic Kutna. – Kombajny marki Claas cieszą się na rynku wtórnym niesłabnącym zainteresowaniem, co ma ogromny wpływ na cenę i łatwość sprzedaży. Wierzymy, że nowe modele kombajnów Lexion przewyższą oczekiwania Klientów i cieszę się, że w przyszłości będą do naszego Centrum trafiać maszyny o takich parametrach wydajnościowych – mówi Dariusz Pietluszenko, kierownik CMU marki Claas.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.