[ATR] Aktualności

Cimbria/Buttimer Polska kompletne obiekty dla gospodarstw

Data publikacji:

Dla zachowania wysokiej jakości ziarna niezbędne jest jego prawidłowe przechowywanie. Wie o tym doskonale duńska firma Cimbria, reprezentowana na naszym rynku przez spółkę Buttimer Polska, która od wielu lat dostarcza i wyposaża zakłady oraz gospodarstwa rolne w urządzenia i obiekty do magazynowania, suszenia czy czyszczenia i transportu produktów sypkich.

Oferta firmy Cimbria obejmuje silosy płaskodenne i lejowe o pojemności od 50 do 25 tys. m³, co pozwala na dobranie optymalnych parametrów dla każdej bazy magazynowej. Dopasowanie do istniejącej infrastruktury lub dostępnego terenu ułatwia dostępność ponad 20 wymiarów średnic silosów oraz szeroki wachlarz wyposażenia. Zbiorniki wykonane są z blachy falistej z powłoką cynku o grubości 600 g/m². O ich trwałości przesądzają również dachy wykonane ze stali strukturalnej ZM250 z powłoką cynku, aluminium i magnezu metalicznego, zapewniającej najwyższą ochronę przed korozją i odporność w każdych warunkach. Obiekty magazynowe można oczywiście wyposażyć również m.in. w urządzenia do transportu towarów sypkich, tj. przenośniki łańcuchowe, taśmowe oraz ślimakowe wraz z towarzyszącymi im podnośnikami kubełkowymi. Dedykowane do zastosowań w przemyśle przenośniki (możliwość zastosowania w pracy ciągłej przez 24 h/dobę) mogą być przystosowane do pracy w strefach zagrożenia wybuchem.
Aby mówić o efektywnym magazynowaniu ziarna, należy w sposób odpowiedni przeprowadzić proces jego suszenia. W takim przypadku sprawdzą się np. suszarnie Eco-Master firmy Cimbria (wydajność od 20 do 275 t/h), zapewniające oszczędność energii cieplnej - o 15% i elektrycznej - o 30%. Urządzenia te pozwalają na wykorzystanie energii cieplnej z gorącej wody lub pary wodnej.

Wyzwanie w porcie

Firma Buttimer Engineering w wielu krajach (Irlandia, Wielka Brytania czy Polska) projektuje i wyposaża obiekty w kompletne instalacje do przeładunku i przechowywania materiałów sypkich. Ostatnią tego typu realizacją był kompleksowy obiekt magazynowy w Danii. Zainstalowane w porcie zbożowym silosy mają łączną pojemność 88 tys. m³, a suszarnia - wydajność 100 t pszenicy/h. Inne ważne liczby obrazujące skalę tego obiektu: 500 t ocynkowanej konstrukcji wsporczej oraz prawie 60 różnego rodzaju przenośników o wydajnościach od 300 do 1000 t pszenicy/h.
Montaż obiektu stanowił duże wyzwanie organizacyjne - przez cały czas trwały prace ziemne i budowlane, w tym rozbudowa wyspy przez zasypywanie części przesmyku Storstrømmen w celu uzyskania terenu pod realizację. Biorąc pod uwagę stan początkowy budowy, jedynie połowa całego obiektu została wybudowana na naturalnej wyspie. Równolegle trwały prace elektryczne, po których wstępnie uruchamiano poszczególne odcinki całej linii. Inwestycję utrudniały również dostawy w bardzo krótkich okienkach czasowych.
Niezwykle ambitna jest sama koncepcja portu przeładunkowego. W jej skład wchodzi: magazyn płaski o długości 100 m, załadunek ciężarówek z systemem ważenia oraz zdalnym sterowaniem załadunkiem, dwa kosze przyjęciowe z systemem aspiracji, dwie linie wstępnego czyszczenia zboża przed suszarnią, linia załadunku statków o wydajności 1000 t zboża/h oraz rozbudowana baza silosów.
W pierwszym etapie wybudowano magazyn płaski, wyposażony w idealny dla dużych magazynów, zawieszony pod dachem przenośnik taśmowy z wózkiem zrzutowym. Odbiór z magazynu odbywa się z pomocą taśmociągu w kanale pod magazynem i systemu zasuw, ze zdalnie regulowanym otworem umożliwiającym kontrolę strumienia produktu usypywanego. Taki układ urządzeń daje możliwość ekonomicznego podziału obiektu na mniejsze komory. Magazyn wyposażony jest w wagę przesypową, nadzorującą cały system przyjęcia oraz odbioru z magazynu surowców. Odpowiedzialna za to jest stacja załadunku ciężarówek z silosem buforowym do załadowania odważonej wcześniej przez wagę ilości zboża. Plusem układu jest zdalne sterowanie rękawem załadowczym przez operatora, który za pomocą pilota zamocowanego na pasku może dokładnie nadzorować zasyp cysterny. Sam rękaw zapewnia też redukcję zapylenia w obszarze załadunku poprzez system aspiracji i materiałowe doszczelnienie obszaru usypu ziarna.
Kolejnym etapem prac było posadowienie dwóch koszy przyjęciowych (brak obszarów zalegania ziarna, szybki wyładunek), będących głównym obszarem przyjęcia zboża. Z racji dużego zapylenia budynek przyjęciowy został wyposażony w obszar aspiracji na całej szerokości kosza, wraz z w pełni automatycznym czyszczeniem worków filtracyjnych. Istotnym elementem okazałego obiektu jest suszarnia działająca w trybie ciągłym, wyposażona w system zapobiegający pożarom. Zapleczem suszarni w zakresie magazynowania zboża przed suszeniem są dwa silosy lejowe o łącznej pojemności 3200 m³, dwie czyszczarki bębnowe z aspiracją plewy oraz waga wskazująca ilości przyjętego surowca. Znalazła się tam też linia załadunku statku (z dwiema wagami) o wydajności 1000 t zboża/h. Najbardziej pracochłonnym elementem była jednak baza magazynowa, w której znalazło się 8 silosów płaskodennych wyposażonych w system napowietrzania oraz wygarniacze firmy Morillion. Dla usprawnienia obsługi i eksploatacji wyładunek odbywa się przez zasuwy elektryczne z automatyczną regulacją otwarcia oraz przenośniki taśmowe w kanałach pod silosami. Pomiędzy poszczególnymi urządzeniami wykonano połączenia rurowe wyłożone tworzywem trudno ścieralnym, zapewniającym długi czas eksploatacji połączeń.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.