Szczegółowe dane z poszczególnych jednostek administracyjnych pozyskano przede wszystkim z „Banku danych lokalnych” [GUS 2022-23] zawierające między innymi wyniki Powszechnego Spisu Rolnego (PSR) z 2020 roku. W analizie wykorzystano także informacje i dane z PSR 2020 dostępne w innych publikacjach GUS. Do oceny przestrzennego zróżnicowania wyposażenia rolnictwa w ciągniki rolnicze zastosowano cztery rodzaje wskaźników podstawowych:
- Liczba ciągników – wg metodologii PSR 2020 dane o liczbie ciągników dotyczą ciągników kołowych dwuosiowych i gąsienicowych. Nie spisywano ciągników jednoosiowych. Uwzględniono ciągniki sprawne technicznie (nadające się do pracy), jak również znajdujące się w remoncie oraz przeznaczone do naprawy (niesprawne technicznie przez okres krótszy niż 1 rok). Spisywano także ciągniki własnej konstrukcji, dla których określono przybliżoną moc.
- Liczba ciągników na 1 gospodarstwo, tj. na 1 317 400 gospodarstw rolnych ogółem, w tym ok. 1,9% jednostek o powierzchni do 1 ha użytków rolnych (UR) włącznie.
- Liczba ciągników na 100 ha UR.
- Odsetek gospodarstw wyposażonych w ciągniki.
Ponadto na podstawie danych zawartych w „Charakterystyce gospodarstw rolnych w 2020 r. [GUS 2022]” oszacowano przeciętną moc ciągników (w kW) w poszczególnych województwach oraz wartości wskaźników nasycenia gospodarstw mocą ciągników w kW/ha UR i kW/gospodarstwo (dane o mocy ciągników w powiatach i gminach nie są publicznie dostępne).
...
Zamów bezpłatny egzemplarz
Polecamy produkty z naszego sklepu: