[ATR] Nowości

Bühler automatycznie i ekonomicznie

Data publikacji:

Wiodący dostawca urządzeń i technologii m.in. dla branży logistyki ziarna i przetwórstwa rolno-spożywczego, szwajcarska firma Bühler stale ulepsza i modernizuje swoje produkty. Celem każdego klienta firmy Bühler jest przecież właściwa konserwacja ziarna kukurydzy, innych zbóż czy nasion oleistych w celu zapewnienia ich wysokiej jakości i wartości dla producenta.

Oprócz czyszczenia i sposobu przechowywania kluczową rolę w procesie przetwórczym odgrywa również suszenie. Dopiero po usunięciu wilgoci surowe produkty mogą być przechowywane przez dłuższy czas i unika się strat. Doskonale wie o tym firma Agropol Łosiów na Opolszczyźnie, zajmująca się od ponad ćwierćwiecza handlem płodami rolnymi i środkami do produkcji rolnej. Firma Agropol w 2018 r. uruchomiła unikatową suszarnię Eco Dry firmy Bühler, co pozwoliło jej w tym roku na wysuszenie rekordowych 25 tys. t kukurydzy (suszarni Bühler towarzyszą jeszcze dwie inne starszego typu - przyp. red.).

Instalacja zapewnia wysoką efektywność energetyczną, jak również optymalny przepływ powietrza i doskonałe wymieszanie suszonego materiału, a w rezultacie bardzo równomierny i jednocześnie łagodny proces suszenia oraz wyjątkowe wyrównanie wilgotności produktu końcowego, praktycznie pozbawionego ziarna przesuszonego lub wysuszonego niedostatecznie.

Niewątpliwym atutem tej suszarni są rozmieszczone diagonalnie, opatentowane daszki o zmiennej geometrii, dzięki którym suszony materiał na przemian styka się z kanałem zimnym i ciepłym, co zmniejsza termiczne obciążenie suszonego ziarna. Skutkuje to niskim zużyciem energii, podobnie zresztą jak przemieszczanie wilgotnych ziaren w środku kolumny. Standardem jest również recyrkulacja nienasyconego powietrza suszącego.

W instalacjach suszarniczych, szczególnie przy suszeniu kukurydzy, dużym problemem jest uciążliwe dla otoczenia pylenie. Dlatego suszarnia w Łosiowie posiada wyjątkowo skuteczny system odpylania odśrodkowego, który pracuje bezawaryjnie nawet w przypadku wilgotnego pyłu. Resztkowa zawartość pyłu wynosi poniżej 20 mg/m³.

Precyzyjne pomiary

Odnośnie optymalizacji procesu suszenia, firma Bühler postawiła na nowoczesny system sterowania Ecomotion 2.0, oparty na pomiarze wilgotności produktu. Skalibrowany na początku użytkowania system wykorzystuje czujniki wilgotności na wejściu i wyjściu z suszarni. Pomiar wykonywany jest co sekundę, i działa w pełni automatycznie, pozwalając do minimum ograniczyć dozór człowieka nad suszarnią, a co za tym idzie - zmniejszyć koszty pracy i ryzyko popełnienia błędu.

Automatyczna regulacja pozwala też wyeliminować duże wahania wilgotności suszonego produktu, której wartość w czasie (w postaci wykresu) jest bardzo spłaszczona. System jest bardzo elastyczny i radzi sobie nawet przy dużym zróżnicowaniu wilgotności ziarna wsadowego czy kolejnych partii suszonego materiału, gdy w innych suszarnia zalecane jest wtedy sterowanie ręczne.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express 24/2020 - zamów:

bezpłatny egzemplarz prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.