Opinie użytkowników

Claas. Długość cięcia ma znaczenie

Data publikacji:

W roku jubileuszu 50-lecia produkcji przez firmę Claas sieczkarni Jaguar, niemiecki producent promuje najnowsze maszyny z tym znakiem wyposażone w technologię Shredlage, która pozwala kondycjonować paszę w taki sposób, iż rośnie wydajność mleczna krów i poprawiają się parametry mleka. Przekonują o tym doświadczenia rolników – podczas majowych targów Zielone Agro Show na stoisku firmy Roltex podzielił się nimi Arkadiusz Bujalski z Motwicy na Lubelszczyźnie.

    Arkadiusz Bujalski, rolnik z Motwicy na Lubelszczyźnie

    Arkadiusz Bujalski, rolnik z Motwicy na Lubelszczyźnie

– Po przejściu na kiszonkę przygotowaną wg technologii Claas Shredlage, średnia wydajność mleczna w stadzie moich krów zwiększyła się o 1,5 l mleka od sztuki, a zawartość tłuszczu wzrosła z 3,9 do 4,2%. Dodatkowo mogliśmy podczas skarmiana stopniowo wyeliminować słomę, co przyniosło kolejne wymierne oszczędności – przekonuje rolnik.

Jednak Arkadiusz Bujalski początkowo nie był zbytnio przekonany do takiego sposobu obróbki sieczki kukurydzianej – dotychczasowa sieczkarnia Claas Jaguar spisywała się bez zarzutu. W technologii Shredlage sieczka cięta jest na dłuższe niż zwykle odcinki 20 – 30 mm oraz dodatkowo rozwarstwiana i rozszarpywana wzdłuż włókien. Kluczowym rozwiązaniem jest tutaj opatentowany zgniatacz Corncracker Shredlage, czyli dwa walce pracujące przeciwbieżnie z różnymi prędkościami wyposażone w zęby o specjalnym profilu. 

 

Zapewniają one intensywną obróbkę materiału roślinnego której zalety odnaleźć można w żwaczu krowy. Zasiedlająca go flora bakteryjna ma dzięki temu do dyspozycji wielokrotnie większą powierzchnię biomasy. Namnaża się więc obficiej, lepiej wykorzystując węglowodany i białko roślinne paszy. Rośnie przez to strawność przetworzonej suchej masy. Przekłada się to na zwiększenie produktywności mlecznej krów oraz zawartości białka i tłuszczu. Hodowca może więc zredukować użycie koncentratów paszowych przy zwiększonej wydajności mlecznej oraz ograniczyć, a nawet wyeliminować słomę, co przekłada się na znaczne potencjalne oszczędności.

– Jestem całkowicie przekonany do Shredlage, bo na jesieni zeszłego roku przygotowałem kiszonkę podczas pokazu sieczkarnią wyposażoną w ten system. Efekty ekonomiczne, jakie to przyniosło mojemu gospodarstwu były bezdyskusyjne. Kupiłem więc bez wahania nowego Jaguara 950 wyposażonego w tę technologię – zaznacza Arkadiusz Bujalski.

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.