Technika Uprawa i siew

Brona aktywna Busa - urządzenie wielofunkcyjne w uprawie roślin

Data publikacji:

W ostatnich latach zaobserwowano wyraźny wzrost zainteresowania sposobami zwalczania chwastów, a w szczególności spulchnianiem, pieleniem oraz ultrapłaskim, całopowierzchniowym wyrównaniem podłoża. 

    Brona aktywna Busa - urządzenie wielofunkcyjne w uprawie roślin

    Prezentacja 4-metrowego kultywatora rotacyjnego firmy Busa na ubiegłorocznej Soil Evolution w Uttenweiler.

Technologia, którą opracowano sto lat temu, i która była wówczas jedynym sposobem radzenia sobie z chwastami, zaczyna się cieszyć ponownie dużym zainteresowaniem. Prym na tym polu wiedzie firma Busa z Węgier ze swoją broną aktywną. Ta oddalona o około godzinę jazdy na południe od Budapesztu firma działa na rynku maszyn rolniczych już 30 lat. 

Brona jest dostępna z wirnikami w dwóch rozmiarach: „małym” o średnicy 52 cm i „dużym” o średnicy 62 cm. Budowa i sposób działania są takie same. Duży wirnik jest używany do spulchniania gleby, ponieważ większe zęby intensywniej zagłębiają się w glebę. Po obróbce pole wygląda jak pofalowane, szczególnie w przypadku bardziej agresywnej ingerencji. W krajach niemieckojęzycznych mały wirnik cieszy się większą popularnością ze względu na szeroki zakres możliwych zastosowań, a przede wszystkim ze względu na możliwość pracy w zakresie 0,5 do 5 cm.

Żywotność zakrzywionych noży producent szacuje na 600 ha na metr szerokości roboczej. Wartość ta uwzględnia już przykręcenie zużytych noży z drugiej strony wirnika i pracę w przeciwnym kierunku. Takie postępowanie może być utrudnione na glebach abrazyjnych, jednak możliwe do 2400 ha przy użyciu 4-metrowego urządzenia (uwzględniono obracanie noży). Można je zatem porównywać do zużycia bron talerzowych.

...

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atrexpress

zobacz więcej

Pokaz opryskiwacza HARDI AEON CENTURAline


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Pokaz robota autonomicznego - NAIO ORIO


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.