[ATR] Aktualności

BZ WBK Leasing - Kompleksowa obsługa

Data publikacji:

Czuć wiosenne ożywienie na rynku maszyn rolniczych w Polsce. Potwierdzają to również przedstawiciele firm leasingowych finansujących inwestycje tego typu, o czym m.in. z Jackiem Zwierskim, dyrektorem sprzedaży ds. rynku maszyn i urządzeń w BZ WBK Leasing rozmawia Grzegorz Antosik.

Jak wygląda sytuacja po pierwszym kwartale na rynku leasingu maszyn rolniczych?
Wartość finansowania sektora Agro w pierwszym kwartale 2018 r. wzrosła o 27 proc. r/r. Na tym tle BZ WBK Leasing osiągnęło dynamikę 30 proc. r/r. Wysoka dynamika pokazuje, że rolnicy cały czas inwestują i coraz częściej robią to bez wsparcia środków unijnych. Są to inwestycje zarówno w maszyny, jak i zakupy gruntów rolnych, których z roku na rok finansujemy coraz więcej.
W 2017 r. BZ WBK Leasing sfinansował zakup 1260 sztuk nowych i używanych ciągników rolniczych. Chciałbym, aby wynik ten został powtórzony w roku bieżącym, ale spoglądając na pierwsze miesiące 2018 r., wiem, że zarówno dla rynku, jak i dla nas będzie to wyzwanie. Z pewnością pozytywny wpływ na rynek ciągników mają wszelkiego rodzaju oferty specjalne, przygotowane przez producentów. Są one po to, by zachęcić klientów do zakupów i wymiany ciągników na nowsze. Przy braku dotacji unijnych rynek sprzedaży używanych ciągników rolniczych będzie rósł. Dilerzy coraz częściej chcąc sprzedać nowy ciągnik, będą odbierali od klientów te używane, które po serwisie trafią znów na rynek.  Wspieramy dilerów w takich działaniach, udzielając pożyczek stokowych i zapewniając niezbędne zaplecze kapitałowe.

Do jakich firm skierowana jest ta oferta?
Jest to oferta dla każdego dilera, który szuka szans na zwiększenie sprzedaży nowych i dodatkowo zarabiania na sprzedaży używanych ciągników.

Co jeszcze BZ WBK Leasing ma do zaoferowania dilerom działającym obecnie w branży maszyn rolniczych?
Każdy diler współpracujący z nami może zaproponować swoim klientom indywidualne rozwiązanie w postaci ofert specjalnych przygotowanych wspólnie z BZ WBK Leasing.

Na ile jednak z tych instrumentów mogą korzystać firmy handlowe, których kondycja finansowa nie zawsze wygląda pozytywnie?
Kondycja finansowa dilerów to sprawa bardzo indywidualna. Dziś dilerzy, którzy chcą rozwijać biznes i zwiększać dochody, szukają nowych rozwiązań. Sprzedaż maszyn staje się nośnikiem do sprzedaży innych produktów i usług, które mają stanowić takie dodatkowe dochody. Mówiliśmy o wsparciu dla dilerów, a teraz poproszę zatem o przybliżenie oferty, z której może skorzystać rolnik. Obecnie w swoim portfelu BZ WBK Leasing ma 16 programów finansowania fabrycznego. Wśród najnowszych jest np. program realizowany wspólnie z firmą SaMASZ, światowego lidera w produkcji i sprzedaży wysokiej jakości maszyn rolniczych oraz komunalnych. W naszej ofercie są także inne nowości - np. rozwiązanie przeznaczone dla dynamicznie rozwijającego się w naszym kraju rynku maszyn komunalnych. Biorąc pod uwagę ilość przetargów i prac zleconych, a także dynamiczny rozwój infrastruktury w Polsce, pojawiła się duża przestrzeń do zagospodarowania dla firm. Mam na myśli te, które dbają o utrzymanie dróg, chodników i terenów zielonych. Wspólnie z naszym partnerem - firmą Kubota przygotowaliśmy specjalną ofertę finansowania maszyn komunalnych  -  z ratami półrocznymi i rocznymi. Jest to oferta dostępna także dla  rolników stawiających na różnicowanie prowadzonej działalności. Szczegóły oferty można poznać w punktach dilerskich marki Kubota.

A jakie zmiany zachodzą w Pana opinii na rynku leasingu maszyn rolniczych, w którym również zachodzą procesy konsolidacyjne?
Dziś nadal możemy mówić o rynku, na którym decyzje są podejmowane pod wpływem impulsów, jakimi są środki unijne. Realną wartość inwestycji na tym rynku poznamy po roku 2020. Mając na uwadze tę perspektywę, na pewno będzie dochodziło do kolejnych konsolidacji lub przejęć na rynku. Producenci dążą do tego, aby bardzo precyzyjnie planować działania na określonych rynkach wespół z dystrybutorami. Obserwujemy, że podejmowane są strategiczne decyzje dotyczące sieci sprzedaży i sposobu dystrybucji swoich produktów. Z perspektywy czasu zmienia się także podejście firm finansujących, a kluczem jest tutaj zrozumienie zasad funkcjonowania sektora rolnego.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.