[ATR] Aktualności

Bühler Polska - Automatycznie, czysto, ekonomicznie

Data publikacji:

Wiodący dostawca urządzeń i technologii m.in. dla branży logistyki ziarna i przetwórstwa rolno-spożywczego, szwajcarska firma Bühler, swój sukces zawdzięcza w dużej mierze znacznym inwestycjom w badania i rozwój, na które przeznacza aż 5% obrotów. Dzięki temu stale ulepsza i modernizuje swoje wyroby, o czym można się było przekonać podczas „Dnia Suszarni” firmy Bühler Polska, w trakcie którego zaprezentowano bogate portfolio produktów ze szczególnym uwzględnieniem nowych rozwiązań, takich jak separator łuski kukurydzianej w układzie oczyszczania powietrza czy automatyczny system pomiaru wilgotności ziarna Ecomation do sterowania suszarnią.

W programie zorganizowanego w lutym w stacji serwisowej Bühler Polska w Piotrkowie Trybunalskim spotkania nie mogło oczywiście zabraknąć prezentacji sztandarowego produktu firmy dla branży rolniczej - unikatowych suszarni Eco Dry, a także wszechstronnych urządzeń czyszczących. Dzięki zastosowaniu m.in. rozmieszczonych diagonalnie, opatentowanych daszków o zmiennej geometrii oraz szeregu innych, z pozoru drobnych, usprawnień, suszarnie Bühlera zapewniają wysoką efektywność energetyczną (zwłaszcza w zestawie z kolumną chłodniczą Eco Cool), jak również optymalny przepływ powietrza i doskonałe wymieszanie suszonego materiału, a w rezultacie bardzo równomierny i jednocześnie łagodny proces suszenia oraz wyjątkowe wyrównanie wilgotności produktu końcowego, praktycznie pozbawionego ziarna przesuszonego lub wysuszonego niedostatecznie.

Sterowanie wilgotnością

O ile w zoptymalizowanych suszarniach Eco Dry dość trudno jest już cokolwiek „wycisnąć” na poziomie konstrukcji podzespołów, o tyle spore rezerwy tkwią jeszcze w systemach sterowania i kontroli procesu suszenia. Kamieniem milowym wśród nich okazał się system sterowania Ecomation...
Przekonują o tym nowe rozwiązania firmy Bühler, takie jak Ecomation - system sterowania oparty na pomiarze wilgotności produktu. Skalibrowany na początku użytkowania system wykorzystuje czujniki wilgotności na wejściu i wyjściu z suszarni, wykonujące pomiar co sekundę, i działa w pełni automatycznie, pozwalając do minimum ograniczyć dozór człowieka nad suszarnią, a co za tym idzie - zmniejszyć koszty pracy i ryzyko popełnienia błędu. Automatyczna regulacja pozwala też wyeliminować duże wahania wilgotności suszonego produktu, której wartość w czasie (w postaci wykresu) jest bardzo spłaszczona. System jest bardzo elastyczny i radzi sobie nawet przy dużym zróżnicowaniu wilgotności ziarna wsadowego czy kolejnych partii suszonego materiału (nawet w zakresie 7-9%), gdy w innych suszarniach zalecane jest wtedy sterowanie ręczne. Ecomation zapewnia również wymierne korzyści finansowe. W  badaniu DLG dwóch suszarni Bühler okazało się, że suszarnia z systemem Ecomation pozwoliła zmniejszyć całkowite koszty suszenia aż o 10%. W parze z również nowym, intuicyjnym systemem obsługi i sterowania suszarni Ecointelligence (m.in. wizualizacja pracy suszarni, prosta obsługa również przez tablet lub komputer), system Ecomation tworzy duet trudny do przebicia.

Powietrze bez łuski

W  instalacjach suszarniczych, głównie przy suszeniu kukurydzy, dużym problemem jest uciążliwe dla otoczenia pylenie. W suszarniach Bühler system oczyszczania powietrza wylotowego Eco Clean, i tak już wyjątkowo skuteczny, może być teraz za sprawą nowego obrotowego separatora niemal dwukrotnie skuteczniejszy w eliminowaniu trudnej do usunięcia łuski kukurydzianej. W rozwiązaniu Bühlera powietrze opuszczające suszarnię, trafia do cylindrycznego separatora, w którym dodatkowo zastosowano łatwy w montażu, obracający się ażurowy bęben wychwytujący łuski, które są następnie automatycznie zbierane przez specjalne szczotki i transportowane do zamkniętego zbiornika czy big-baga. Wysoką skuteczność separatora potwierdziły badania przeprowadzone przez Dekrę, w których porównano zanieczyszczenie powietrza (w mg/m³) wydostającego się z suszarni Bühler wyposażonej w nowy separator oraz z takiej samej suszarni bez separatora, a także z podobnej suszarni innej marki. Okazało się, że w suszarni Bühler poziom zanieczyszczeń spadł z 8 mg/m³ do zaledwie 4,2 mg/m³ w wersji suszarni z separatorem, podczas gdy w innej suszarni był 3- i ponad 4-krotnie wyższy (24 i 36 mg/m³), nawet w odniesieniu do suszarni Bühler bez separatora.

Stefan Szolc

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.