[ATR] Nowości Bomet

Bomet Lepus - pługi talerzowe

Data publikacji:

Bomet to polskie przedsiębiorstwo dobrze znane krajowym rolnikom. Maszyny producenta wyróżniają się zwykle prostą budową, zielonym kolorem i faktem, iż projektowane są często z myślą o właścicielach mniejszych gospodarstw. W ofercie firmy jest szereg konstrukcji od maszyn uprawowych po sadzarki i siewniki. Wśród tych pierwszych ciekawym rozwiązaniem jest pług talerzowy Lepus.

Zielono-czarne pługi talerzowe to maszyny produkowane przez rodzimą firmę Bomet. Niewielka seria obejmuje 3 modele i nosi nazwę Lepus. Budowa pługów jest dość prosta. Na niewielkiej ramie przykręcone są słupice, z którymi połączone są korpusy robocze. Istnieje możliwość skokowej zmiany kąta natarcia talerzy poprzez regulację ustawienia słupicy.

Z talerzami 660 mm

Wszystkie konstrukcje produkowane przez Bomet to maszyny zawieszane na TUZ ciągnika. Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy z nich wyposażony jest w trzypunktowy układ zawieszenia kat. II połączony ruchomo z ramą pługa. Można zatem zmieniać poziom wysunięcia ramy względem układu zawieszenia. W ten sposób dokonuje się regulacji pierwszej skiby.
Wspomniane wcześniej korpusy robocze to talerze gładkie, o średnicy 660 mm. Bomet do ich konstrukcji wykorzystał stal borową. Kąt pochylenia każdego z talerzy jest płynnie regulowany przy użyciu śruby mimośrodowej. Z przodu pługa Lepus montowane jest stalowe koło podporowe o średnicy 480 mm i szerokości 165 mm. To za jego pomocą operator może ustawić żądaną głębokość pracy narzędzia do maksymalnie 25 cm. Z tyłu maszyny instalowane jest drugie koło. Jest to koło oporowe, którego zadaniem jest równoważenie sił bocznych działających na korpusy podczas pracy.
Kompletna oferta pługów talerzowych Lepus obejmuje 3 maszyny o szerokości roboczej 0,6, 0,9 i 1,2 m. Modele o oznaczeniach U040, U040/1 i U040/2 wyposażono w odpowiednio 2, 3 i 4 korpusy oddalone od siebie co 60 cm. Każdy z nich ma 30 cm szerokości.


Producent zaznacza, że ich pługi talerzowe sprawdzą się zarówno na glebach lekkich, jak i ciężkich, a prześwit na poziomie 70 cm umożliwia bezproblemową pracę na polach z dużą ilością resztek roślinnych. Jak nietrudno się domyślić, pługi talerzowe Bomet nie należą do konstrukcji ciężkich. W zależności od modelu masa wynosi 315, 375 lub 450 kg. Do pracy wymagany jest natomiast ciągnik gwarantujący minimalną moc 41, 61 lub 82 KM (w zależności od modelu).


BK

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.