Gospodarka i rolnictwo

Ceny zbóż na niskim poziomie

Data publikacji:

Izba Zbożowo-Paszowa poinformowała, że ceny pszenicy na giełdzie w Chicago „wyraźnie osłabły do najniższego poziomu od 3 lat". W ostatnich dniach września br. cena pszenicy SRW w kontrakcie grudniowym 2023 na giełdzie w Chicago (CBoT) wyniosła 198,93 USD/t i była o 6,6% niższa niż przed tygodniem, a w kontrakcie marcowym 2024 spadła o 5,4% i wyniosła 210,69 USD/t.

    Ceny zbóż na niskim poziomie

Spadek cen pszenicy na giełdzie w Chicago jest kontynuacją trendu obserwowanego w poprzednich kwartałach. Jest to efektem obniżenia niepewnością związanej z wojną w Ukrainie oraz poprawy perspektyw sytuacji popytowo-podażowej na rynku zbóż.

Jak wynika z AgroMapy opracowanej przez Credit Agricole, ostatnie miesiące przyniosły dalszy spadek cen na światowym rynku zbóż, choć jego tempo „wyraźnie wyhamowało". Wskazano, że nieprzedłużenie porozumienia zbożowego dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne doprowadziło do „jedynie przejściowego wzrostu cen". Zdaniem analityków Credit Agricole „przestrzeń do dalszych silnych obniżek jest ograniczona" ze względu na ciągle napiętą sytuację popytowo-podażową i niepewność związaną z wojną w Ukrainie.

– Uwzględniając czynniki krajowe, z uwagi na znaczące zapasy z poprzedniego roku, tegoroczne niższe zbiory zbóż i ich słabsza jakość będą miały naszym zdaniem ograniczony wpływ na ceny. W efekcie prognozujemy, że ceny pszenicy i kukurydzy w Polsce wyniosą odpowiednio ok. 92 zł/dt i 85 zł/dt na koniec 2023 r. i ok. 105 zł/dt i 90 zł/dt na koniec 2024 r. – prognozuje Credit Agricole. Analitycy podkreślają jednak, że czynnikiem ryzyka dla prognozy są „warunki agrometeorologiczne wśród kluczowych światowych producentów i eksporterów zbóż".

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.