[ATR] Aktualności

Bezpieczne Gospodarstwo Rolne - Najlepsi w kraju

Data publikacji:

20 września br. podczas targów Agro Show w Bednarach, w hali seminaryjnej, odbyła się uroczysta gala finałowa XVII Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne.

Podczas finałowej gali nagrody i wyróżnienia wręczono w dwóch kategoriach: „zakłady rolne” oraz „gospodarstwa indywidualne”. W rywalizacji przedsiębiorstw rolnych Krajowa Komisja Konkursowa oceniała m.in. współczynnik wypadkowości, ciężkości oraz wielkość składki wypadkowej, bezpieczną organizację pracy przez pracodawców, ze szczególnym uwzględnieniem ograniczania zagrożeń, a także modernizację zakładów służącą zmniejszaniu uciążliwości ręcznych prac transportowych. W konkursie uczestniczyło 41 zakładów rolnych, które zatrudniają ponad 4400 osób. Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył Ośrodek Hodowli Zarodowej „Głogówek”, nadzorowany przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Do udziału w XVII edycji zgłoszono 1153 gospodarstw indywidualnych. Konkurs przebiegał w trzech etapach: regionalnym, wojewódzkim i centralnym. W lipcu br. Centralna Komisja Konkursowa wizytowała 16 gospodarstw rolnych – laureatów etapów wojewódzkich i uznała, że wszystkie wyróżniał m.in. ład i porządek w obejściu, dobrze zaplanowane i utrzymane oraz oświetlone ciągi komunikacyjne, bardzo dobry stan techniczny stosowanych maszyn i urządzeń, dobrze wyposażone warsztaty narzędziowe, dbałość i poszanowanie dla naturalnego środowiska, zapewnienie ochrony przeciwpożarowej.
Za najbezpieczniejsze w XVII Ogólnokrajowym Konkursie Bezpieczne Gospodarstwo Rolne uznano gospodarstwo Anny i Mariusza Chrzanowskich z Nowego Chodnowa w województwie łódzkim. Zwycięzcy otrzymali nagrodę Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego - ciągnik Zetor Major CL 80 o mocy 55 KW i voucher Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. – Dziękujemy za tak wielkie wyróżnienie i docenienie naszej pracy. Zapewniamy, że nie spoczniemy na laurach. Podziękowania należą się organizatorom, m.in. Państwowej Inspekcji Pracy, Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Ministerstwu Rolnictwa, a także `panu prezydentowi, który objął patronatem ten konkurs. Będziemy zachęcać innych, aby wzięli udział w konkursie, bo naprawdę warto. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy – mówiła Anna Chrzanowska.
Zwycięzcy tegorocznej edycji są właścicielami gospodarstwa o powierzchni 35 ha w gminie Biała Rawska, w powiecie rawskim. – Specjalizujemy się w uprawie jabłoni. Produkujemy około 2 tys. ton jabłek rocznie. W swoim gospodarstwie przede wszystkim unowocześniamy park maszynowy. Wiadomo, że każda nowa maszyna ma lepsze zabezpieczenia, usprawnia nam pracę, ale też poprawia bezpieczeństwo. Każdy wałek, każde urządzenie ma osłonę, mamy pooznaczane progi, ale też dbamy o ład i porządek, co jest bardzo ważne w kwestii bezpieczeństwa – tłumaczył Mariusz Chrzanowski.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atr express - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.