Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka zauważa, że mamy nadal dobrą koniunkturę na rynku mleka i jeżeli nawet w niektórych województwach widać lekkie spadki cen w skupie, to nadal za surowiec płaci się wysoką cenę. Trzeba jednak pamiętać, że wysokie są także koszty produkcji.
Wyraźną tendencję wzrostową w Unii Europejskiej i na rynku światowym wykazuje pełne mleko w proszku. Notowania w UE rozpoczęły się na początku stycznia ze średnią wartością 271 euro/100 kg. Potem ona stale rosła, a 7 marca osiągnęła wartość 302 euro/100 kg. Jednocześnie poziom cen z poprzedniego roku został przekroczony o 2 proc. Na początku pandemii nastąpił również znaczny spadek cen pełnego mleka w proszku, ale od maja 2020 roku ceny ponownie się umocniły i do końca roku utrzymywały się na poziomie 270 euro.
Tendencję wzrostową wykazuje także odtłuszczone mleko w proszku. Na początku 2021 r. wyceniane było średnio na poziomie 219 euro/100 kg i odnotowywało systematyczny wzrost w kolejnych tygodniach. 7 marca osiągnęło średnią cenę 238 euro/100 kg, a poziom z poprzedniego roku został przekroczony o 4 proc. Największe spadki cen tego produktu były największe w 2020 r. w wyniku pandemii.