Aktualności

Centrum Maszyn Rolniczych czyli nowa marka na rynku

Data publikacji:

Wielu rolników wciąż doskonale pamięta krajową markę ciągników rolniczych Crystal Traktor. Salon wystawowy tej firmy zlokalizowany w Sieradzu właśnie zyskał nowe życie, wciąż jednak nierozerwalnie związany z branżą maszyn rolniczych. Niespełna rok temu zlokalizowano tam bowiem Centrum Maszyn Rolniczych.

    Centrum Maszyn Rolniczych czyli nowa marka na rynku

– Sprzedaż firm handlowych takich jak nasza może dalej rosnąć, jednak pod warunkiem, że wzrastać będzie ilość punktów sprzedaży. Tylko w ten sposób będziemy mogli zwiększać skalę prowadzonego biznesu. Jeśli chodzi o lokalizację w Sieradzu, brakowało na tym terenie punktu, z którego prowadzona byłaby efektywna sprzedaż marki Pöttinger, która stanowi jeden z filarów naszej oferty. W lipcu 2023 r. uruchomiliśmy zatem punkt zlokalizowany na terenie dawnej fabryki ciągników Crystal, adaptując na nasze potrzeby dawny salon sprzedaży – wyjaśnia Jan Anderwald, właściciel firmy Anderwald i pomysłodawca sieradzkiego Centrum Maszyn Rolniczych. 

– Oczywiście oznacza to zwiększenie zatrudnienia. Nowa placówka realizuje sprzedaż maszyn, uruchomienia u klientów, a także podstawowe czynności serwisowe. Co jednak istotne pracujemy tam pod nowym brandem – właśnie Centrum Maszyn Rolniczych, które chcemy rozwijać poza Opolszczyzną, gdzie nazwy Anderwald nie trzeba nikomu przedstawiać – dodaje przedsiębiorca.

 

Trudniejszy rynek

Co prawda placówka ta wciąż znajduje się jeszcze w fazie rozruchu, jednak już generuje sprzedaż maszyn – wszystkich marek znajdujących się w ofercie firmy Anderwald

– Niezależnie od wahań na rynku działamy w perspektywie kilkuletniej. Planujemy zatem sukcesywne zwiększanie ilości takich punktów – już w 2025 r. chcemy otworzyć kolejny oddział na południu Polski – mówi Jan Anderwald. 

Właściciel firmy nie utyskuje przy tym szczególnie na tegoroczną sprzedaż maszyn. 

– Są regiony w kraju, które ucierpiały na bieżącej sytuacji znacznie bardziej – widzimy to po zamówieniach dilerów na rozsiewacze Bogballe, których sprzedaż jest nieco niższa niż w ub. roku. Spadki dotknęły zwłaszcza średni segment rynku obejmujący maszyny ze zbiornikami o ładowności 1,5-2 tony. A uczciwie oceniając rynek trzeba też dodać, że marżowość na sprzedaży maszyn jest wyraźnie niższa niż w 2022-2023 r. – przekonuje właściciel firmy.

Atrakcyjne nisze rynkowe

Po zakończeniu współpracy na linii firma Anderwald – koncern AGCO, importer marki Bogballe na rynku polskim nie związał się z inną marką ciągnikową. Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie ta sytuacja się nie zmieni

– Rynek ciągników rolniczych jest coraz trudniejszy. Zakończenie współpracy z AGCO pozwoliło nam rozwinąć dział usług i wynajmu, a także serwis maszyn. Poza tym z powodzeniem rozwijamy sprzedaż innych maszyn – także bardzo niszowych, takich jak np. szwajcarskich opryskiwaczy Ecorobotix – twierdzi Jan Anderwald. Zauważa przy tym: 

– Z czasem ilość dilerów maszyn rolniczych w Polsce będzie spadać, na co wpływać będzie także zmiana generacyjna w wielu firmach. Generalnie jednak kanały dystrybucji maszyn rolniczych będą się sukcesywnie zmieniały, a najszybciej tym zmianom będzie podlegać sprzedaż ciągników i kombajnów. Tym bardziej, że rynek polski jest przez koncerny traktowany znacznie surowiej niż kraje Europy Zachodnie, czego przykładem jest np. niejednokrotne wypowiadanie z dnia na dzień umów dilerskich i to, że dilerzy nie są traktowani do końca jako partnerzy. Pozostaje pytanie czy ich plany nie zostaną pokrzyżowane przez nowe technologie, np. nowe napędy maszyn czy też ekspansję producentów z Azji, widoczną doskonale w sektorze motoryzacyjnym – kończy.

 

 

Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.