[ATR] Nowości

Cimbria/Buttimer Polska - Nowoczesne zaprawianie

Data publikacji:

Działająca od roku 2005 firma Buttimer Polska - spółka córka irlandzkiej firmy Buttimer Engineering specjalizującej się od 40 lat w projektowaniu i budowie między innymi obiektów magazynowych oraz linii do obróbki ziarna - może pochwalić się interesującymi realizacjami również dla nasiennictwa. Jedną z ostatnich jest najnowocześniejsza w kraju linia do zaprawiania nasion w należącym do spółki Danko Hodowla Roślin w Zakładzie Nasienno-Rolnym w Sobiejuchach koło Żnina w woj. kujawsko-pomorskim.

Innowacyjną linię technologiczną do zaprawiania o wydajności 15 t/h w zakładzie w Sobiejuchach zrealizowano z istotnym udziałem urządzeń firmy Cimbria, której Buttimer Polska jest na naszym rynku wyłącznym przedstawicielem. Instalacja wyróżnia się wyjątkowo delikatnym transportem nasion oraz bardzo precyzyjnym dozowaniem zapraw. Proces technologiczny kończy automatyczne pakowanie, przebiegające praktycznie bez udziału operatora, którego rola ogranicza się jedynie do odbioru palet z ułożonymi workami z zapakowanymi nasionami.

Delikatne dla nasion

W linii technologicznej znalazły zastosowanie dostarczone przez firmę Buttimer Polska podnośniki kubełkowe kołyskowe PBE 20 Cimbria, które wyróżniają się najdelikatniejszym transportem nasion na świecie. Prędkość transportu wynosi 0,35 m/s, dzięki czemu bezpieczne są nawet najdelikatniejsze nasiona, najbardziej podatne na łamanie i inne uszkodzenia. Ponieważ w nasiennictwie niezwykle ważne jest, aby po zakończeniu obróbki danej partii nasion linia technologiczna była czysta i nie zalegało w niej ani jedno ziarno, co mogłoby doprowadzić do pomieszania odmian czy gatunków, podnośniki PBE 20 Cimbria wyposażono w szuflady. Łatwy dostęp do szuflad pozwala bez trudu upewnić się, że nie znajdują się w nich żadne nasiona.

Precyzyjne dozowanie

Najważniejszą maszyną w instalacji dostarczoną przez Buttimer Polska jest zaprawiarka porcjowa CC 150 Cimbria, wyposażona w pakiet do nasion delikatnych oraz zestaw do otoczkowania nasion rzepaku. Razem z zaprawiarką firma zainstalowała również trzy linie dozujące z przepływomierzami, precyzyjnie dawkujące żądane ilości zapraw chemicznych, a także pudrownicę, która po procesie zaprawiania skutecznie osusza nasiona.
Zaprawiarkę porcjową CC 150 wyróżnia m.in. możliwość płynnej regulacji parametrów zaprawiania, pozwalająca dobrać odpowiednią recepturę dla każdej partii nasion, począwszy od ważenia nasion, poprzez czas dozowania poszczególnych środków chemicznych w każdej z pomp, czas mieszania nasion w bębnie i dozowania pudru, a skończywszy na wyładunku nasion. Takie rozwiązania nie są dostępne w zwykłych zaprawiarkach czy zaprawiarkach przepływowych, pracujących w ruchu ciągłym. Ważnym elementem wyposażenia zaprawiarki CC 150 jest pakiet do otoczkowania, nakładający na nasiona równomiernie kolejne warstwy środków chemicznych, dzięki czemu nasiona uzyskują idealnie okrągły kształt. Eliminuje to problemy z zatorami podczas wysiewu otoczkowanych nasion precyzyjnymi siewnikami punktowymi.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.