Aktualności

Ciągniki rolnicze w układzie administracyjnym według PSR 2020

Data publikacji:

W artykule prezentujemy autorską analizę wyposażenia polskiego rolnictwa w ciągniki rolnicze w układzie administracyjnym, w tym według województw, powiatów i gmin. 

    Ciągniki rolnicze w układzie administracyjnym według PSR 2020

Szczegółowe dane z poszczególnych jednostek administracyjnych pozyskano przede wszystkim z „Banku danych lokalnych” [GUS 2022-23] zawierające między innymi wyniki Powszechnego Spisu Rolnego (PSR) z 2020 roku. W analizie wykorzystano także informacje i dane z PSR 2020 dostępne w innych publikacjach GUS. Do oceny przestrzennego zróżnicowania wyposażenia rolnictwa w ciągniki rolnicze zastosowano cztery rodzaje wskaźników podstawowych:

  • Liczba ciągników – wg metodologii PSR 2020 dane o liczbie ciągników dotyczą ciągników kołowych dwuosiowych i gąsienicowych. Nie spisywano ciągników jednoosiowych. Uwzględniono ciągniki sprawne technicznie (nadające się do pracy), jak również znajdujące się w remoncie oraz przeznaczone do naprawy (niesprawne technicznie przez okres krótszy niż 1 rok). Spisywano także ciągniki własnej konstrukcji, dla których określono przybliżoną moc. 
  • Liczba ciągników na 1 gospodarstwo, tj. na 1 317 400 gospodarstw rolnych ogółem, w tym ok. 1,9% jednostek o powierzchni do 1 ha użytków rolnych (UR) włącznie. 
  • Liczba ciągników na 100 ha UR.
  • Odsetek gospodarstw wyposażonych w ciągniki.

Ponadto na podstawie danych zawartych w „Charakterystyce gospodarstw rolnych w 2020 r. [GUS 2022]” oszacowano przeciętną moc ciągników (w kW) w poszczególnych województwach oraz wartości wskaźników nasycenia gospodarstw mocą ciągników w kW/ha UR i kW/gospodarstwo (dane o mocy ciągników w powiatach i gminach nie są publicznie dostępne).

...

Zamów bezpłatny egzemplarz

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.